Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Aion - poradnik i najlepsze porady

Przewodnik dla początkujących i nie tylko.

Witamy w poradniku do gry Aion. W tym obszernym przewodniku odnajdziecie wszystkie najważniejsze informacje i porady: jak rozpocząć zabawę i gdzie, co warto wiedzieć o frakcjach, czy klasach postaci, a ponadto profesjach. Do tego znajdziecie wskazówki zarówno do PvE, jak i PvP.

Aion to produkcja z gatunku MMORPG, za którą odpowiada firma NCsoft, znana z kultowego Lineage 2. Przenosimy się do świata fantasy, zwanego Atreią, podzielonego w wyniku kataklizmu na dwie strefy. Gracze wybierają jedną z dwóch stron konfliktu i walczą o dominację własnej nacji. Równocześnie muszą uważać na trzecią stronę niezależną, kontrolowaną przez komputer.

Gra wydana została w 2008 roku, od tego czasu przechodząc sporo zmian. W 2012 roku bowiem wprowadzono możliwość gry za darmo (free-to-play), z opcjonalnym abonamentem, zapewniającym różne bonusy. Do tego, rok później, produkcja została przetłumaczona na język polski, a nasi rodacy otrzymali nawet osobny serwer.

Od czasu swojej premiery, tytuł cieszy się sporą popularnością. Wynika to nie tylko z nadal dobrze wyglądającej oprawy graficznej, ale i możliwości latania.

Życzymy miłej zabawy!


Wprowadzenie do gry

Podstawowe informacje, jakie należy wiedzieć, przed rozpoczęciem swojej przygody z Aionem


Klasy postaci

Podział klas postaci, opis ich ról oraz specjalizacji w zabawie. Ponadto, rozróżnienie aspektu PvE i PvP.


Zaawansowane informacje

Tutaj znajdują się kwestie dotyczące postaci o wysokim poziomie.


Aion - podstawy na temat świata gry

Po pobraniu gry i stworzeniu konta, pora zalogować się do klienta. Następnie decydujemy się na serwer na którym będziemy grali (Barus, jeśli szukacie polskiej społeczności w EU). Dalej wskazujemy rasę, czyli stronę po której się opowiemy. Na koniec pozostaje decyzja o klasie postaci (jednej z 6) oraz płci. Prócz tego oczywiście decydujemy o wyglądzie naszego bohatera. Kreator jest całkiem rozbudowany i pozwala na dużo kombinacji. Uprzedzam jedynie, że sporo osób decyduje się na herosów o niskim wzroście - ma to znaczenie w PvP, gdyż takie postacie zwyczajnie trudniej dostrzec na polu walki.

Jeśli nie jesteście zadowoleni z aparycji Waszego bohatera, Aion wychodzi naprzód oczekiwaniom. W stolicach frakcji można znaleźć NPC odpowiedzialnego za operacje plastyczne, fryzjera, a nawet człowieka od zmiany płci. Oczywiście, wszystkie te usługi są odpłatne. Prócz tego zawsze można nabyć różne stroje, które odświeżą wygląd herosa. Jeśli uważacie, że Wasz hełm wygląda za mało stylowo, ale daje dobre statystyki, u stylisty możecie podmienić jego wizerunek.


Sterowanie

Poniżej znajdziecie podstawowe przyciski do kontrolowania postaci. Chcąc grać w Aiona, należy opanować sterowanie myszką oraz klawiaturą.

W - Postać porusza się do przodu
S - Postać porusza się w tył
Q - Skręca bohatera w lewo
E - Skręca bohatera w prawo
A - Krok w lewo
D - Krok w prawo
C - Uruchamia bieg/chodzenie
NumLock - Automatyczny bieg/chodzenie
Spacja - Przy jednym przyciśnięciu spacji podskoczymy, przy podwójnym (od poziomu 10) możemy szybować
Prawy przycisk myszy - Pozwala na zmianę kierunku poruszania się podczas biegu lub służy do obracania kamery dookoła postaci. Dodatkowo ten przycisk odpowiada za interakcje z postaciami lub obiektami.
Lewy przycisk myszy - Służy do poruszania postacią za pomocą myszki
Enter - Uruchamia okno czatu
M - Przywołuje mapę całego świata
N - Uruchamia transparentną mapę
O - Wywołuje menu systemu


Walka, czyli miecz w dłoń!

System walki w Aionie nie jest skomplikowany. Całość opiera się na zaznaczeniu przeciwnika za pomocą LPM lub PPM, ewentualnie skorzystaniu z przycisku TAB (wyszukuje najbliższego wroga i go zaznacza). Następnie, jeśli znajdujemy się w zasięgu naszego automatycznego ataku, wyprowadzamy cios oraz wspomagamy się zdolnościami. Te wywołujemy z szybkiego paska zdolności albo poprzez skrót numeryczny (docelowo 1,2,3 itd.) lub poprzez kliknięcie w czar myszką. Warto zaznaczyć, że w Aionie występują tzw. Chain Skills, czyli ciosy łączone. Wyprowadzając dany atak, na ekranie pojawi się informacja o możliwości zadania kolejnego,specjalnego ciosu. Nie jest to losowa zdolność, bowiem Chain Skills mają określone kombinacje i następują w danej kolejności, po sobie.

Takie kombinacje zużywają sporo many i wymagają wyprowadzenia danej sekwencji, ale zazwyczaj są opłacalne. Ostatni atak na końcu zazwyczaj ma jakiś dodatkowy efekt (np. ogłusza przeciwnika) lub zadaje dodatkowe obrażenia. W zakładce ze zdolnościami znajduje się specjalne miejsce na opis Chain Skills, z którym warto się zapoznać. Lepiej bowiem wiedzieć, jakie ataki w danej kombinacji możemy wyprowadzić.

Walka początkowo może wydawać się mało dynamiczna

Warto zaznaczyć, że ataki automatyczne są najsłabsze, ale nie wymagają żadnej energii przy używaniu. Zdolności oraz czary z kolei zużywają manę, którą nasza postać regeneruje automatycznie z czasem lub dzięki eliksirom. Prócz tego bohaterowie od poziomu 10 mają dostęp do specjalnego zasobu jakim jest DivinePoints. Ten pasek nabijany jest jedynie dzięki likwidowaniu przeciwników i nie odnawia się automatycznie. Zużywamy go natomiast poprzez używanie specjalnych ataków, przypisanych do danej klasy postaci.


Obrona, czyli najlepsza metoda na przetrwanie

Każda klasa postaci ma własny, z góry określony, rodzaj zbroi, jaką może nosić. W związku z tym różne są wartości punktów obrony przed atakami fizycznymi, w zależności od naszej specjalizacji. Do tego dochodzi możliwość noszenia tarcz, którymi blokujemy ataki.

W Aionie jest jeszcze dodatkowy system, wpływający na nasz współczynnik obrony. Mowa tutaj o poruszaniu się podczas walki. Stojąc w miejscu i wymieniając się ciosami z przeciwnikiem, wartości są standardowe. O ile z komputerowymi przeciwnikami zazwyczaj nie musimy się poruszać podczas walki (wyjątkiem są instancje), tak bitwy z graczami są dynamiczne. Gdy biegniemy do przodu, zadamy nieco większe obrażenia, ale nasza obrona będzie osłabiona. Idąc do tyłu, czyli cofając się, otrzymujemy bonus do parowania oraz blokowania ciosów, sami zaś jednak atakujemy słabiej. Poruszając się na boki, zyskujemy z kolei punkty do uników, ale ponownie tracimy na sile ciosów.

Najlepszą obroną jest atak!

Po pokonaniu przeciwnika, otrzymujemy za niego punkty doświadczenia oraz mamy szansę na loot. Wróg mógł bowiem mieć jakiś ciekawy przedmiot przy sobie lub pieniądze. Sytuacja wygląda inaczej, gdy walczymy z Balaur lub wrogą nam frakcją. Wtedy za pokonanego wroga zdobywamy AbyssPoints. Gdy jednak my umrzemy, możemy poczekać, aż inny gracz nas wskrzesi. W innej sytuacji wybieramy opcję przywrócenia do życia w najbliższym lub przypisanym do nas Obelisku. Karą za zgon jest czasowe spowolnienie postaci oraz osłabienie jej atrybutów. Do tego część naszych punktów doświadczenia zostaje pożarta - musimy zdobyć je od nowa lub wykupić od Soul Healera.


Uczymy się zdolności

Nasza postać co kilka poziomów ma możliwość nauczenia się nowych zdolności. Na początku nie posiada ich zbyt wiele i są to ciosy podstawowe. Od poziomu 10, gdy mamy możliwość awansowania do własnej specjalizacji, zasób dostępnych czarów powiększa się. Nowe ataki kupujemy od trenerów za kinah w postaci książek. Z nich zaś uczymy się ciosu lub zwiększamy jego poziom. Nie zawsze jest sens kupowania wszystkich zdolności. Część z nich bowiem jest związana z klasą podstawową i nie przyda się naszej profesji. Nie warto zatem marnować na nią pieniędzy. Przed kupnem warto zatem przeczytać specyfikację danego czaru i zobaczyć na liście skilli (K), czy w ogóle korzystamy z takiej zdolności. Z tego menu możemy również przenieść atak na pasek szybkiego dostępu.


Transport

Poruszanie się w Aionie nie miałoby sensu, gdyby ograniczało się jedynie do korzystania z WASD. Świat gry jest ogromny, a przemierzanie go na piechotę mijałoby się z celem. Nawet możliwość latania nie za wiele by się przydała, bowiem jest ograniczona. Z tego powodu twórcy udostępnili czar Return, który teleportuje nas do przypisanego Obelisku. Do tego w obrębie danej krainy są transporty lotnicze, przenoszące nas z wioski do wioski za odpowiednią opłatą. Niestety, najpierw trzeba się do takiej lokacji przejść, by odblokować możliwość lotu. Do tego można korzystać z teleporterów, zapewniających transport na ogromne odległości. W ten sposób zmieniamy nasze położenie i skaczemy pomiędzy kontynentami, by np. wrócić do stolicy naszej frakcji.

Wchodzicie tutaj na własną odpowiedzialność...

Do tego należy pamiętać o Abyss Gates oraz Rifts. Te pierwsze służą do przenoszenia nas na teren Abyssu. Od 25 poziomu gracze otrzymują serię zadań związanych z tymi portalami, gdzie wytłumaczona zostanie ich funkcjonalność. Warto jednak uważać na Rifts. Są to czasowe portale, pojawiające się w określonych miejscach i mające konkretną liczbę użyć. Przenoszą bowiem graczy na teren wrogiej frakcji. Dlaczego? Część zadań wymaga odwiedzenia lokacji przeciwnika, a poza tym Aion jest grą PvP. Twórcy zdecydowali się zatem, że w ten sposób zachęcą do rywalizacji pomiędzy frakcjami. W pewnym momencie należy się przyzwyczaić do nalotów wrogiej armii i stawiać im czoło.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Powiązane tematy
PC
O autorze

Patryk Manelski

Contributor

Komentarze