Mechanika gry wampirem jest z zasady taka sama, jak każdym innym simem. Polecenia wydajemy mu w identyczny sposób - wskazując myszką dany obiekt lub miejsca, klikając na niego i wybierając którąś z dostępnych opcji. Wampiry, podobnie, jak ludzie, mają swoje cechy charakteru i mogą wykonywać te same czynności, co zwyczajne osoby. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby wampir gotował, pracował, sprzątał, korzystał z prysznica lub wyrzucał śmieci.

Należy jednak pamiętać, że istnieją również pewne dość istotne różnice między wampirami i ludźmi. Największe dotyczą mocy i słabości. Wampiry są istotami, które boją się światła słonecznego, dlatego najlepiej prowadzi im się nocny tryb życia, kiedy słońce nie wysysa z nich energii. Ponadto dysponują sporą ilości umiejętności, którymi mogą wpływać na innych mieszkańców domu lub dzielnicy, w której mieszkają.

potrzeby

Bardzo ważną różnicą jest też nieco zmodyfikowany pasek potrzeb. Z sześciu głównych potrzeb trzy powtarzają się z ludzkimi. Chodzi o:

Zabawę (1a) - której współczynnik zwiększa się m.in. poprzez oglądanie telewizji, granie w szachy lub gry wideo.

Towarzystwo (1b) - czyli spędzanie czasu z osobami. Nie chodzi nawet o przyjęcia, ale na przykład rozmowę z osobą napotkaną na ulicy lub komunikowanie się z innymi przy pomocy komputera albo telefonu.

Higienę (1c) - odświeżanie się w trakcie dnia, co możemy czynić przez korzystanie z umywalki albo branie prysznica lub kąpieli.

Wampiry nie muszą się natomiast zupełnie przejmować poziomem pęcherza (2a), chociaż mogą korzystać z ubikacji (nie zapewni to nic pozytywnego, a jedynie obniży poziom higieny). Nie dotyczy ich także klasyczny głód (2b), ale w zamian posiadają pragnienie, o czym poniżej. Jeśli chodzi o energię (2c), to w przypadku wampirów mamy do czynienia z tak zwaną wampirzą energią.

Potrzeby charakterystyczne jedynie dla wampirów, to:

Wampirza energia (3a) - odnawiana niemal identycznie, jak u ludzi, czyli głównie przez sen lub mroczną medytację. Jest ona wykorzystywana głównie do korzystania z unikalnych mocy wampirów oraz ochrony przed promieniami słonecznymi. Jeżeli będziemy wystawieni na ich działanie, to wampir bardzo szybko ją straci, stając się bardzo senny, a w ostateczności może umrzeć z powodu obrażeń.

Pragnienie (3b) - u ludzi poziom głodu można zmniejszyć korzystając z lodówki i różnego rodzaju dań. U wampirów nie zapewni to żadnej poprawy. Aby to uczynić należy znaleźć innego człowieka i wypić z niego plazmę. Należy przy tym mieć na uwadze, że opcja ta jest niedostępna, gdybyśmy chcieli posilić się innym wampirem - działa jedynie w przypadku ludzi.

Spis treści: Sims 4 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz też:

- Sims 4: Wampiry - pobieranie, instalacja i zawartość

- Sims 4: Wampiry - nowa mapa i początek gry

- Sims 4: Wampiry - tworzenie wampira

- Sims 4: Wampiry - moce, słabości i rozwój wampira

- Sims 4: Wampiry - nowe sprzęty i pokoje

Poziom doświadczenia (3c) - pokazuje obecną i następną rangę wampira oraz pasek z ilością doświadczenia potrzebną do awansu. Im wyżej awansuje nasza postać w wampirzej hierarchii, tym potężniejsze moce będzie mogła rozwijać. Do głównych zadań rozwijających poziom doświadczenia należy korzystanie z wampirzych zdolności. W sumie autorzy przygotowali pięć poziomów rozwoju: Wampirzy podlotek, Niższy wampir, Wyższy wampir, Wampirzy mistrz, Wielki mistrz.

Punkty mocy (3d) - awansowanie na kolejne poziomy doświadczenia (3c) zapewnia wampirom dodatkowe punkty mocy, których obecna liczba jest pokazana w prawym dolnym narożniku ekranu. Jeśli chcesz je zainwestować w konkretne moce, to kliknij na ikonie książki, a pojawi się menu z dostępnymi zdolnościami gotowymi do aktywowania.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Sims 4: Psy i Koty - poradnik i najlepsze wskazówki

Wszystko o czworonogach i zawodzie weterynarza.

Sims 4: Psy i koty - zarządzanie kliniką, punkty bonusowe

Zobacz, w jaki sposób prowadzić przychodnię dla zwierząt i poznaj znaczenie bonusów weterynaryjnych.

Sims 4: Psy i koty - otworzenie kliniki, weterynarz

Przelewamy pieniądze na klinikę weterynaryjną. Otwieramy przychodnię dla zwierząt i uczymy się, jak leczyć pacjentów.

H1Z1 w maju trafi na PS4

W zmodyfikowanej wersji.