Mafia 3 - pytania i odpowiedzi

Wszystko, co ważne o grze.

Mafia 3 oferuje otwarty świat, z kolejnymi dzielnicami, które musimy podbijać wcielając się w Lincolna Claya. Rozgrywka obejmuje szereg misji głównych oraz ewentualnie zadania poboczne, które pomagają nam szybciej gromadzić gotówkę.

Naszym celem jest zemsta. Zemsta na włoskim mafiozo - Solu Marcano. By go dopaść, będziemy musieli eliminować jego podwładnych, przejmować podległe tereny i wyniszczać jego biznes.

Ale w rozgrywce czai się wiele niuansów, które mogą budzić wątpliwości i szereg pytań. Na tej stronie naszego poradnika zebraliśmy najważniejsze zagadnienia, na które udzielamy konkretnych odpowiedzi. Strona będzie aktualizowana, wraz z naszymi postępami w grze, tak aby docelowo stworzyć małe kompendium z pytaniami i odpowiedziami.

Jak zapisać grę / jak wczytać grę?

Mafia 3 nie oferuje samodzielnego zapisu gry. Oznacza to, że nie możesz sam w dowolnym momencie zapisać stanu gry i zrobić save'a. Gra sama decyduje, gdzie następuje zapis, w tzw. checkpointach. Grę możesz jednak wczytać (wybierz Menu, a następnie zakładka Gra i Wczytaj ostatni checkpoint) - w tym momencie, w zależności od tego, co robiłeś, możesz wrócić do bezpiecznej kryjówki (miejsc przejętych i siedzib swoich podwładnych oraz współpracowników).

Czy mogę mieć własny samochód oraz garaż?

Gra nie oferuje znanego z poprzedniczki lub choćby serii GTA 5 garażu, w którym mógłbyś trzymać swoje samochody. Jeśli wsiądziesz w jakieś auto z ulicy, to nie masz możliwości go zachować na dłużej. W pierwszej fazie gry nie masz praktycznie żadnych możliwości w tym względzie. W dalszym etapie zdobędziesz natomiast możliwość „przywoływania" samochodu z Koła Wyboru (na początku jest tam kłódka blokady). Otrzymasz podstawowy zestaw bryk do przywołania i ewentualne dalsze modele do odblokowania. Jeśli kupowałeś grę z DLC, w którym znajdowały się samochody, będą one właśnie tutaj dostępne.

Czy mogę zmienić ubranie oraz fryzurę?

Niestety, w trakcie gry nie możesz przebrać sam Lincolna oraz nie możesz zmieniać mu fryzury. Twórcy planują udostępnienie darmowego dodatku, który pozwoli wybrać nowe ubranie, ale nie wygląda na to, aby było to coś tak rozbudowanego, jak w poprzedniej części czy też choćby w innych grach z otwartym światem. Twórcy uznali widocznie, że główny bohater najlepiej czuje się w glanach, koszulce i wojskowej kurtce.

Jak uciec policji?

Jeśli policja zacznie ci siedzieć na ogonie, masz kilka sposobów na zwianie. Pierwszy, to oczywiście szybka jazda samochodem. Korzystaj ze skrętów w ulice, przecinaj zjazdy, by zmylić policję i unikaj otwartych tras. Jeśli masz zniszczony samochód, szybko zmień na następny, nie bój się wówczas eliminować pojedynczego policjanta, który wejdzie ci w drogę. Zmieniaj dzielnicę i patrz na minimapę, aby uciec z okrągłego, niebieskiego pola.

Sztuczka: Jeśli nie wykonujesz misji fabularnej, a policja dała ci się we znaki z innych powodów, możesz po prostu wczytać stan zapisu (ostatni checkpoint). Znajdziesz się wówczas w bezpiecznej kryjówce, bez ogona, a co najważniejsze - zachowasz swoje pieniądze zdobyte do tego momentu.

Jak kupić broń, apteczkę (adrenalina) i amunicję?

Po kilku misjach fabularnych otrzymasz możliwość wezwania z Koła Wyboru (tu, gdzie wybierasz broń) specjalnej furgonetki - sklepu. Stań w odpowiednim miejscu na dostępnej ulicy i wezwij furgonetkę, która za chwilę przyjedzie do ciebie. Teraz podejdź do tyłu, gdzie otworzą się drzwi. Wciśnij przycisk interakcji, a otworzy się sklep. Na początku możesz kupować podstawową broń, a w zakładce Zaopatrzenie także apteczki. Z czasem możliwości się zwiększą, jak również twoja gotówka, którą będziesz mógł wydać.

Jak ulepszyć umiejętności postaci?

Umiejętności Lincolna ulepszasz także wzywając furgonetkę. Przewiń zakładki z bronią do ostatniej, gdzie znajdziesz właśnie rozmaite umiejętności Lincolna. Niestety, będzie to możliwe dopiero w późniejszej fazie rozgrywki, gdy przejmiesz więcej dzielnic i zdobędziesz więcej pieniędzy od podwładnych bossów.

Jak podświetlić wszystkich przeciwników na czerwono?

Musisz zamontować podsłuch w danym obszarze, gdzie rozgrywa się misja. Podsłuch montujesz w skrzynkach telekomunikacyjnych, ale musisz posiadać odpowiednią liczbę bezpieczników TL-49. Te zaznaczają się na mapie właśnie w obszarach, które już podsłuchujesz. Wejdź na mapę, wybierz przycisk podsłuchu i zbliż mapę, aby zobaczyć kropki. Najedź na kropki, aby odróżnić znajdźki w postaci np. okładek Playboya oraz bezpieczników TL-49. Niektóre skrzynki wymagają np. trzech bezpieczników, więc warto je zawsze zbierać.

Tylko posiadając podsłuch w danym obszarze dzielnicy, gdzie rozgrywa się misja, możesz zobaczyć na czerwono wszystkich przeciwników w trybie detektywistycznym.

Czy jest tylko jeden sejf?

Na początku sejf to jedyna możliwość deponowania gotówki, abyś jej nie stracił w trakcie zgonu. Warto jeździć do kryjówki (na dół i do sejfu) i deponować gotówkę przyciskiem interakcji. Z czasem uzyskasz możliwość wezwania z Koła Wyboru specjalnej samochodu, który odbierze od ciebie całą gotówkę. Te możliwości będą się potem rozwijać.

Czy mogę coś kupić w sklepie?

W trakcie gry zauważysz, że w dzielnicach znajdują się rozmaite sklepy, lombardy czy stacje benzynowe. Niestety, nie możesz nic tam kupić. Jedyne, co możesz, to ukraść pieniądze z kasy, skorzystać z apteczki (jeśli jest w danym pomieszczeniu) lub przejść na zaplecze i ukraść pozostałą gotówkę. Co prawda, właściciele mogą zaalarmować policję, ponieważ wtargnąłeś na ich teren, ale co to znaczy dla takiego chłopa, jak Lincoln. Ostatecznie, możesz powalić właściciela walką wręcz.

Czy mogę napić się w barze i zagrać w bilard?

Bary i restauracje to bardzo przytulne miejsca. W wielu z nich Lincoln nie jest mile widzianym gościem, więc w zależności od dzielnicy, może zostać delikatnie wyproszony lub w sposób bardziej agresywny poproszony o wyjście. Niestety, nie możesz skorzystać z bilarda czy napić się whisky. Nie znajdziesz tu żadnych interakcji.

Dlaczego nie mogę dokończyć misji pobocznej?

Zyski w każdym z przejętych biznesów możesz zwiększyć poprzez wykonanie misji pobocznej, innej dla każdego z towarzyszy. Po najechaniu kursorem na jeden z przejętych biznesów, zobaczymy obecne i maksymalne generowane w danym miejscu zarobki. Jeśli osiągnęliśmy maksymalną wartość, nie możemy w danym miejscu ukończyć misji pobocznej, choć możemy ją rozpocząć, a ikona nadal znajduje się na mapie. Warto nie tracić czasu i robić te misje dopiero po przejściu i przypisaniu naszym towarzyszom kolejnych biznesów.

Jak odzyskać zdrowie?

Istnieją dwie możliwości odzyskiwania zdrowia, kiedy zostaniemy ranni np. w trakcie ostrzału lub spadniemy ze zbyt dużej wysokości. Pierwsza, to ukrycie się w bezpiecznym miejscu i przeczekanie, aż zdrowie samo się zregeneruje. Poznasz to znikaniu czerwonych plam, które pojawią się na ekranie, gdy jesteś ranny. Czasami, zwłaszcza podczas strzelanin, przydaje się jednak zastrzyk adrenaliny. Ich ilość pokazana jest w lewym dolnym narożniku ekranu (ikona krzyża). Skorzystanie z zastrzyku od razu regeneruje nasze zdrowie. Znajdujesz je najczęściej w apteczkach oznaczonych na mapie zielonym krzyżem.

Czy w grze istnieje opcja szybkiej podróży?

Niestety Mafia 3 nie oferuje systemu szybkiego przemieszczania się. Wszędzie, gdzie chcemy się dostać, musimy dojechać, dojść lub dopłynąć.

Spis treści: Mafia 3 - Poradnik, Solucja

Czy można kontynuować grę po zakończeniu kampanii?

Po ukończeniu wszystkich misji w kampanii fabularnej istnieje możliwość kontynuowania gry. Lincoln wróci do miasta przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z jego losem, dzięki czemu można samemu sprawdzić różne zakończenia. Oprócz tego możesz swobodnie podróżować po mieście, szukać sekretów oraz wypełniać misje opcjonalne, których jeszcze nie ukończyłeś.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami