Nieprawidłowe wychylanie się jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, zwłaszcza na niskich rangach. Wynika ono z nieznajomości mechaniki gry, oraz braku obserwacji gier profesjonalnych graczy. W CS:GO można to robić na kilka sposobów, przy czym najskuteczniejszy tak właściwie jest jeden - balans klawiszami ruchu A i D. Dlaczego?

Sprawa wygląda tak, chcąc sprawdzić co czai się za rogiem, możemy po prostu zza niego wybiec. Narażamy się w ten sposób na ostrzał wroga, więc to mało skuteczna metoda. Część osób korzysta z klawiszy W+A lub W+D (zależnie od strony), wychylając się skosem. W ten sposób widzimy szerszy obszar, ale również odsłaniamy się na potencjalnie większą liczbę przeciwników.

Z tego powodu najekonomiczniejszą metodą jest balansowanie przyciskami A i D. Dlaczego balansowanie? Nasza postać bowiem nie zatrzymuje się w miejscu od razu, „ślizga” się o kilka pikseli w kierunku, w którym się poruszaliśmy. W ten sposób położenie naszego celownika ulega lekkiej zmianie. Dzięki ruchowi np. w lewo (trzymamy A), a potem szybkiemu naciśnięciu D, zatrzymamy się w miejscu. Zwiększa to naszą precyzję.

31
Niespodzianka!

Nie sztuką jednak jest wyjść z za rogu i stanąć. Z tego powodu cały czas należy balansować A i D, co pozwala nam na oddanie strzału i natychmiastowe schowanie się za osłonę. Do tego dochodzi fakt, że nie możemy wychylać się, stojąc przy ścianie. Przeciwnik bowiem wtedy szybciej zobaczy nasze ramię, niż my jego, oraz nasz celownik również będzie tkwił w martwym punkcie.

Gdy zrobimy to z większej odległości, nie przyklejeni do muru, wyrównujemy swoje szanse. Do tego należy pamiętać, że nie powinniśmy wychylać się na dużą odległość. Za rogiem może stać więcej przeciwników. Zamiast ujawniać się obu jednocześnie i wystawiać się na ich ogień, ograniczamy swoje, ale również ich, pole widzenia. Wyglądamy kawałek, by jak najmniej ciała naszej postaci było widoczne i walczymy z jednym wrogiem, zamiast dwoma.

Warto również brać pod uwagę, by celownika nie trzymać skierowanego na ścianę. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której musimy szybko zmienić jego położenie i namierzyć wroga. Celownik zawsze (prawie) trzymamy na wysokości głowy, w przestrzeni, w której może czekać przedstawiciel wrogiej sekcji.

Kolejną rzeczą jest korzystanie z kucania, czy Shift (powolnie chodzenie) przy wychylaniu się. Zazwyczaj jest to błędne, bowiem jesteśmy wtedy spowolnieni i wróg ma więcej czasu na wymierzenie w nas. Dodatkowo, przy kucaniu, nasze ciało jest bardziej widoczne. Oczywiście, chcemy pozostać niesłyszalni, ale korzystanie z balansu A i D sprawia, że nie wydajemy żadnych dźwięków.

Spis treści: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: CS:GO - bunny hop, czyli podstawy skakania

Jeżeli już chcemy kucnąć (by uniknąć np. strzału w głowę) robimy to po wychyleniu się, a nie podczas wykonywania tej czynności. Nie zapominajmy również o wykorzystywaniu granatów. Po to mamy model hukowo-błyskowy, by używać go właśnie w tego typu sytuacjach.

W praktyce sztukę wychylania się pokazuje materiał wideo Sniper 13, z którym warto się zapoznać. Link do niego znajdziecie tutaj.

Reklama