Far Cry 5 - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko, co warto wiedzieć.

Far Cry 5 to - wbrew temu, co sugeruje tytuł - szósta część cyklu (poprzednia, Primal, pozbawiona była cyfry). Najnowsza odsłona zabiera graczy w rejony, które w przeszłości omijano. Koniec z egzotycznymi lokacjami - tym razem twórcy postawili na Stany Zjednoczone w czasach współczesnych.

Jeżeli chodzi o gameplay, to twórcy postawili na lekką ewolucję stylu zabawy. Nie można mówić o rewolucji czy ryzykownych zmianach. To wciąż ta sama formuła, którą polubiliśmy przy okazji premiery trzeciej części cyklu.

Najważniejszą nowością, poza innym miejscem akcji, jest między innymi możliwość ukończenia całej gry ze znajomym w trybie kooperacji.

  • Premiera: 27 marca 2018
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: Ubisoft Montreal
  • Wydawca: Ubisoft

Data premiery i dostępne edycje

Far Cry 5 ukaże się 27 marca 2018 roku. Gra trafi na PC, PlayStation 4 oraz na Xbox One. Jak większość gier Ubisoftu, dostępna będzie w wersji z polskimi napisami. Za produkcję odpowiadają twórcy poprzednich części.

Jak zawsze w przypadku większych gier Ubisoftu, w ofercie dostępne są różne edycje Far Cry 5 do zakupu w przedsprzedaży na wszystkie platformy sprzętowe.

Dostępne wersje gry:

  • Edycja standardowa. Przy zamówieniu przed premierą oprócz gry otrzymamy także specjalny pistolet, malowanie furgonetki i strój Dnia Sądu, a także bonusy do szybkości, przynęty na zwierzęta i koktajle Mołotowa. Cena: 250 zł na konsolach i 220 zł na PC.
  • Edycja Gold. Poza zawartością bonusową opisaną wyżej, nabywcy otrzymają także przepustkę sezonową, łuk, dodatkowe stroje, materiały wybuchowe, karabin i pistolet. Cena: 299 zł.
fc5edtachaca

Miejsce akcji i fabuła

Akcja Far Cry 5 rozgrywa się w stanie Montana w USA. Bohaterem jest początkujący agent FBI, który trafia na miejsce i odkrywa, że niebezpieczny kult religijnych fanatyków chce przejąć kontrolę nad fikcyjnym regionem Hope County.

Głównym antagonistą jest niejaki Joseph Seed - religijny przywódca, podający się za proroka i wykorzystujący swoich wiernych. Wieszczy on zbliżającą się apokalipsę i chce nawrócić wszystkich przed końcem świata, choćby siłą.

Po raz pierwszy w historii cyklu twórcy pozwalają graczom stworzyć własną postać. Wybierzemy więc - jeszcze przed końcem prologu - płeć, kolor skóry oraz wygląd naszego agenta.

Osadzenie akcji w fikcyjnej wersji Montany umożliwiło deweloperom zagwarantowanie odpowiedniej różnorodności krajobrazu. To nie tylko pola, łąki i lasy, ale także tereny górzyste oraz pustynne. Nie zabraknie wiosek i miasteczek.

Jak w każdej odsłonie cyklu, ważny będzie też oczywiście aspekt fauny - dzikie zwierzęta są stałym elementem krajobrazu. To między innymi wilki czy dzikie psy.

Rozgrywka

Fani serii Far Cry poczują się w piątej odsłonie jak w domu. Podstawy rozgrywki pozostają niezmienione w stosunku do poprzednich części. To wciąż strzelanka FPP, w której większość czasu spędzamy na walce i eksploracji.

Istotna pozostaje też swoboda - zarówno w zwiedzaniu dostępnych terenów, jak też podejściu do wykonywania misji. Do różnych celów podejdziemy od dowolnej strony i wykorzystamy dowolną taktykę.

Nic nie stanie na przeszkodzie, by walczyć w stylu Rambo - z ciężkimi karabinami i ładunkami wybuchowymi. Można też postawić na skradanie się i korzystanie z niezawodnego łuku, który stał już się nieodłącznym elementem serii.

fc52
Samoloty to istotna nowość w serii

Struktura gry opiera się na wykonywaniu różnych misji w poszczególnych regionach, by zwracać na siebie uwagę głównych podkomendnych samozwańczego proroka. Dzięki temu stawimy czoła każdemu z nich, by w końcu dotrzeć do samego Seeda.

Najważniejszym dodatkiem w kwestii rozgrywki wydaje się implementacja samolotów - po raz pierwszy w cyklu użyjemy tych pojazdów latających. Samoloty będą mogły zostać wyposażone w broń (nawet bomby i rakiety).

Twórcy przygotowali system pomocników - to kolejna nowość. Zrekrutujemy zwykłych najemników, ale też bohaterów z wyraźnymi charakterami i własnymi mini-wątkami fabularnymi. Pomocnikami będą też zwierzaki: pies Boomer i niedźwiedź Cheesburger.

Wreszcie, całą grę można przejść w trybie kooperacji. Warto tu jednak nadmienić, że postępy fabularne zapisują się wyłącznie na koncie hosta, a więc tego gracza, który zaprasza towarzysza do gry.

Reklama

Skocz do komentarzy (6)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami