Video: TOP 20 gier z lat dziewięćdziesiątych

Wspomnień czar.

W latach 90. powstało wiele gier uznawanych dziś za kultowe. To również wyjątkowa dekada, w której technologia stała się na tyle zaawansowana, że zaczęto rezygnować z pikseli na rzecz polygonów, z których tworzono zaskakująco szczegółowe światy 3D. Wiele mechanizmów i rozwiązań z dzisiejszych wysokobudżetowych tytułów ma swoje korzenie właśnie w latach 90. Warto przypomnieć najlepsze tytuły z tego okresu.

Tony Hawk's Pro Skater jest przez niektórych uważany za najlepszą część serii. Odpowiedzialna jest za zauroczenie rzeszy dzieciaków skaterskim stylem i za ich liczne wypadki na prawdziwych deskorolkach, kiedy sami próbowali swoich sił w sztuce jej ujarzmiania. Niesamowicie zręcznościowa i odrzucająca realizm reprezentacja tego sportu była ogromnym sukcesem.

Wśród horrorów królował Silent Hill - tytuł, który stawiał na odpowiednio gęstą atmosferę, powoli budowane napięcie i przerażający projekt wrogów. Niewielu zdaje sobie sprawę, że charakterystyczna cecha gry - mgła, która zasłaniała znaczną część widoku - nie była stworzona przez wzgląd na wywołanie odpowiedniego klimatu. To po prostu efekt ograniczeń technicznych PlayStation, które było w stanie wyrenderować jedynie kilka metrów kwadratowych przed bohaterem.

Warto przypomnieć też Baldur's Gate - fantasy cRPG oddający zasady drugiej edycji systemu Dungeons and Dragons. Ze względu na poziom skomplikowania nie był to tytuł dla każdego. Z drugiej strony, właśnie ta cecha sprawiła, że zagorzali fani fabularnej planszówki sięgnęli po Wrota Baldura i zakochali się w nich. Gra stawiała na niesamowicie szczegółowe i długie dialogi oraz rozbudowany system rozwoju bohaterów.

W materiale opowiadamy też o wielu innych grach z lat 90. Popularne były wtedy przecież również strzelanki, gry wyścigowe, gry point-and-click, czy strategie czasu rzeczywistego.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (10)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami