Rocket League - poradnik i najlepsze porady

Zbiór praktycznych porad na dobry początek zabawy.

Witamy w naszym poradniku do Rocket League. Jest to szybkie spojrzenie na popularną grę i jej podstawowe zagadnienia. Znajdziesz tu przede wszystkim garść porad ogólnych, które na pewno ułatwią ci zapoznanie się z grą.

Oprócz tego przygotowaliśmy kilka stron, które powinny odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące ustawienia kamery w Rocket League, dostępnych trybów i konfiguracji pojazdu. Zwłaszcza ostatnie zagadnienie może okazać się interesujące, jeśli lubisz wyróżniać się z tłumu.

Jest to tak zwany poradnik na start do Rocket League, dzięki któremu - mamy nadzieję - stawiający pierwsze kroki w tym tytule będą mieli choć nieco ułatwione zadanie. Pamiętaj, że społeczność graczy jest tu bardzo duża i wielu z nich ma na koncie setki lub tysiące przegranych godzin.

Zachęcamy zatem do treningów i życzymy wielobramkowych meczów!

  • Rocket League - ustawienie kamery - prawidłowe ustawienie kamery to jedna z najistotniejszych rzeczy, której trzeba poświęcić nieco uwagi na samym początku rozgrywki. Odpowiedni rzut na boisko zagwarantuje ci lepszy przegląd boiska oraz precyzyjniejsze odbijanie piłki. Znajdziesz tu opis ustawień oraz ich propozycje.
  • Rocket League - tryby gry - choć nie ma ich zbyt dużo i zazwyczaj opierają się po prostu na zmianie liczby zawodników na arenie, możemy zagwarantować duże urozmaicenie rozgrywki. Dla nielubiących futbolu znajdą się także propozycje hokeja i koszykówki.
  • Rocket League - konfiguracja samochodu - w tej grze każdy ma równe szanse. Pojazdy przyspieszają tak samo i charakteryzuje je taka sama prędkość maksymalna. Można je jednak nieco wyróżnić, stosując kalkomanię, malowania czy dodatki różnego rodzaju. W tym miejscu opisujemy je wszystkie.

Rocket League - porady ogólne

- Jeśli istnieją uniwersalne najlepsze porady dla wszystkich gier wideo, to niewątpliwie na szczycie takiej listy umieścilibyśmy regularne ćwiczenia i treningi. W przypadku Rocket League powinieneś przyjąć tę zasadę jako najważniejszą, gdyż gra koncentruje się głównie na potyczkach w sieci, gdzie serwery są okupowane przez wielu doświadczonych graczy.

- Nikt nie lubi przegrywać na samym początku, dlatego twórcy gry przygotowali kilka trybów treningowych. Nie ma ich zbyt wiele i nie są nadto rozbudowane, ale pozwalają na zapoznanie się z podstawami rozgrywki. Polecamy również mecze z botami, jeśli nie czujesz się zbyt pewnie online. Pamiętaj jednak, że umiejętności poprawiają się podczas grania z lepszymi od siebie.

- W pojedynkach zespołowych nie dąż za wszelką cenę do kontaktu z piłką. Czasami lepiej jest zwolnić nieco, zrobić rozeznanie na boisku i spróbować przewidzieć zachowania przeciwników czy kolegów z zespołu. Często zdarzają się mecze, w których wszyscy chcą zdobyć jakikolwiek kontakt z piłką, choćby nie wiadomo co miało się stać. To szansa dla ciebie. Pozostań lekko z boku i poczekaj, aby wkroczyć do akcji w odpowiednim momencie.

- Korzystaj z odbijania piłki od ścian boiska. Próba oddania bezpośredniego strzału na bramkę prawie zawsze będzie przez przeciwnika spodziewana, czasami więc warto spróbować uderzyć piłkę od ściany, aby ta poleciała w zupełnie nieprzewidywalny sposób, ale często także w stronę bramki. Jest to rzecz, którą warto ćwiczyć na arenach treningowych, zanim wkroczysz do rozgrywek sieciowych.

- Czasami jednak piłka, zamiast odbić się od ściany, wturla się po niej wysoko i przez dość długi czas będzie spadać na murawę. Nie goń jej od razu, ale wycofaj się delikatnie i spróbuj dobrze oszacować miejsce, w które spadnie. Nie spiesz się, używaj hamulca i wykonuj rozeznanie na boisku. Prędkość, wbrew pozorom, nie jest najważniejszą rzeczą w Rocket League.

Prędkość - dlaczego jest ważna

- Zdarzą się momenty, gdy prędkość jest bardzo istotna, na przykład gdy będziesz musiał szybko wracać do obrony. Nie tylko dopalacz jest sposobem na większe przyspieszenie. Przewracaj swój pojazd do przodu, pozostając na ziemi, aby zyskać dodatkową prędkość. Czasami dobra jest też kombinacja tego zagrania z dopalaczem, jednak wówczas łatwo o utratę kontroli nad pojazdem.

- Dobieranie odpowiedniej prędkości jest również bardzo ważne dla dryblingu, czyli prowadzeniu piłki. Tak, jest to możliwe, gdy piłka uniesie się lekko do góry, a my będziemy ją popychać, delikatnie i okazjonalnie dodając do tego dopalacza. W takiej sytuacji musisz również nanosić kontry w lewo i w prawo, aby nie stracić futbolówki.

- Jeśli twoja drużyna jest uparta na tyle mocna, że interesuje ją tylko strzelenie bramki, pozostań wycofany i przemyśl przejęcie defensywnych zadań. W przypadku ofensywy dołączaj się tylko podczas kontrataków. Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że tytuły zdobywa skuteczna defensywa.

- Gdy akcja szybko będzie przenosiła się w kierunku twojej bramki, nie gnaj za przeciwnikami na złamanie karku. W ferworze walki łatwo w takiej sytuacji strzelić bramkę samobójczą, a z tego koledzy z drużyny raczej nie będą zadowoleni. Spróbuj obrać którąś flankę, aby w razie potrzeby wybić piłkę na bok.

- Oprócz zwykłego hamulca posiadasz też ręczny, który umożliwia stawianie pojazdu bokiem lub szybkie obracanie się o sto osiemdziesiąt stopni. Używaj go także w zagraniu piłki bokiem pojazdu lub dobitki na bramkę. Szybko zauważysz, że dobre zastosowanie ręcznego hamulca przynosi więcej korzyści, niż używanie normalnego.

Piłka - kluczowe sztuczki

- Jeżeli nie chcesz wtrącać się w walkę o piłkę, bo na boisku jest już wystarczająco tłoczno, całą swoją uwagę poświęć wspomnianej defensywie lub zbieraniem złotych punktów regenerujących się na murawie. To częściowe odnowienie twojego dopalacza. Od czasu do czasu na arenie pojawi się też charakterystyczna kula. Jej zyskanie sprawi, że twój dopalacz będzie w pełni naładowany. Co ciekawe, często walka o zregenerowanie dopalacza bywa tak zażarta, że gracze zapominają o głównym celu gry, czyli strzeleniu bramki.

- Kiedy stracisz piłkę i nie będziesz do końca przekonany, gdzie aktualnie się znajduje, zwracaj uwagę na niewielką strzałkę przy twoim pojeździe. Będzie wskazywała kierunek, w jakim podążyła futbolówka. Możesz także korzystać z tak zwanej ball cam, czyli dosłownie kamery piłki. Rzut na boisko skupi się wówczas na piłce, prezentując ci jej aktualne położenie. Może być to nieco dekoncentrujące, dlatego nie wszyscy gracze są zwolennikami tej metody. Musisz to sprawdzić sam.

- Większość zaplanowanych zagrań będzie prawdopodobnie kończyć się minięciem z piłką. Często taki problem zakończy się wjechaniem maksymalnie do góry po ścianie. Jeśli widzisz, że istnieje takie ryzyko, co znacznie cię spowolni, po prostu w ostatniej chwili podskocz, aby uderzyć w bandę. Powrót do akcji po takim zderzeniu będzie szybszy, niż po wjechaniu wysoko na ścianę.

- Rocket League to nie tylko jazda po boisku. To przede wszystkim walka w powietrzu, gdzie również mamy kontrolę nad naszym pojazdem. Sterowanie wówczas nie jest tak precyzyjne, jak na ziemi, ale wciąż mamy dużo do powiedzenia względem kierunku i sposobu obracania się. Trenuj jak najwięcej, aby stać się mistrzem w powietrzu.

- Ostatnia, ale nie najmniej ważna, porada. Nie przejmuj się bramkami samobójczymi. Może w Rocket League występują częściej, niż w prawdziwych spotkaniach piłkarskich, ale są w pewien sposób wpisane w tę grę. Wyniki są tu raczej hokejowe, a więc okazji do strzału we własną bramkę jest więcej.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami