Horizon Zero Dawn - premiera i najważniejsze informacje

Dziś debiut gry.

Horizon Zero Dawn to nowa gra zasłużonego studia Guerrilla Games - od twórców strzelanek Killzone. Deweloperzy zmienili jednak gatunek, ponieważ tym razem proponują grę akcji w otwartym świecie, z kamerą TPP, za plecami bohaterki.

Fabuła motywuje i popycha graczy do przodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zwolnić i zboczyć ze ścieżki, którą wytycza główna historii. Produkcja oferuje także mnóstwo atrakcji pobocznych i po prostu możliwość eksploracji interesującego świata.

W przeciwieństwie do poprzednich gier od studia Guerilla, Horizon nie posiada trybu wieloosobowego - to przygoda tylko dla jednego gracza, na jednej konsoli.

 • Premiera: 1 marca 2017
 • Wersja językowa: polska (dubbing)
 • Producent: Guerrilla Games
 • Wydawca: Sony Interactive Entertainment

Data premiery i dostępne edycje

Horizon Zero Dawn debiutuje w Europie już dzisiaj, 1 marca 2017 roku. Gra trafia wyłącznie na konsole PlayStation 4 oraz PS4 Pro. Trzy dni wcześniej tytuł ukazał się w Ameryce Północnej.

Guerilla Games to studio blisko współpracujące z Sony Interactive Entertainment, dlatego można bezpiecznie założyć, że nawet w przyszłości produkcja nie będzie dostępna na platformach innych firm.

W sprzedaży dostępne są różne wydania i wersje:

 • Edycja podstawowa. Wyceniona na ok. 259 zł. Nie przygotowano żadnych dodatków dla osób, które zdecydują się zakupić grę przed premierą.
 • Cyfrowa edycja Deluxe. Tę wersję można kupić w PlayStation Store za 294 zł. Nabywcy otrzymują między innymi elektroniczny album z grafikami, dynamiczny motyw na PS4, dwa stroje, dwa dodatkowe łuki i zestaw przedmiotów przydatnych w grze.
 • Edycja limitowana. Wyceniona na 319 zł. Z tą wersją gracze zyskują dostęp do dwóch dodatkowych ubiorów i pakietu przedmiotów, a także artbook oraz steelbook.
 • Edycja kolekcjonerska. Oferuje wszystkie elementy wersji limitowanej oraz wysokiej jakości figurkę głównej bohaterki. Koszt to ok. 500 zł.

Warto zaznaczyć, że edycje limitowane i kolekcjonerskie są obecnie trudno dostępne. W wielu sklepach zapasy zostały już zarezerwowane lub wyczerpane.

horihub0

Ulepszenia na PS4 Pro

Horizon Zero Dawn od dnia premiery wspiera konsolę PS4 Pro. Posiadacze tej platformy mogą liczyć na różne ulepszenia oprawy graficznej.

Najważniejsze jest wsparcie dla telewizorów 4K, na których gra wyświetlana jest w skalowanej szachownicowo rozdzielczości 2160p. Pozwola to dostrzec więcej szczegółów, a obraz jest ostrzejszy.

„Zauważycie mnóstwo szczegółów. Od szwów na stroju Aloy, poprzez poruszające się liście na wietrze, kończąc na większej liczbie detali widocznych z dużych odległości” - zapwniają twórcy.

Horizon działa także w technologii HDR. Pozwala ona wyświetlić szerszy zakres kolorów, z jaśniejszymi akcentami i głębszą czernią, przy jednoczesnym zachowaniu detali w średnim stopniu spektrum - gdy wszystkie trzy wymienione elementy są na ekranie jednocześnie.

To przekłada się na bardziej naturalne barwy, bliższe temu, co widzi ludzkie oko „w naturze”. Do tego lepsze zachowanie szczegółów materiału źródłowego, z kompresją odcinającą mniej tonów.

Co ważne, właściciele zwykłych telewizorów 1080p też mogą liczyć na pewne ulepszenia w wersji na PS4 Pro, ponieważ gra tworzona jest z myślą o większej rozdzielczości, a później skalowana w dół - co wiąże się z nieco lepszą jakością obrazu i zlikwidowaniem „ząbków” z krawędzi obiektów.

Fabuła i świat

Akcja Horizon Zero Dawn osadzona jest w dalekiej przyszłości, w post-apokaliptycznym świecie. Po tajemniczej katastrofie ludzkość stopniowo cofała się w rozwoju i funkcjonuje w kulturze plemiennej.

Największym zagrożeniem dla ludzi są świadome maszyny - mechaniczne zwierzęta i dinozaury, które w praktyce rządzą światem. Nie wszystkie są agresywne, ale przyjacielskie nastawienie to domena mniejszej części robotów. Koegzystują one z naturalną fauną.

Łowcy z różnych plemion polują na maszyny, by zdobywać cenne zasoby wykorzystywane w konstruowaniu broni i przedmiotów. Pozbywają się też robotów stanowiących zagrożenie dla wiosek.

horihub2

Jednym z takich łowców jest Aloy - główna bohaterka gry. Razem z Rostem, który ją wychował, są jednak wyrzutkami plemienia Nora. Nieznane są przyczyny wygnania Aloy. Jej opiekun prawdopodobnie zna motywy plemienia, ale nie może ich zdradzić swojej przybranej córce.

Aloy jest zafascynowana technologią, maszynami i otaczającym ją światem. Na początku gry zda sobie sprawę, że niektóre maszyny zachowują się zbyt agresywnie - jakby były opętane przez obcą siłę. Bohaterka postara się zbadać tę sprawę. Priorytetem będzie dla niej poznanie szczegółów na temat swojego pochodzenia i swojej matki.

W grze zwiedzimy różnorodne lokacje - równiny, tereny zaśnieżone i leśne, okolice ruin. Wszystkie mają być otwarte, a gracze nie uświadczą ekranów ładowania. Twórcy przygotowali też system dynamicznie zmieniającej się pogody.

Rozgrywka

Horizon Zero Dawn to gra akcji z elementami RPG, w której bohaterkę obserwujemy zza pleców. Eksploracja otwartego świata i wykonywanie kolejnych misji to podstawa rozgrywki.

Gracze mogą zająć się też różnymi aktywnościami pobocznymi. Poszukiwania sekretów i polowanie na maszyny to tylko dwa przykłady opcjonalnych zajęć dla Aloy.

Najważniejsze elementy gry:

 • Walka. Aloy zmierzy się z niebezpiecznymi maszynami. Będzie musiała zwrócić uwagę na ich czułe punkty i wykorzystać pułapki, by pokonać większe bestie. W boju wykorzysta między innymi łuki i włócznie. Różne rodzaje strzał pomogą w wykonaniu zadania. Bohaterka będzie też czasem zmuszona do walki z ludźmi.
 • Rozwój. Podczas przygody gracze zainwestują zdobyte doświadczenie, by rozwinąć umiejętności Aloy w jednym z trzech drzewek talentów. Wybór wpłynie na preferowany styl rozgrywki.
 • Eksploracja. Świat Horizon Zero Dawn skrywa wiele tajemnic. Uważne zwiedzanie lokacji będzie wynagradzane, nie tylko sekretami, ale i cennymi przedmiotami.
 • Crafting. Tworzenie przedmiotów i ulepszanie ekwipunku to istotny aspekt zabawy, dlatego ważne będzie zdobywanie surowców, najczęściej poprzez walkę.

Twórcy przygotowali też system dialogów z opcją wyboru kwestii. Bohaterka będzie w stanie pływać i ujeżdżać niektóre maszyny. Miłośnicy skradania się otrzymają możliwość stosowania takiego stylu gry.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami