Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tibia - klasy postaci: knight

Czyli walczymy w zwarciu.

Knights, czyli rycerze, to najsilniejsi i najwytrzymalsi wojownicy w całej Tibii. Do ich dyspozycji oddano niemal całą broń białą dostępną w grze. Problem jednak w tym, że magia jest ich ogromną słabością, bowiem znają ją jedynie na poziomie podstawowym. Na szczęście całość nadrabiają wysokim współczynnikiem obrony, czy możliwością skutecznego blokowania przeciwników.

Rycerze w Tibii są synonimem „tanków” z innych gier MMORPG. Oznacza to, że charakteryzują się dużą ilością życia, mogą korzystać z tarcz, czy różnego ekwipunku - w zależności od sytuacji, który typ obrażeń jest im w danej chwili potrzebny. Warto zaznaczyć, że Knights mają najwyższy współczynnik udźwigu, zatem bez przeszkód mogą dzierżyć w plecakach zdobyte na polowaniu przedmioty. Nie muszą się również martwić, że miksturki przywracające życie lub manę zajmą większość posiadanego miejsca. Nie będzie przesadą, gdy tę klasę postaci nazwie się wielbłądem do transportowania rzeczy.

Jak już zostało wspomniane, problemem rycerzy jest ich ograniczona zdolność do korzystania z czarów. Nie dość, że posiadają małą ilość punktów many, to dostępne zaklęcia również są mocno ograniczone. Wpływa to na rozwijanie umiejętności magicznych, co przekłada się na mniejszą dostępność run (sam nie może ich wytwarzać). Wniosek z tego jest prosty - rycerze nie są klasą magiczną, więc na siłę nie ma co robić z nich czarodziejów. Uświadamiając sobie to już na samym początku, zaoszczędzimy sporo czasu. Należy przyzwyczaić się do korzystania z miksturek.

Rycerze nie znają strachu

Czy zatem Knight jest ograniczony w stosunku do pozostałych? Zdecydowanie nie. Może wydawać się, że jego specjalizacja do walki w zwarciu nie wypada najlepiej na tle pozostałych. Niemniej dzięki korzystaniu z ekwipunku z wysokim współczynnikiem obrony (DEF) oraz tarczy, jest w stanie przyjąć większość obrażeń na siebie, bez większej utraty zdrowia. Nie brzmi to optymistycznie? Cóż, wyobraźcie sobie, że walczycie z takim przyjemniaczkiem i w końcu znaleźliście się w zasięgu jego miecza. Sytuacja nie wygląda wtedy już tak kolorowo, bowiem to Rycerze najszybciej uczą się korzystania z umiejętności walki w zwarciu.

Również walka z potworami dla Knighta nie jest wyzwaniem. Na początku brak odpowiedniego ekwipunku może sprawić problemy, ale z czasem wojownicy wybijają się na tle pozostałych. Głównie dzięki temu, że najszybciej regenerują punkty życia, co skraca przerwy pomiędzy potyczkami z kolejnymi stworami. Czemu stworami? Rycerz bowiem może walczyć z kilkoma przeciwnikami jednocześnie (warto pamiętać, że blokować obrażenia tarczą można jedynie od 2 wrogów na raz). Ponadto, zadaje głównie obrażenia fizyczne, więc nie musi przejmować się odpornością stworów na magiczne obrażenia. W odwrotnej sytuacji wystarczy, że zmieni broń na odpowiedni typ. Jego uniwersalność przelicza się to na szybsze zdobywanie punktów doświadczenia oraz rozwijania zdolności. To również nie przypadek, że ta klasa jest zazwyczaj najbogatsza!

Warto jednak pamiętać, że powyższe zalety mają również swoje wady. Rycerze uzależnieni są w pełni od posiadanego ekwipunku oraz miksturek przywracających zdrowie. Dodatkowo, muszą sporo czasu poświęcić na trening zdolności, by te były na wyższym poziomie, niż przeciwnika. W innym przypadku, walka z silnym stworem może okazać się nieopłacalnym marnotrawstwem eliksirów. Na koniec warto wspomnieć, że jest to klasa która praktycznie nie korzysta z Soul Points - z jednej strony nie muszą się martwić ich regeneracją, ale z drugiej ogranicza to zakres ich funkcjonalności magicznej.


Czym powinien władać dobry Rycerz?

Grając Rycerzem można wpaść w pewną pułapkę związaną z ekwipunkiem. Dotyczy ona używanej broni, a raczej decyzji, którą zacząć się specjalizować. Oczywiście, gdy cierpimy na nadmiar czasu, może korzystać z wszystkich zdolności, ale większość wojowników decyduje się na wykorzystywanie jednego typu. W przypadku broni białej, Knights mają do dyspozycji miecz (sword), obuch (club) lub topór (axe). Każda broń ma własny poziom zdolności, co jest kluczowe w zrozumieniu problemu - w sytuacji, gdy większość czasu graliśmy z np. mieczem, nagłe przerzucenie się na topór zmniejszy naszą efektywność. Dlatego warto już na początku zdecydować o naszej specjalizacji. Sprawy nie ułatwia fakt, że wszystkie 3 rodzaje broni różnią się od siebie statystykami.

Tutaj warto odnotować, że w grze występują bronie dwuręczne. Mają większy atak niż ich jednoręczne odpowiedniki, problem jednak w tym, że nie dają możliwości blokowania ciosów. Przy dzierżeniu tego typu ekwipunku, nie korzystamy z tarczy, więc również nie rozwijamy zdolności do jej używania. Z tego powodu przyjęło się, że Knight biega jedynie z bronią jednoręczną oraz tarczą - przy takim zestawieniu jest po prostu bardziej efektywny. Bywają jednak wyjątki od reguły i niektórzy gracze chwalą sobie korzystanie z broni dwuręcznej, która posiada wysoki współczynnik obrony. Nie są w wtedy tak wytrzymali, jak standardowi Rycerze, ale rośnie ich atak, co w niektórych sytuacjach, lub przy graniu w drużynie może być przydatne. W końcu, gdy w ekipie jest dwóch wojowników, obaj nie muszą biegać z tarczą.

Zatem co wybrać, miecz, topór, czy obuch? Ten ostatni na pierwszych poziomach zazwyczaj prezentuje się lepiej niż konkurencja. W okolicach poziomu 50 topory powoli wysuwają się na przód rywalizacji. Miecze zaś cały czas wypadają średnio na tle reszty, ale za to oferują spore bonusy do obrony. Niemniej warto pamiętać, że zazwyczaj interesuje nas broń z największym współczynnikiem ataku. Dlaczego? Ponieważ to z tarczy gra nalicza nasz stopień obrony. W sytuacji, gdy jej nie mamy, liczy się DEF z broni, ale jako Rycerz nie pozbywamy się tarczy (chyba, że korzystamy z odpowiedniego czaru). Mając przy sobie miecz, otrzymujemy +1 punkt do obrony tarczy, przy toporze +3, a przy obuchu zero. Sztylety zaś odejmują 2 punkty obrony, dlatego one nie są w ogóle brane pod uwagę.

Warto zaznaczyć tutaj, że wybór specjalizacji powinien być przyszłościowy. Prawdziwa rozrywka w Tibii zaczyna się po poziomie 100. Do tego czasu ekwipunek będziemy wymieniali kilkukrotnie. Nieraz będzie chcieli dany miecz, bo wyda nam się przydatny, po czym na dalszym etapie gry będziemy płakali - cena, w stosunku do jakości mieczy może okazać się słabsza, niż np. obuchów. Niemniej każdy ma prawo do własnego wyboru, dlatego z góry nie narzucam najlepszej specjalizacji, bo takiej nie ma.

Problem wyboru najlepszego ekwipunku wynika również z dostępności i ceny danej broni. Niektóre egzemplarze są trudne do zdobycia, inne kosztują fortunę. Z tego powodu nowi gracze zazwyczaj na początku decydują się na miecze, które łatwiej zdobyć. Zwłaszcza, że na przedziale 50-80 poziomu, mamy największy wybór naprawdę dobrego ekwipunku tego typu. Dlatego całość należy dobrze przemyśleć. Miecze są dobrym wyborem, gdy mamy dużo złota w portfelu. Z drugiej zaś strony, na topory i obuchy trzeba polować samemu, lub wyczekiwać na ofertę w Markecie, co może skutecznie odstraszyć.

Żeby jeszcze trochę namieszać, należy wspomnieć o pozostałych częściach ekwipunku, które wpływają na poziom zdolności używania danego typu broni. Po 100 poziomie można pokusić się o jedną z trzech zbroi: Fireborn Giant Armor, Windborn Colossus Armor, oraz Earthborn Titan Armor (niedostępny dla darmowego konta). Każda z nich prócz bonusów i kar do żywiołów, zapewnia również zwiększenie zdolności w danym typie broni +2 (kolejno będą to miecze, obuchy i topory). Dlaczego jest to istotne? Cena i łatwość zdobycia tych przedmiotów jest różna, dlatego warto również wziąć je pod uwagę, przy wyborze specjalizacji.

Do tej pory można było odnieść wrażenie, że miecze wypadają gorzej na tle konkurencji. Sytuację może zmienić specjalna tarcza, Shield of Corruption, która zapewnia bonus +3 do korzystania z mieczy. Daje to dodatkową szansę na uderzenie, co przekłada się na obrażenia. Niemniej, rezygnuje się wtedy z innych tarcz, oferujących lepsze bonusy do obrony, niż wyżej wspomniany egzemplarz. Jak zatem sami widzicie, wybór nie jest aż tak prosty. Pewnym „argumentem” za mieczami, przynajmniej według niektórych, będzie ich wizualna przewaga nad konkurencją!

Knight się zmienia, gdy osiągnie okolice poziomu 150. Zapominamy o wszystkim, co do tej pory pisałem na temat broni jednoręcznej oraz tarczy. Dlaczego? Od tego poziomu bowiem, zazwyczaj poluje się na potwory z obrażeniami od żywiołów. Oznacza to, że shielding nie jest nam tak potrzebny, przyda się za to mocniejsze uderzenie. Warto zatem wtedy zainteresować się egzemplarzami broni dwuręcznej. Na szczęście nie musimy trenować zdolności ich używania, bowiem dwuręczny i jednoręczny miecz współdzielą swój poziom używania - analogicznie działa reszta oręża.


Przykładowy ekwipunek typowego Rycerza

W Dawnport rozpoczynamy swoją przygodę z mieczem w dłoni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić ekwipunek i od początku grać z mieczem, czy obuchem. Niemniej na tym etapie nie ma to znaczenia. Prawdziwa gra zaczyna się po poziomie 8, gdy opuścimy teren początkujących i trafimy na główny kontynent. Tam skompletujemy swój ekwipunek. W tym przykładowym ekwipunku podaje propozycję standardową, czyli wojownik z mieczem oraz tarczą.

Poziom Hełm Broń Pancerz Spodnie Buty Tarcza Amulet
10 Steel Helmet Jagged Sword Plate Armor Plate Legs Boots Dwarven Shield -
20 Dark Helmet Crimson Sword Knight Arm Plate Legs Fur Boots Dragon Shield Scarf
30 Crusader Helmet Bright Sword Knight Armor Knight Legs Fur Boots Tower Shield Scarf
50 Crusader Helmet Relic Sword Dragon Scale Mail Knight Legs Boots of Haste Demon Shield Platinium Ammulet
60+ Royal helmet Mystic Blade Magic Plate Armor Zaoan legs Boots of Haste Demon Shield Platinium Ammulet
80 Zaoan Helmet Justice Seeker Royal Draken Mail Zaoan Legs Guardian Boots Shield of Corruption Platinium Ammulet
100 Zaoan Helmet Emerald Sword Royal Draken Mail Zaoan Legs Draken Boots Mastermind Shield Platinium Ammulet

Niby macha mieczem, ale czarować też potrafi!

Jak zostało wspomniane do tej pory, Rycerz nie jest mistrzem magii. Warto jednak szkolić go w jej używaniu, bo te nieliczne zdolności ułatwią nam życie. Dlatego należy pamiętać, że korzystanie z mikstur leczących HP powinno odbywać się tylko w kryzysowych sytuacjach. O wiele lepiej jest poleczyć się czarem Exuro oraz regenerować energię magiczną eliksirem. Może wydawać się to pewnym marnotrawstwem, ale w ten sposób przy okazji ćwiczymy nasze zdolności magiczne!

Obowiązkowe zaklęcia dla Knighta:

  • Wound cleansing (exura ico) - podstawowy czar leczący, przywraca niewielką ilość HP. Otrzymuje się za darmo po wybraniu profesji Rycerza.
  • Cure Poison (exana pox) - leczy z trucizny.
  • Find person (exiva nick) - wskaże, w którą stronę trzeba iść, aby odnaleźć osobę, której szukamy.
  • Magic rope (exani tera) - działa, jak lina, pozwala dostać się do niektórych miejsc.
  • Levitate (exani hur up/down) - umożliwia wyjście jeden poziom do góry lub zejście jeden w dół.
  • Haste (utani hur) - zwiększa szybkość chodzenia.
  • Berserk (exori) - zadaje obrażenia przeciwnikom stojącym wokół gracza.
  • Groundshaker (exori mas) - atak obszarowy zadający obrażenia przeciwnikom wokół rycerza.
  • Fierce berserk (exori gran) - zadaje obrażenia przeciwnikom stojącym wokół gracza. Mocniejsza wersja czaru Berserk.
  • Challenge (exeta res) - powoduje zwrócenie na siebie uwagi potworów.
  • Charge (utani tempo hur) - zwiększa szybkość o 90% przez 5 sekund.
  • Brutal Strike (exori ico) - uderza zaznaczonego przeciwnika stojącego tuż obok.
  • Whirlwind Throw (exori hur) - rzuca w przeciwnika trzymaną bronią jak bumerangiem.
  • Train party (utito mas sio) - zwiększa członkom drużyny zdolności sword, club, axe, distance fighting o 3, przez 2 minuty.
  • Blood Rage (utito tempo) - zwiększa zdolności sword, club, axe fighting o 35% przez 10 sekund, zerując obronę.
  • Intense Wound Cleansing (exura gran ico) - najmocniejszy czar leczący dla rycerza, przywraca około połowę maksymalnego HP. Ma jednak ogromny czas odnowienia, około 10 minut.
  • Annihilation (exori gran ico) - bardzo mocno uderza atakowanego przeciwnika stojącego w zwarciu.

Problem jednak w tym, że większość zaklęć wymaga konta Premium, a niektóre promocji klasy w jej wersję elitarną. Grając Rycerzem na darmowym koncie możemy zapomnieć o większości magii ofensywnej.


Gdzie zdobywać doświadczenie jako Rycerz?

Ze względu na zależność Knighta od poziomu zdolności używania broni i tarczy, warto wybrać jako miejsce startowe Ab'dendriel, a potem przenieść się do Venore. Powód jest dość prozaiczny - w pierwszej krainie nie brakuje trolli, które są doskonałym celem do trenowania, a przy okazji zapewnią dobry przyrost punktów doświadczenia. Gracze Premium otrzymują dostęp do większej ilości terenów. Z tego powodu poniższe porady kieruję do darmowych kont, bo i użytkownicy Premium mogą z nich korzystać. Zanim jednak przejdziemy do tego, gdzie expić, przypominam, że rozwijanie zdolności jest priorytetem. Nie ma sensu zmieniać miejsca polowań, gdy poziom skilli nie będzie nas zadowalał. Poniżej rozpiska na czym zdobywać punkty doświadczenia oraz trenować:

Poziom postaci Poziom skilla Na czym expić?
8 - 10 30/30 Trolle i Gobliny w Ab'dendrie
10 - 20 50/50 Rotworm w Venore lub Dwarf Soldier
20 - 30 60/60 Dwarf Guard lub Ghoule w Ghostland
30 - 40 70/70 Dwarf Guard w Ghostland/Elvenbane lub Elf Scout w Shadowthorn
40 - 50 75/75 Dwarf Guard w Ghostland lub Elf Arcanist i Dragon w Elvenbane Castle
50 - 60 80/80 Dwarf Guard w Ghostland lub Elf Arcanist i Dragon w Elvenbane Castle
60 - 80 80/80 Mutated Human w Yalahar Alchemist Quarter lub zadanie (task) na Crystal Spider
80 - 100 80/80 Dragon w Venore lub idziemy do Orc Fortress

Spis treści: Tibia - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: Tibia - klasy postaci: paladin

Zobacz także:

- Tibia - klasy postaci: najlepsze wskazówki

- Tibia - klasy postaci: sorcerer

- Tibia - klasy postaci: druid


Podsumowanie Rycerza

Sporo zostało powiedziane na temat Rycerza, nie są to jednak prawdy absolutne - każdy definiuje swój styl gry. Dlatego niektórzy będą preferowali zabawę inną bronią, czy postanowią expić w zupełnie odmiennej lokacji. Należy jednak pamiętać, że:

  • Początkowy etap grania Rycerzem jest wymagający, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
  • Klasa ta jest uzależniona od ekwipunku, wytrenowania zdolności oraz miksturek (również tych na manę)
  • Mimo ubogiego wachlarza czarów, dobry Knight musi trenować magię, dlatego od początku używamy podstawowego leczenia.
  • Knight odpowiada za rolę tanka lub blokera, co oznacza, że on przyjmuje większość obrażeń potwora na siebie. Dlatego na początku korzystamy z tarczy, a z czasem, gdy wrogowie używają ataków magicznych, wykorzystujemy broń z najsilniejszym atakiem.
  • Zazwyczaj to Rycerz dzierży wszystkie zdobycze z polowania i rozdziela je pomiędzy członków drużyny, jako, że ma największy udźwig.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Tibia

PC

Powiązane tematy
O autorze

Patryk Manelski

Contributor

Komentarze