Horizon Zero Dawn - mapa: kwiaty, naczynia, figurki, widokówki

Mapa gry, czyli wszystkie sekrety zawarte w jednym miejscu.

Znajdźki w Horizon Zero Dawn mogą zabrać ci naprawdę sporo czasu. Chociaż nasza bohaterka, Aloy, posiada bardzo ułatwiające zabawę urządzenie w postaci fokusa, tak świat gry jest naprawdę duży i poszukiwania na własną rękę wszystkich sekretów mogłoby zająć wiele czasu. Z pomocą przychodzą zatem mapy.

Możesz je zakupić u kilku kupców, a najbliższy z nich zaraz po rozpoczęciu rozgrywki będzie znajdował się osadzie Obóz Łowców, znajdujący się w środkowo-wschodniej części mapy. Docieramy tam stosunkowo szybko w ramach misji głównego wątku. Możesz się jednak pokusić o samodzielne dotarcie tam wcześniej, ale będziesz musiał minąć wiele groźnych maszyn. Na początku zabawy może więc okazać się to trudniejsze.

We wspomnianej osadzie podchodzimy do kupca i wskazujemy w jego menu przedmioty specjalne, wśród których znajdują się cztery mapy opisywanych przedmiotów. Ceny map nie są na szczęście wygórowane, dlatego z powodzeniem możesz się w nie zaopatrzyć. Po zakupieniu przedmiotów na mapie zauważysz charakterystyczne okręgi, które wyznaczają teren poszukiwań danych sekretów:

  • Metalowych kwiatów
  • Starożytnych naczyń
  • Banuckich figurek
  • Widokówek

Miej jednak na uwadze fakt, że twoja mapa wówczas stanie się bardzo nieczytelna, a ze względu na brak filtrowania jej zawartości z czasem może się to okazać nieco frustrujące. Możesz zatem nie zaopatrywać się w mapy wewnątrz gry, ale skorzystać z naszej, którą przygotowaliśmy i publikujemy poniżej. Jest nawet przydatniejsza, gdyż każdy rodzaj przedmiotu pogrupowaliśmy na zestawy.

Tłumaczymy już po co są zestawy. Zebranie danej grupy jednego rodzaju przedmiotu umożliwi sprzedanie jej dla jednego z czterech kupców w Południku, mieście na dalekim zachodzie, gdzie docieramy w późniejszej fazie gry. Nie możesz im sprzedawać pojedynczych znalezisk, stąd podział na zestawy. Ich kolekcjonowanie ma sens tylko wtedy, gdy postanowimy zebrać właśnie cały zestaw.

133
Metalowe kwiaty, starożytne naczynia, banuckie figurki i widokówki.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

W przypadku metalowych kwiatów są to trzy grupy po dziesięć sztuk przedmiotów na każdy zestaw. Jest to najliczniejszy rodzaj znajdźki w grze i ich zdobycie raczej nie powinno ci przysporzyć kłopotów. Pamiętaj, że gdy będziesz znajdował się w okolicy oznaczonej okręgiem na mapie, warto włączyć fokus, który podświetli ci najważniejsze przedmioty w okolicy i na pewno ułatwi ci poszukiwania.

134

To samo zresztą tyczy się znajdźki typu starożytne naczynia, które również podzielone są na trzy zestawy, po cztery sztuki w każdym. Są to po prostu stare kubki, z których korzystała poprzednia cywilizacja. Przedmioty tego typu odnajdziesz w kupkach antycznego złomu, te zaś trafisz głównie w okolicach dawnych miast.

135

Spis treści: Horizon Zero Dawn - Poradnik, Solucja

Z kolei banuckie figurki występują tylko w liczbie sześciu sztuk, zatem jeden zestaw to zaledwie dwie figurki. Zazwyczaj osadzone są w trudno dostępnych miejscach, na szczytach skał, gdzie musisz rozglądać się całkiem nieźle za kolejnymi elementami, do których można się przyczepić i wspinać. Na szczęście, wędrówkę ułatwiają kolorowe symbole-strzałki, które wskazują dalszą drogę.

136

Ostatnim rodzajem znajdźki przedstawionej na naszej mapie jest widokówka, czyli hologram przedstawiający dawny świat, jeszcze przed epidemią maszyn. Aby widokówki zostały dołączone do kolekcji, po prostu uruchamiamy małe urządzenia odnajdywane zazwyczaj na szczytach gór. Wiąże się to zatem ze wspinaczką, jednak w przeciwieństwie do banuckich figurek, tym razem nie odnajdziemy żadnych podpowiedzi w stylu strzałek namalowanych na skałach.

137

Warto odsprzedawać zebrane zestawy jakiejkolwiek znajdźki, zwłaszcza w pierwszej połowie gry. Na przykład dość proste do zebrania banuckie figurki pozwolą nam zyskać zestawy w postaci sporej ilości okruchów metalu czy kilka skrzyń z modyfikacjami. Jedynym warunkiem musi być oczywiście dotarcie z nimi do Południka i odsprzedanie ich zainteresowanemu kupcowi.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

PS Plus: lipiec 2020 - pełna oferta

Aż trzy gry na 10-lecie usługi.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami