Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stardew Valley - poradnik i najlepsze porady

Zobacz, jak rozpocząć zabawę w farmera.

Witamy w poradniku i solucji do Stardew Valley - duchowego następny popularnego niegdyś Harvest Moona. Wcielamy się w postać młodej dziewczyny lub chłopaka, który trafia do tytułowej doliny przy miasteczku Pelican.

Tylko od gracza zależy, w jaki sposób będzie prowadził rozgrywkę. Możliwości jest wiele - od uprawiania grządek i zajmowania się roślinami, poprzez założenie hodowli zwierząt i wypełniania zadań dla mieszkańców, kończąc na walkach z potworami w kopalniach.

W naszym poradniku do Stardew Valley znajdziecie najważniejsze informacje związane z tytułem. Gra może bowiem nieco przytłaczać zwłaszcza w początkowej jej fazie, kiedy nie wiadomo nic na temat mechaniki ani możliwości oferowanych przez rozgrywkę.

Dzięki naszemu poradnikowi do Stardew Valley między innymi szybko poznasz interfejs i sterowanie, dowiesz się jak stworzyć postać oraz znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Ponadto zobaczysz w jaki sposób rozwijać bohatera i poznasz najważniejsze miejsca i postacie w grze.

Życzymy udanej zabawy i przyjemnej lektury!


Spis treści


Wskazówki na start

- Zaopatrz się w większy plecak - szybko zorientujesz się, że początkowa pojemność plecaka jest stosunkowo mała, a ilość przenoszonych rzeczy ograniczona. Warto uzbierać nieco pieniędzy i udać się do sklepu Pierra (Pierre's General Store), aby rozwinąć plecak przynajmniej do drugiego poziomu (kupujesz go na prawo od lady ze sprzedawcą - jego koszt to 2000 monet). Kiedy będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy możesz zainwestować w jeszcze większą pojemność.

- Sprzedawaj rzeczy, których nie potrzebujesz - w ten sposób możesz szybko powiększyć swój budżet. Jeśli dana rzecz nie jest ci potrzebna, to włóż ją do drewnianej skrzyni na prawo od domu. Po wyspaniu się przedmioty włożone do środka znikną, a w zamian otrzymasz gotówkę.

- Staraj się regularnie oglądać telewizję - w zależności od oglądanego programu główny bohater może na przykład mieć większe szczęście w danym dniu, a dzięki magazynom kucharskim możesz poznać nowe receptury na posiłki.

- Kupuj dużo ziaren i zasadzaj je - staraj się szybko wykupować ze sklepów ziarna i sadzić je na farmie. W ten sposób szybko uzyskasz dostęp do wielu roślin. Niektóre z nich możesz wykorzystywać jako źródło odnawialnej energii i zdrowia na przykład w trakcie przeszukiwania kopalń, a inne posłużą ci do wypełniania zadań czy sprzedaży i zarabiania pieniędzy.

- Pamiętaj o urodzinach - jeśli zależy ci na dobrych relacjach z mieszkańcami, to warto w kalendarzu na ścianie sklepu Pierra sprawdzać, kiedy poszczególne osoby mają urodziny. Jeśli w dany dzień dostarczysz im prezent zgodny z ich upodobaniami, to od razu uzyskasz znacznie więcej punktów przyjaźni niż gdybyś podarował go w zwykły dzień.

- Eksplorując mapę możesz natknąć się na robaki (częściej spotkasz je w zimie). Używaj na nich motyki (hoe), ponieważ ziemia, z której wychodzą, często zawiera cenne przedmioty pokroju minerałów, książek czy artefaktów.

- W trakcie wędkowania staraj się zarzucać przynętę w miejsca z bąbelkami. Nie znajdziesz tam szczególnych okazów ryb czy przedmiotów, ale szansa na szybkie branie jest w takich miejscach znacznie większa.

- Przygotuj się przed wyruszenie do kopalni - nie chodzi tylko o zaopatrzenie się w broń, ale przede wszystkim w przedmioty (np. pożywienie), dzięki którym możesz regenerować życie i energię. Schodząc coraz niżej i tocząc kolejne walki na pewno będziesz tracił jedno i drugie, dlatego ważne jest, aby mieć możliwość ich szybkiego uzupełniania.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Stardew Valley

Android, iOS, PS4, Xbox One, PlayStation Vita, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze