CS:GO - kupno, tworzenie konta i wybór serwera

Zaczynamy zabawę.

Counter-Strike: Global Offensive jest grą dystrybuowaną w modelu buy-to-play. Oznacza to zatem, że tytuł należy kupić, jeśli chcemy z niego korzystać. Produkcja nie wymaga żadnych opłat abonenckich co miesiąc, jednak posiada system mikropłatności za rzeczy kosmetyczne. CS:GO warto nabyć bezpośrednio od wydawcy, czyli firmy Valve. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji związanych z nielegalną kopią, czy ukradzionym kodem aktywacyjnym. W tym celu udajemy się na platformę Steam!

Gra na Steam kosztuje standardowo niecałe 14 euro. Warto przy tym poczekać na różnego rodzaju przeceny, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco pieniędzy. Na konkurencyjnych stronach można nabyć CS:GO taniej, ale jak już zostało wspomniane, zawsze istnieje ryzyko oszustwa.

Produkcja korzysta z konta Steam do którego została podpięta, zatem nie ma potrzeby tworzenia oddzielnego konta. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż w ten sposób możemy korzystać z marketu Steam do wymiany cyfrowych dóbr lub chcąc użyć swego salda. W ten sposób zdobywamy również osiągnięcia i karty Steam w grze. Można zatem śmiało uznać, że tytuł jest zintegrowany z platformą Valve.

01
CS:GO jest dostępny przede wszystkim na Steam. Inne strony również mają tę grę w swojej ofercie.

Kwestia serwerów jest o tyle ciekawa, że do dyspozycji w zasadzie mamy dwa typy: te hostowane przez twórców, oraz te stworzone przez społeczność. W przypadku tych pierwszych nie ma żadnych problemów, działają na standardowych ustawieniach i można się na nich bez przeszkód bawić. W kwestii serwerów dedykowanych, czyli tworzonych przez społeczność, sprawa ma się zupełnie inaczej. Dana osoba odpowiada za stabilność i jakość takiego miejsca gry, zatem od jej sprzętu zależy nasz komfort rozgrywki. Ponadto, serwer taki może być zmieniony przez różne modyfikacje. W efekcie niektóre ustawienia są dosyć niestandardowe (np. dostęp do wszystkich skórek - nielegalne), lub cała rozgrywka zostaje odmieniona. Przykładem może być choćby zombie mode, wprowadzający żywe trupy.

Opcja ta również pozwala na tworzenie własnego serwera. I tutaj należy rozróżnić kilka rzeczy. Czym innym będzie stworzenie środowiska do grania tymczasowego, dla grupki znajomych, chcących pobawić się przez sieć LAN. Oddzielną zaś kwestią jest postawienie pełnoprawnego serwera, czynnego 24 godziny na dobę. W pierwszym przypadku należy zorganizować sobie dobry sprzęt lub tymczasowego hosta. Drugi przypadek wymaga zainwestowania pieniędzy i czasu w maszynę dedykowaną, dołączenie do sieci, itd. Nie jest to łatwa sprawa, ale skoro do tej pory powstają serwery społeczności, to jak widać, coś w nich jest.

Tworzymy własny serwer

Chcąc zacząć przygodę z własnym serwerem, najpierw należy ściągnąć SteamCMD z tego miejsca. Uruchamiamy program i w Steam > prompt wpisujemy miejsce instalacji naszego serwera. Przykład:

 • force_install_dir c:\csgo-ds\
 • force_install_dir .\csgo-ds\

Następnie korzystamy z komendy app_update 740 validate lub app_update 740. Ta pierwsza służy do instalacji CS:GO na serwerze, druga zaś odpowiada za aktualizacje. Dalej dochodzi ważna kwestia, czyli czy chcemy, by nasz serwer działał w sieci LAN, czy był dostępny publicznie. Chcąc stworzyć miejsce do gry dla sieci wewnętrznej, nie musimy załatwiać niczego dodatkowego. W przypadku jednak, gdy zapragniemy udostępniać serwer graczom z poza naszej sieci, musimy załatwić Game Server Login Token (GSLT) w tym miejscu.

Wymagania:

 • Konto Steam nie może być ani zbanowane, ani zablokowane.
 • Konto Steam nie może być ograniczone.
 • Konto Steam musi posiadać zarejestrowany telefon.
 • By założyć serwer dla danej gry, musisz ją posiadać na swoim koncie Steam.
 • Z jednego konta Steam możesz utworzyć 1000 kont serwerowych.
02
GSLT jest wymagany, gdy samemu chcemy stworzyć własny serwer do zabawy z innymi graczami poza LAN

Do tego należy brać pod uwagę szereg zasad i ograniczeń nakładanych na takie serwery. Pełen regulamin znajduje się tutaj. Następnie możemy zdecydować o trybie i mapie, w jakim uruchomimy nasze miejsce gry:

 • Uproszczony turniejowy
  srcds -game csgo -console -usercon +game_type 0 +game_mode 0 +mapgroup mg_bomb +map de_dust
 • Turniejowy społeczniościowy
  srcds -game csgo -console -usercon +game_type 0 +game_mode 1 +mapgroup mg_bomb_se +map de_dust2_se
 • Wyścig zbrojeń
  srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 0 +mapgroup mg_armsrace +map ar_shoots
 • Demolka
  srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 1 +mapgroup mg_demolition +map de_lake
 • Deathmatch
  srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 2 +mapgroup mg_allclassic +map de_dust

Spis treści: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: CS:GO - parametry, config, ustawienia i bindy

Oczywiście to nie wszystko. Z poziomu konsoli możemy zmodyfikować niemal dowolny element gry. Opisane powyżej elementy są jedynie podstawami, z którymi każdy sobie poradzi. Dalsza zabawa z własnym serwerem wymaga jednak bardziej zaawansowanej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Zainteresowanych bardziej złożonymi możliwościami konfiguracyjnymi odsyłam tutaj.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami