Pierwszy Xbox obchodzi 15 urodziny w Europie

Narodziny Halo i Xbox Live.

Pierwszy model konsoli Xbox obchodzi dzisiaj 15. rocznicę premiery na terenie Europy.

Sprzęt debiutował w Ameryce Północnej już w listopadzie 2001 roku. Później - w lutym następnego roku - trafił do Japonii. Fani na Starym Kontynencie musieli czekać do 14 marca 2002 r.

1
Pad zbytnio się nie udał

Gracze żartują dziś, że najwięcej miejsca w kartonie z urządzeniem zajmował wielki kontroler, który - ze względu na rozmiary - trafił nawet od Księgi rekordów Guinnessa.

Jednocześnie ukazała się także przełomowa strzelanka Halo: Combat Evolved, która na dobre zmieniła wizerunek produkcji FPS na konsolach.

Produkcja studia Bungie była właśnie system-sellerem i aplikacją, która sprzedawała konsolę, ale nie brakowało innych słynnych produkcji startowych, jak Amped: Freestyle Snowboarding, Fuzion Frenzy, Oddworld: Munch's Oddysee czy Project Gotham Racing.

Dział marketingu w Microsofcie przygotował też ciekawą kampanię promocyjną, obejmującą między innymi zakazaną w brytyjskiej telewizji reklamę pod tytułem „Life is Short”. W 30 sekund obserwowaliśmy sekwencję od narodzin aż do grobu. Wszystko po to, by zachęcić do grania, ponieważ życie jest krótkie.

Pomimo tak agresywnego startu, Xbox nie podbił sklepów w Europie i już w kwietniu doczekał się sporej przeceny, by dorównać do lidera na rynku, czyli PS2. Konsola zanotowała także kompletną porażkę w Japonii, gdzie Nintendo już w maju wydało GameCube.

Ostatecznie sprzęt nie pozostawał w sprzedaży zbyt długo, szczególnie według dzisiejszych standardów - Xbox 360 zadebiutował już w 2005 roku. Pierwszy model był jednak istotnym wydarzeniem: oznaczał nie tylko wejście Microsoftu na rynek konsol, ale także początek przełomowej usługi Xbox Live.

Sprzedano tylko 24 miliony egzemplarzy, kończąc produkcję w marcu 2007 roku.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami