PlayerUnknown's Battlegrounds - rozgrywka: strategie przetrwania

Wskazówki i porady, które pomogą ci przetrwać na polu walki.

Nie ma jednej, najlepszej strategii, która pozwoliłaby osiągnąć końcowy sukces w PlayerUnknown's Battlegrounds. Wiele zależy od tego gdzie wylądujesz, jaką znajdziesz broń, czy od umiejętności, które posiadasz. Odrobina szczęścia również jest mile widziana. Jednak możesz przygotować się na różne scenariusze, a poprzez obserwację mapy i otoczenia jesteś w stanie przewidzieć niektóre sytuacje, które mogą cię spotkać.

Strategia defensywna (unikanie konfrontacji)

Wybór miejsca lądowania określa twoją początkową taktykę. Jeżeli wybierzesz miejsca bardziej zabudowane, to siłą rzeczy początek rozgrywki będzie trudniejszy, gdyż będziesz zmuszony do walki z innymi graczami.

Decydując się na bardziej opustoszałe miejsca, łatwiej będzie ci przetrwać pierwsze chwile. Tym samym, będąc wycofanym, możesz kontynuować strategię defensywną, która polega na unikaniu konfrontacji i wyczekiwania, aż większość rywali zostanie wyeliminowanych. Wybieraj do eksploracji samotne budynki, gdzie obecność przeciwników będzie mniejsza.

Docieraj do kolejnych stref unikając zabudowań. Wykorzystaj łąki, a w szczególności lasy do przemierzania mapy, gdzie napotkasz mniejszą ilość graczy. Uzupełnieniem tej taktyki (ale nie tylko tej) jest używanie broni dystansowej. Snajperka z dużym przybliżeniem pozwoli ci na eliminowanie konkurentów z bezpiecznej odległości.

Otwarte lub zamknięte drzwi do budynków

Zwracaj uwagę na czy drzwi do budynków są otwarte, czy zamknięte. Jeżeli są zamknięte, to świadczy to, że w budynku nikogo nie ma (najczęstsza sytuacja) i można go ograbić lub w środku zaczaił się jeden z graczy, który czeka na ciebie. Dlatego zawsze bądź czujny i zakładaj, że wewnątrz zamkniętego budynku może ktoś przebywać.

019
Bądź czujny wchodząc do budynku.

Wchodząc do środka wychyl się delikatnie i sprawdź czy kogoś nie ma. Jeżeli wiesz, że wewnątrz znajduje się wróg, rzuć granat do środka - to powinno załatwić sprawę. W przypadku, gdy drzwi do budynku są otwarte, założyć możesz, że wnętrze zostało muż ograbione i w środku nikogo nie ma. Z tego też względu, warto sobie odpuścić eksplorację budynku, gdyż raczej nic ciekawego tam już nie znajdziesz.

Granice stref

Zbliżając się do granic stref (niebieskiej, a w szczególności białej - bezpiecznej) uważaj na rywali, który zaczaili się w bezpiecznym miejscu i z dystansu będą chcieli cię ustrzelić. Najczęściej gracze ci dotarli na długo przed tobą do bezpiecznej strefy i polują na swoje ofiary w pobliżu linii granicznej. Dlatego miej się na baczności przekraczając granice - staraj się przemieszczać je w ukryciu i korzystać z naturalnych osłon (budynki, drzewa, snopki siana itp.).

Pojazdy

Dzięki pojazdom możesz w szybki sposób przemieszczać się i transportować członków swojego zespołu. Samochód przyda się również, kiedy jesteś znacznie oddalony od bezpiecznej strefy. Pamiętaj o tym, jeżeli wylądujesz w bardziej odludnym miejscu na rogu mapy. Używaj również pojazdów, jeśli chcesz przemieścić się przez most. Wybranie się na pieszą wycieczkę przez most jest niebezpieczne - czai się na nich wielu kamperów.

020
Przejeżdżając przez most, uważaj na kamperów.

Grając w duecie możesz wykorzystać pojazdy typu buggy do szarżowania na przeciwników (jeden kieruje, a drugi prowadzi ostrzał z siedziska na tyle pojazdu). W bardziej opancerzonym pojeździe jak Dacia czy samochód terenowy UAZ, możesz próbować docierać do kolejnych stref, nie wychodząc z auta. Ważne, aby nie zatrzymywać się w miejscu, bowiem wtedy przeciwnik może cię ostrzelać z dystansu.

Zrzut skrzyni z ekwipunkiem

Co jakiś czas, w losowym punkcie mapy zrzucana jest skrzynia z ekwipunkiem, które najczęściej zawiera rzadko spotykane przedmioty i bronie. Zrzut rozpoczynasz po czerwonym dymie unoszącym się znad skrzyni. Dotarcie do takiej skrzyni i zebranie przedmiotów jest jednak ryzykowne. Nie jesteś jedyną osobą, która widzi zrzut. Najbezpieczniej jest podjechać do skrzyni, szybko wysiąść, pochwycić najlepszą zdobycz i uciec w bezpieczniejsze miejsce.

021

Nie zapomnij przeładować broni

Może wydawać się to oczywiste, a wręcz banalne, ale wyposażając się w nową broń, należy ją przeładować. Również za każdym razem, gdy zmienisz broń na inną, magazynek będzie pusty. Dlatego po wybraniu broni, należy niezwłocznie uzupełnić naboje w magazynku. Eksplorując budynki bądź teren i zbierając przedmioty, możesz zapomnieć o tym istotnym fakcie, a kiedy usłyszysz zbliżającego się wroga, może być już za późno na uzupełnienie magazynku.

Ty też możesz kampić!

Może kampienie nie jest zbyt honorowe, ale w grze typu Battle Royal, gdzie wszyscy walczą o przetrwanie, każdy sposób na eliminacje rywali jest dobry, jeżeli jest skuteczny. Dotrzyj do bezpiecznej strefy przez innymi graczami, znajdź sobie przytulne gniazdko i czekaj, aż pojawi się szansa na zabicie konkurenta. Od ciebie zależy czy chcesz zaczaić się za drzwiami budynku, czy wolisz położyć się w cieniu, na ziemi, ze snajperką.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami