Battlefield 1 - czołgi, pojazdy ciężkie, czołgista: wszystkie informacje

Stalowe maszyny i ich wyposażenie.

Nowy Battlefield w przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii nie oferuje tradycyjnej klasy inżyniera. Twórcy postanowili oddać możliwość naprawy pojazdów klasie Wsparcia, a także kierowcy, czyli klasie Czołgisty.

Czołgistą zostajemy automatycznie, gdy z poziomu mapy odradzamy się za kierownicą wozu artyleryjskiego, okrętu lądowego, bądź też jednego z dwóch dostępnych w grze czołgów. Do tych pojazdów nie można po prostu wsiąść jako inna klasa - chyba że chodzi o miejsca strzeleckie (wtedy jest to możliwe, gdy już pojawią się na polu bitwy z kierowcą).

Poniżej opiszemy każdy typ pojazdu bojowego w grze oraz zestawy uzbrojenia możliwe do wyekwipowania. Należy też pamiętać, że poza tymi pojazdami znajdziemy też w różnych miejscach typowo transportowe maszyny - choćby samochody czy motocykle. Niektóre wozy mają zamontowane karabiny maszynowe.

Lekki czołg

Najszybszy ze wszystkich czołgów, ale nadal wolniejszy niż wóz artyleryjski czy dowolny pojazd transportowy. W środku jest miejsce wyłącznie dla kierowcy, a więc maszyna nie ma dodatkowych miejsc dla strzelców.

Zestawy wyposażenia:

 • Lekki czołg bliskiego wsparcia (domyślny) - wyposażony w działo przeciwpancerne, a także w działko przeciw piechocie (kartacz).
 • Lekki czołg bliskiego flankujący - wersja do odblokowania za 250 obligacji. Szybciej odzyskuje stabilność, może rozstawiać miny.
 • Lekki czołg z haubicą - do odblokowania za 250 obligacji. Ten model może pełnić rolę małej jednostki artylerii i tworzyć zasłony dymne.

Ciężki czołg

Wielka bryła żelaza wyposażona w działo, oferująca pięć dodatkowych miejsc dla strzelców. Odporny pojazd, ale dosyć powolny i niezbyt zwrotny.

Zestawy wyposażenia:

 • Ciężki czołg szturmowy (domyślny) - podstawowa broń, którą obsługuje kierowca, to działo. Może też tworzyć zasłonę dymną.
 • Ciężki czołg ogniowy - koszt 250 obligacji. Ten model zastępuje główne działo miotaczem ognia. Skuteczny przeciw piechocie.
 • Ciężki czołg przełamania - do odblokowania za 250 obligacji. W tej wersji działo podstawowe zastąpiono potężniejszym, lepszym do walki na długie dystanse.
bf1czou
Ciężki czołg w całej okazałości

Okręt lądowy

Najcięższy i najtrudniejszy do zniszczenia pojazd w grze. Wymaga też współpracy bardziej niż inne wozy, kierowca musi dobrze koordynować ruchy czołgu, by strzelcy mogli efektywnie pracować.

Zestawy wyposażenia:

 • Okręt lądowy moździerzowy (domyślny) - działa moździerzowe obsługują dwaj strzelcy, kierowca ma dostęp do karabinu maszynowego.
 • Okręt lądowy ppanc. - do odblokowania za 250 obligacji. Model zastępuje zwykłe działa większymi, przeciwpancernymi.
 • Okręt lądowy wsparcia - koszt 250 obligacji. Ta wersja może służyć za pojazd transportowy.

Wóz artyleryjski

Najbardziej wrażliwy z pojazdów bojowych. Kierowca zajmuje się tylko prowadzeniem wozu, strzelec musi obsługiwać działo, niezależnie od wersji.

Zestawy wyposażenia:

 • Opancerzony wóz artyleryjski (domyślny) - wyposażony w działo przeciwpancerne.
 • Opancerzony wóz moździerzowy - zastępuje zwykłe działo moździerzem. Koszt odblokowania to 250 obligacji.
 • Opancerzony wóz przeciwlotniczy - zamiast podstawowego działa ma zamontowane działko przeciwlotnicze. Koszt to 250 obligacji.

Jak prowadzić pojazdy, najważniejsze porady

Nieważne za sterami jakiego pojazdu zasiadamy - zawsze trzeba pamiętać o tym, by w miarę możliwości trzymać się otwartych przestrzeni. Na szczęście dla kierowców, obecnie w Battlefield 1 obecna jest tylko jedna mapa typowo miejska - Amiens. Właśnie tutaj na pojazdy czeka najwięcej niebezpieczeństw.

Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Zobacz również:

- Battlefield 1 - samoloty, jak zostać pilotem, najlepsze wskazówki

- Battlefield 1 - kawaleria, jak zdobyć konia, co warto wiedzieć

- Battlefield 1 - mapy: behemoty, pojazdy i kluczowe miejsca

Nawet na mapach górskich, leśnych czy w okolicach wiosek i budynków zawsze należy uważać. Za rogiem może czaić się żołnierz z ładunkami wybuchowymi. Przejeżdżając w pobliżu obiektów należy włączyć kamerę zza pojazdu, która ułatwia dostrzeganie przeciwników.

Każdy pojazd można naprawiać bez wysiadania - przytrzymując X na PC lub „dół” na krzyżaku pada. Trwa to jednak wolniej niż naprawa po opuszczeniu maszyny i użycie narzędzia. Podczas naprawy w trakcie jazdy nie można skręcać ani używać broni.

Taktyka walki zależy od wozu i wyposażenia. Cięższe czołgi są lepsze do walki dystansowej, lżejszym można częściej podjeżdżać nieco bliżej, gdyż jest bardziej zwrotny. Zawsze należy jednak uważnie obserwować otoczenia, a kamerę ze środka pojazdu aktywować tylko, gdy chcemy dokładnie wycelować w odległy obiekt lub wroga.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami