Pokémon Go - walki z bossami, Raid Battle: wymagany poziom, nagrody, jak walczyć

Wszystko o aktualizacji Gym Rework i walkach Raid.

Nowością w Pokémon Go są walki Raid, udostępnione wraz z aktualizacją Gym Rework. Wszystko opiera się na kooperacji pomiędzy graczami, których celem jest pokonanie silnego przeciwnika, czyli bossa raidu. Pokonanie takiego wyjątkowego przeciwnika gwarantuje ekskluzywne nagrody, a także - już wkrótce - legendarne Pokemony.

Minimalny poziom do raidów w Gym

Walki raid nie są dostępne dla wszystkich, ze względu na ich większy poziom trudności. Przeznaczone są zatem tylko dla tych trenerów, którzy mogą pochwalić się poziomem od 20 w górę. Początkowo był to 35 poziom, jednak w ostatnich dniach został on znacznie obniżony.

Raidy nie są dostępne wszędzie. Początkowo obejmowały tylko wybrane miejsca w Stanach Zjednoczonych i współpracujące firmy. Coraz częściej można jednak natknąć się na wieści, że raidy w ramach Gym stają się dostępne w nowych miejscach.

Pierwsze wieści o premierze nowej aktualizacji Pokemon Go dla wszystkich wskazywały na drugą połowę czerwca, choć dużo realniejszy wydaje się początek lipca. Wpisałoby się to świetnie w pierwsze urodziny gry. Gracze w Polsce na razie muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Czym są walki raid i bossowie raid

Raidy polegają na szybkim skoncentrowaniu kilku graczy w bezpośrednim sąsiedztwie, którzy wzywani są do pokonania ekstremalnie silnego Pokemona. Liczy się tu także czas od otrzymanego wezwania, w którym musimy pokonać bossa. Ten z kolei posiada ogromną liczbę punktów CP (mocy w walce), nawet 10-krotnie większą od standardowych, silnych Pokemonów, co wymaga pełnego składu do pokonania przeciwnika.

1
Bossowie w raidach posiadają ok. 10 razy więcej punktów CP od standardowych, mocnych Pokemonów.

Niektóre walki typu raid będą prostsze od innych. Każdy z nich określony jest poziomem trudności od 1 do 5, gdzie „jedynką” może być na przykład Magikarp, „czwórka” to najlepsze Pokemony jak Tyranitar i Snorlax, a „piątka” przeznaczona jest dla legendarnych odmian. Nieco niżej odnajdziesz przydatną tabelę, gdzie wyszczególniliśmy wszystkie Pokemony, ich punkty życia oraz najlepszy sposób na ich pokonanie.

Jak działają potyczki raid krok po kroku

1) Gdy zbliża się wydarzenie typu raid, na ekranie Gym pojawi się jajo wraz z odliczaniem.

catch

2) Gdy się wykluje, Gym zamieni się w Raid i od tego momentu będziesz miał godzinę na działanie. Po jej upływie boss zniknie. W tym czasie może nawiązać się współpraca wielu graczy w grupie maksymalnie 20-osobowej. Uzbieranie tak wielkiej liczby graczy nie jest jednak wymagane do podjęcia wyzwania.

3) Po uiszczeniu wpisowego, czyli Raid Pass, zostaniesz przeniesiony do poczekalni, gdzie będziesz mógł zmieniać drużynę i dostosowywać ją, łącząc się tym samym z wybranymi graczami. Sama walka trwa zaledwie pięć minut, a użyć możesz - podobnie jak w standardowych starciach Gym - maksymalnie sześć stworków. Jeśli nie będzie szło ci zbyt dobrze, w każdej chwili możesz się wycofać, uleczyć i próbować raz jeszcze. Wszystko w ramach jednej godziny, podczas której trwa wydarzenie.

4) Jeśli odniesiesz zwycięstwo, czeka cię nagroda i możliwość złapania pokonanego przeciwnika.

5) Po upływie wyznaczonej godziny wszystkie stworzenia wybrane do wydarzenia wrócą do Gym, które przywdzieje standardowy stan.

Wszyscy bossowie raid

Każdy z bossów określony jest poziomem od 1 do 5. Najniższy oznacza przeciwników najprostszych, najwyższy - najtrudniejszych. Wszystkie z nich można podzielić na trzy podgrupy, zależne od koloru jaja:

 • Poziom 1 lub 2 - różowe jajo, może być rozgrywany w pojedynkę.
 • Poziom 3 lub 4 - żółte jajo, wymaga stworzenia grupy.
 • Poziom 5 - Legendarny, obecnie niedostępny.

Różne rodzaje bossów posiadają inne współczynniki mocy w walce (CP), dlatego poniżej przedstawiamy tabelę, w której możesz szybko sprawdzić dane wartości oraz propozycje stworzone przez niejakiego The Silph Roada z Reddita.

PoziomBossCPDo walki użyj
1 Magikarp 1165 Czegokolwiek!
1 Bayleef 4375 Flareon, Charizard, Gengar
1 Quilava 5085 Golem, Starmie, Vaporeon
1 Croconaw 5207 Exeggutor, Venusaur, Jolteon
2 Muk 11200 Alakazam, Espeon, Exeggutor
2 Weezing 11245 Alakazam, Espeon, Exeggutor
2 Electabuzz 11311 Gengar, Dragonite, Alakazam, Flareon
2 Magmar 11610 Golem, Starmie, Vaporeon
2 Exeggutor 12633 Pinsir, Gengar, Heracross
3 Vaporeon 16696 Exeggutor, Venusaur, Jolteon
3 Arcanine 17832 Golem, Starmie, Vaporeon
3 Machamp 18144 Alakazam, Espeon, Exeggutor
3 Gengar 19768 Gengar, Alakazam, Espeon
3 Jolteon 19883 Gengar, Dragonite, Alakazam, Flareon
3 Flareon 21155 Golem, Starmie, Vaporeon
4 Lapras 21768 Machamp, Heracross, Exeggutor
3 Alakazam 22646 Gengar, Houndoom, Tyranitar
4 Blastoise 24162 Exeggutor, Venusaur, Jolteon
4 Snorlax 25419 Machamp, Heracross, Alakazam
4 Venusaur 26921 Alakazam, Flareon, Espeon
4 Charizard 28485 Golem, Omastar, Sudowoodo
4 Rhydon 30512 Exeggutor, Venusaur, Victreebel
4 Tyranitar 34707 Machamp, Heracross, Primeape

Jeśli będziesz już podchodził do wymienionych wyżej bossów, musisz pamiętać:

 • Istotne jest dobieranie stworzeń w odniesieniu do ich efektywności, dlatego korzystaj z powyższej tabeli, są to bardzo dobre propozycje na konkretne walki z danymi bossami. Niemal w każdej walce warto wykorzystać Machampa, Golema i Gengara. Jeśli ich potrzebujesz, spróbuj się z nimi zmierzyć w niższych poziomach i złapać je.
 • Choć najniższe poziomy można pokonać w pojedynkę, a wyższe nawet w trójkę (o ile masz wysokie umiejętności), to pamiętaj, że im więcej graczy w grupie, tym łatwiejsze zadanie cię czeka. Nie bój się zatem zawiązywać nowych znajomości!

Jak działają przepustki Raid i nagrody w Pokémon Go

Chociaż aktualizacja z Raidami jest darmowa, uczestnictwo w tych wydarzeniach wymaga specjalnej przepustki.

Jeśli spełniasz warunki poziomu, codziennie możesz otrzymywać jedną przepustkę poprzez pokręcenie dyskiem w Gym. Takich przepustek nie da się magazynować, więc jeśli nie wykorzystasz jednej danego dnia, nie będziesz mógł zyskać drugiej nazajutrz. Jeśli chcesz zdobyć więcej przepustek, możesz to zrobić wydając 100 PokeCoinów za jedną przepustkę typu Premium. Te mogą być już magazynowane.

Jeśli będziesz brał udział w wielu wydarzeniach typu Raid, w końcu zyskasz dostęp do unikalnych Raidów dzięki Legendarnej przepustce. To rozwiązanie prawdopodobnie jest jednak jeszcze testowane.

Nagrody za walki Raid

W zależności od trudności walki i poziomu przeciwnika możesz otrzymywać nagrody różnego typu. Im wyższy poziom, tym więcej nagród, choć pozostają ciągle tego samego typu:

reward
 • Rare Candies - użyty na Pokemonie przemienia go w cukierek dla tego typu.
 • Golden Razz Berries - złota malina zwiększa w znaczny sposób szybkość chwytania Pokemona w środowisku naturalnym i może zostać użyta w Gym do regeneracji motywacji.
 • TM-y - dostępne w wariantach szybkich i doładowanych. W sposób trwały pozwalają na wyuczenie nowych szybkich lub doładowanych ataków. Nagrody tego typu zdarzają się najrzadziej spośród wszystkich.

Oprócz nagród otrzymasz także 3000 punktów XP trenera, 1000 punktów XP odznaczeń w Gym, a także możliwość złapania pokonanego Pokemona.

W jaki sposób nalicza się Premier Balle

Podczas fazy łapania Pokemona możesz otrzymać kilka specjalnych Poke Ballów, czyli Premier Ballów. Ich liczba jest uzależniona od wielu czynników, ale możesz zyskać ich nawet kilkanaście:

 • Pokonanie bossa (5 sztuk)
 • Zadane obrażenia (do 3 sztuk)
 • Kontrola Gym (maksymalnie 2 sztuki)
 • Praca zespołowa (w zależności od wielkości grupy, do 3 sztuk)

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o walkach Raid

2
 • Gym, czyli miejsce, gdzie trenuje się Pokemony, łączy się razem z wybranym zespołem. Nie ma to wpływu na walkę raid, więc możesz walczyć z kimkolwiek, niezależnie od obranej strony.
 • Jaja związane z walkami raid będą pokazywać się także wtedy, gdy walki odbywać się będą w bezpośrednim sąsiedztwie. Mimo wszystko nie powinieneś się przejmować, jeśli nie zdążysz wziąć w jakiejś walce udziału - twórcy obiecują, że będą to wydarzenia cykliczne.
 • Dzięki nowej aktualizacji możliwe będzie tworzenie prywatnych grup, do których dostęp będą mieli tylko wybrani przez nas wcześniej gracze lub znajomi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie istniała konieczność rozgrywania walk z nieznajomymi.
 • Do 20 graczy może przebywać w jednej poczekalni walki z bossem. Powinna to być wystarczająca liczba w walce z przeciwnikiem opisanym nawet ponad 20.000 punktów mocy w walce.
 • W tabelce umieszczonej wcześniej możesz zauważyć, że bossów z najwyższych poziomów najlepiej jest pokonywać bossami z poziomów niższych, dlatego bardzo ważna jest próba złapania pokonanego przeciwnika.
 • Dopóki nie użyjesz swojej przepustki, nie będziesz wiedział o innych graczach w poczekalni, chyba że masz obok siebie znajomych, którzy również przygotowują się do starcia. Warto więc wcześniej zorientować się czy wokół ciebie nie ma nikogo, kto również chce zagrać. W ten sposób nie zmarnujesz swojej wejściówki.
 • Pokemony złapane wskutek wygranej walki mają większe szanse posiadania czwartego poziomu od tych złapanych klasycznie lub wskutek wyklucia z jaja.
 • Na chwilę obecną w miejscach, gdzie odbywają się raidy, trwa dzień. Nie odnotowano dopuszczenia do wydarzeń tego typu po zmroku.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami