Prey - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko o grze.

Prey to gra studia twórców Dishonored, lecz od innego oddziału tej firmy, z siedzibą w Teksasie. To również restart serii zapoczątkowanej w 2006 roku przez produkcję o takim samym tytule od studia Human Head. Ten zespół pracował nad Prey 2, ale projekt anulowano, a prawa do marki przejęła Bethesda.

Nowy Prey nie jest typową strzelanką FPP. Ważnym elementem rozgrywki jest nie tylko walka, ale także eksploracja i pokonywanie przeszkód na różne sposoby. Stąd porównania do cyklu Deus Ex czy BioShock.

Tak jak poprzednie gry od Arkane, Prey nie zaoferuje trybów sieciowych - produkcja tworzona jest od podstaw jako przygoda dla pojedynczego użytkownika.

 • Premiera: 5 maja 2017
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: Arkane Studios
 • Wydawca: Bethesda

Data premiery i dostępne edycje

Prey debiutuje w Polsce - tak jak na całym świecie - w dniu 5 maja 2017 roku. Gra ukazuje się na PC, PlayStation 4 oraz na Xbox One. Najprawdopodobniej wersja na PS4 Pro (i w przyszłości także Xbox Scorpio) doczeka się różnych ulepszeń.

Na chwilę obecną w przedsprzedaży dostępne jest tylko podstawowe wydanie gry. Jeżeli zamówimy produkt przed premierą, otrzymamy następujące dodatki:

 • Strzelba Mangrave oraz schemat amunicji
 • Dwie apteczki
 • Pakiet startowy
 • Trzy neuromody
 • Chipset recyklingowy

Wszystkie wymienione przedmioty można znaleźć w trakcie przygody, a strzelba Mangrave różni się od podstawowej tylko wyglądem.

preyhub1

Fabuła i świat

Akcja Prey osadzona jest w przyszłości. Gracz wciela się w bohatera lub bohaterkę o imieniu Morgan Yu (wybór płci nie wpływa na nic, poza wyglądem postaci).

Yu rozpoczyna przygodę na Ziemi, ale szybko opuszcza ją, by dotrzeć na stację kosmiczną Talos I. Tam przechodzi serię testów, które mają ocenić jego przystosowanie do nowych okoliczności.

Na stacji od lat naukowcy prowadzą badania i eksperymenty na tajemniczym gatunku kosmitów. Obcy posiadają umiejętności pozwalające im zmieniać się w różne przedmioty - nawet krzesła czy kubki.

Talos I należy do korporacji TranStar. Firma przejęła kontrolę nad stacją po tym, jak rządy Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego nie poradziły sobie z opanowaniem kosmitów, którzy z niewiadomych przyczyn trafili do wnętrza.

Pewnego dnia, gdy Morgan Yu przybywa na miejsce, kosmici wydostają się z izolacji. Atakują załogę stacji badawczej i stopniowo przejmują kontrolę.

Bohater musi przetrwać, znaleźć wyjście z nieciekawej sytuacji i rozwiązać problem niebezpiecznych obcych, by nie pozwolić na ich przedostanie się na Ziemię.

preyhub3

Rozgrywka

Prey to strzelanka FPP, ale nietypowa. Użyjemy broni palnej, by pokonać kosmitów, ale wykorzystamy też inne narzędzia - niekoniecznie w celu zlikwidowania przeciwników.

Istotna będzie eksploracja. Deweloperzy czerpią inspiracje z serii BioShock, a także z Deus Ex czy System Shock. Rozgrywka nie będzie więc nieprzerwanym ciągiem strzelanin.

Zobacz: Prey - Poradnik, Solucja

W myśl gatunku nazywanego czasem „metroidvanią”, pewne obszary stacji będą zamknięte do czasu pozyskania odpowiedniej umiejętności, przejmowanej z pokonywanego bossa.

Na początku przygody Morgan Yu dysponuje wyłącznie kluczem francuskim, co stanowi pewne nawiązanie do pierwszych chwil w grze Half-Life. Nie mija jednak dużo czasu, a postać znajduje także strzelbę.

Inne rodzaje broni i narzędzia to między innymi:

 • Kusza z plastikowymi bełtami
 • Pistolet
 • Pistolet z amunicją ogłuszającą
 • Działko GLOO
 • Granaty recyklingowe
preyhub4

Arsenał jest dosyć nietypowy. Niektóre przedmioty przydadzą się do rozwiązywania prostych zagadek środowiskowych - choćby kusza na darty. Interesujący jest również karabin GLOO, strzelający zamrażającym żelem. Działko posłuży nie tylko do unieruchamiania wrogów, ale zbudujemy też dzięki niemu prowizoryczne schody.

Granaty recyklingowe zamieniają wszystko w polu rażenia w materiały, które można wykorzystać w craftingu. Bohater stworzy różne przydatne gadżety i amunicję do broni.

Nie zabraknie też rozwoju postaci. W wyniku eksperymentu, Morgan Yu będzie w stanie uczyć się niektórych zdolności obcych - nauczy się choćby zamieniać w różne przedmioty, na przykład w stacjonarne działko.

Gracze zajmą się też hakowaniem drzwi, a jeżeli odpowiednio rozwiną postać, będą mogli dźwigać ciężkie obiekty, by odblokowywać ukryte przejścia - na wzór rozwiązania z Deus Ex.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami