Top 50: Najlepsze, darmowe gry na PC - Ranking 2017

Aktualna lista: RPG, wyścigowe, zręcznościowe, MMO i wiele więcej gier F2P.

Darmowe gry nie zawsze oznaczają, że naprawdę pogramy za darmo. Często tego rodzaju tytuły kojarzymy ze zjawiskiem, gdzie dopiero dokonanie opłaty wewnątrz zabawy, przez mikropłatności, pozwala cieszyć się rozgrywką. Tymczasem w sieci można znaleźć całe multum dobrych i naprawdę darmowych tytułów, przy których można bawić się równie dobrze, co przy płatnych produkcjach.

Gier tych, tak zwanych F2P (ang. Free to Play - granie za darmo), jest naprawdę wiele. Od klasycznych przygodówek i platformówek przez wyścigi, strzelaniny i skradanki, kończąc na rozbudowanych RPG-ach, a to wszystko bez wydawania złotówki.

W naszym zestawieniu skupiamy się głównie na produkcjach bez mikropłatności. A jeśli już takowe się pojawiają, najczęściej w grach sieciowych typu MMO, to są jedynie dodatkiem, bez którego również można dobrze się bawić.

Życzymy dobrej zabawy!

Jeśli nie chcesz tracić czasu, przejdź na następną stronę i poznaj pierwszą grę.

Daj się zaskoczyć - wybierz grę losowo.

Darmowe gry - według gatunków

Naszą listę podzieliliśmy na szereg gatunków, co powinno ułatwić poszukiwania. Życzymy miłej zabawy, a gdybyście mieli swoje propozycje, to śmiało piszcie o nich w komentarzach.

Darmowe gry RPG

Gry fabularne kojarzą się z rozbudowanymi produkcjami zapewniającymi wiele godzin zabawy. Nie inaczej jest w przypadku naszego zestawienia, gdzie znajdziecie zarówno klasycznych przedstawicieli gatunku, jak i pozycje skupiające się na elementach przetrwania czy też tak zwane „rogaliki”, w których musimy przemierzać generowane losowo lokacje. Coś dla siebie znajdą też fani orientalnej odmiany gier fabularnych, czyli popularnego jRPG.

Darmowe gry MMO

Nie przepadasz za samotną rozgrywką i znacznie bardziej interesujesz się starciami sieciowymi, w których mogą brać udział setki graczy? W takim razie gry z gatunku MMO są idealnym rozwiązaniem. Wśród przedstawionych propozycji znajdziesz zarówno produkcje opierające mechanikę na zdobywaniu punktów doświadczenia i rozwoju postaci, jak i tytuły rozgrywane podczas wielkich konfilktów, w których możesz wcielić się w postać czołgisty czy pilota. Należy jednak mieć na uwadze, że większość tytułów posiada opcjonalne mikropłatności.

Darmowe strzelanki / FPS-y

Pierwszoosobowe strzelaniny są jednym z popularniejszych gatunków wśród gier wideo, a kolejne tasiemce pokroju Call of Duty biją kolejne rekordy zarobionych pieniędzy. W dobie coraz bardziej dynamicznych pojedynków okraszonych rewelacyjną grafiką, często zapomina się o eksperymentach umożliwiających wprowadzenie niestandardowych rozwiązań. A narracja i sposób przedstawienia gry w przypadku FPS-ów nadaje się do tego idealnie, o czym możecie się przekonać testując kilka z poniższych tytułów. Znajdzie się tu również coś dla fanów klasyków.

Darmowe gry zręcznościowe

Czasami po ciężkim dniu nie ma nic lepszego, jak odpalenie tytułu nie wymagającego od gracza zaangażowania psychicznego, tylko skupienia się na czystej i prostej rozgrywce. Poniższe pozycje umożliwiają szybkie zagłębienie się w świat gry i czerpania radości od pierwszych chwil po uruchomieniu aplikacji. Lista obejmuje zarówno zręcznościówki eksperymentalne, o absurdalnym poczuciu humoru, jak i pozycje umożliwiające prowadzenie rozgrywki samemu lub w kooperacji z innymi graczami.

Darmowe gry platformowe

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne platformówki były chyba najpopularniejszym gatunkiem niemal na każdym sprzęcie komputerowym czy konsolowym. Rozwój technologiczny i wprowadzenie grafiki trójwymiarowej mocno ograniczył rozwój tego typu tytułów, chociaż nadal są dostępne w ofercie niektórych autorów. Nasze zestawienie obejmuje zarówno klasyczne pozycje wydane wiele lat temu, które nadal dostarczają masę świetnej zabawy, jak i nowsze produkcje oferujące świeże rozwiązania i pomysły.

Darmowe gry logiczne

Gry logiczne cieszą się sporą popularnością wśród autorów zajmujących się tworzeniem gier niezależnych. Bardziej niż oprawa graficzna liczy się w nich pomysł zaskakiwania graczy zagadkami i łamigłówkami zmuszającymi do wysilenia szarych komórek. Nie inaczej jest w przypadku zaproponowanych przez nas pozycji. Chociaż na pierwszy rzut oka zaprezentowane gry logiczne mogą wydawać się proste i prymitywne, to często wystarczy kilka minut, aby skutecznie wciągnąć nas w rozwiązywanie kolejnych zadań wymyślonych przez autorów.

Darmowe gry strategiczne

Rozgrywane w czasie rzeczywistym RTS-y oraz strategie turowe goszczą na konsolach i komputerach od wielu lat. W ostatnich latach oddały niestety nieco inicjatywę innym gatunkom, ale nadal można w sieci znaleźć nawet darmowe pozycje, zapewniające wiele godzin dobrej zabawy. Często przyczyniają się do tego oddani fani poszczególnych serii, którzy poświęcając własny czas tworzą naprawdę rozbudowane i wciągające projekty nieodbiegające jakością wykonania od strategii tworzonych przez profesjonalne studia. Ale o tym najlepiej przekonać się samemu.

Darmowe gry przygodowe

Szukanie przedmiotów, rozmowy z napotkanymi osobami oraz przysłowiowe używanie „wszystkiego na wszystkim” w momencie, gdy się zatniemy, to jedne ze skojarzeń w przypadku gier przygodowych. Tymczasem oprócz klasycznych przygodówek istnieje sporo autorów lubiących eksperymentować w tym gatunku i wprowadzać zupełnie nowe, nietuzinkowe rozwiązania. Na poniższej liście coś dla siebie znajdą fani klasycznych point'n'clicków, jak i amatorzy nietypowego podejścia do gatunku.

Zobacz: Ranking Gier 2017 - najlepsze gry roku

Darmowe skradanki

Jeśli lubisz skryte działanie i niezauważone przemykanie za plecami strażników, to na pewno nie raz spotkałeś się z gatunkiem skradanek. Okazuje się, że oprócz głośnych pozycji pokroju Hitmana, spore pole do popisu mają również mniej znani producenci, a nawet studenci, którzy publikują swoje dzieła za darmo. Dzięki opisanym poniżej tytułom będziesz mógł wcielić się w złodziei oraz w młodzieńca, próbującego wydostać się z miasta opanowanego przez wrogich żołnierzy. Produkcjami warto zainteresować się także ze względu na nowatorskie podejście do mechanizmów w rozgrywce.

Darmowe gry wyścigowe

Jeśli lubisz ryk silników i adrenalinę wydzielającą się podczas dynamicznego pokonywania kolejnych kilometrów z coraz większą szybkością, to wśród poniższych pozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie brakuje tu bowiem futurystycznych pozycji rozgrywanych w przyszłości, jak i słynnego, konsolowego hitu, który trafił w wersji darmowej na komputery osobiste. Znajdzie się też tytuł z nieco zamierzchłych czasów, stworzony przez firmę kojarzoną z hitami stworzonymi w innych gatunkach.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami