PlayerUnknown's Battlegrounds - mapa: jak używać, najważniejsze miejsca

Opis ekranu mapy oraz ciekawych miejsc znajdujących się na niej.

Znajomość mapy i miejsc, które się na niej znajdują, procentuje podczas meczu. Wybór miejsca lądowania i wiedza na temat regionów jest kluczowa w kwestii walki o przetrwanie.

Należy zapoznać się szczegółowo z mapą, aby znać najlepsze miejsca do lądowania i eksploracji, tak aby początek rozgrywki przyniósł korzyści w kwestii znalezienia ekwipunku oraz zapewnił dobry wynik końcowy.

Jak używać mapy

Chcąc wywołać ekran mapy należy użyć klawisza M. Za pomocą scrolla myszki można oddalać i przybliżać mapę, aby w szczegółowy sposób zapoznać się z terenem. Co więcej, można na mapie wyznaczyć punkt, który następnie pojawi się na kompasie, na głównym ekranie gry. Jest to przydatna funkcja, gdyż pomaga w dotarciu do miejsca, które wcześniej zostało zaznaczone na mapie.

Mini mapa

Warto używać mini mapy, która znajduje się w prawym, dolnym rogu ekranu gry. Co prawda ukazuje ona jedynie teren w dużym przybliżeniu, ale umożliwia dostrzec granice stref (linia biała i niebieska), jeżeli są blisko twojej pozycji. Co więcej, jeżeli znajdziesz się poza bezpieczną strefą - biała, przerywana linia wskaże ci kierunek, w którym musisz się udać, żeby się w niej znaleźć.

Charakterystyczne miejsca

Nie ma potrzeby opisywać szczegółowo każdego miasta i miasteczka czy wzgórza i doliny umiejscowionych na mapie. Oczywiście miejsca te różnią się rodzajem i wielkością zabudowań, ale w gruncie rzeczy są do siebie podobne. Zamiast tego zostały opisane poszczególne części mapy (regiony) wraz z charakterystyką terenu, wielkością zabudowań czy ciekawymi punktami wartymi do odwiedzenia.

009

Rozhok i teren wokół miasta [1] - to centralne miejsce mapy i z tego względu jest naturalnym wyborem wielu graczu do lądowania. Po pierwsze, w mieście Rozhok i w pobliskim budynku - który notabene jest największą budowlą na mapie - można znaleźć niezbędny ekwipunek. Po drugie, region ten - z racji położenia - jest najlepszym wyborem do rozpoczęcia rozgrywki, gdyż najłatwiej będzie z tego miejsca udać się do bezpiecznej strefy (gdziekolwiek ona by nie była, lądując w centralnym punkcie mapy, łatwiej jest dotrzeć do jednego z jej krańców, niż będąc po drugiej stronie wyspy, i przeprawiać się przez całą jej długość).

Geargopol i Zharki [2] - to dwa miasta, w których znajdziesz dużo elementów ekwipunku, jak i wielu rywali. Szczególnie w Geargopolu, które jest jednym z największych miast na tej mapie. Charakteryzuje je wysokie zabudowania (kilkupiętrowe). Wybór Geargopolu i Zharki jako miejsc startowych wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Po pierwsze, dużo graczy decyduje się na rozpoczęcie rozgrywki w tym miejscu, więc od początku będziesz skazany na walkę o przetrwanie.

Po drugie, miasta te znajdują się w rogu mapy, więc dotarcie na drugi koniec wyspy zajmie trochę czasu, o ile bezpieczna strefa będzie tam umiejscowiona. Po trzecie, eksplorując Geargopol zawsze znajdziesz ciekawy ekwipunek, dzięki któremu będziesz dobrze uzbrojony i będziesz mógł ruszyć w głąb lądu.

Gatka i tereny na południe od Gatki [3] - region ten charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu, dlatego należy mieć na uwadze fakt, że przeprawa z tego miejsca w głąb mapy zajmie więcej czasu niż z innych regionów. Ze względu na małą ilość zabudowań, na lądowanie na tym obszarze decyduje się mniejsza ilość graczy.

Wyspa Sosnovka oraz Baza wojskowa Sosnovka [4] - wyspę z pozostałą częścią mapy łączą dwa mosty. Na samej wyspie umiejscowiona jest baza wojskowa i lotnisko. Teren jest raczej otwarty, z niskimi budynkami, gdzie niekoniecznie jest możliwość ukrycia się. Przeprawiając się w głąb lądu z wyspy, należy uważać na mostach, gdyż na nich mogą czaić się przeciwnicy. Można skorzystać z łodzi, których szukać należy na plaży.

Mylta (miasto) i elektrownia Mylta [5] - te dwa miejsca są położone blisko siebie. W mieście znajdziesz wyposażenie. Pobliską elektrownie rozpoczynasz po wysokich silosach i niskich budynkach, które są otwarte. Dlatego należy uważać na przeciwników, którzy mogą cię szybko dostrzec.

Ruiny Stalber i teren wokół [6] - najbardziej wyludniony region, gdzie spotkanie z innym graczem jest mniej prawdopodobne niż w innych częściach mapy. Wiąże się to z bardzo małą ilością zabudowań. Centralnym punktem tego regionu są ruiny, które nie obfitują w bogactwo ekwipunku, choć można poszukać tam podstawową broń. Eksplorując ruiny należy uważać na przeciwników, którzy mogą cię zabić z dystansu, ze względu na otwartą przestrzeń.

Pochinki [7A] i Yasnava Polyana [7B] - to dwa duże miasta sąsiadujące z centralnym regionem, co czyni je interesującymi - do początkowej eksploracji - miejscami.

Severny [8A], Primorsk [8B] i Lipovka [8C] - to miasta, w których znajdziesz wyposażenie, ale są położone z dala od centrum mapy - szczególnie Primorsk. Kiedy będziesz opuszczać te miasta, warto kierować się ku drodze, gdzie znajdziesz środki transportu, i będziesz mógł udać się w stronę bezpiecznej strefy.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami