BioShock - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, wszystkie sekrety i mapy.

Witamy w poradniku i solucji do gry BioShock, czyli pierwszej części popularnej trylogii, która pojawiła się na rynku w 2007 roku, a we wrześniu 2016 roku została wznowiona w edycji zremasterowanej, w zestawieniu BioShock: The Collection. W grze wcielamy się w postać Jacka, który w 1960 roku jest jednym z pasażerów samolotu rozbijającego się nad środkiem Atlantyku.

Jack to jedyna osoba, której udaje się przeżyć oraz dotrzeć do latarni morskiej. Okazuje się, że jest to winda prowadząca do podwodnej metropolii - Rapture.

To właśnie na poznaniu tego nietuzinkowego miasta, jego historii oraz mieszkańców, spędzisz najwięcej czasu podczas gry. BioShock jest interesującą, pierwszoosobową strzelaniną, w której oprócz broni posługujemy się również zdolnościami specjalnymi, czyli plazmidami oraz tonikami. Dzięki nim możemy podchodzić do rozgrywki i walki na różne sposoby, a ponowne zwiedzanie Rapture może za każdym razem wyglądać nieco inaczej.

W poniższym poradniku znajdziecie zestaw ogólnych porad ułatwiających zrozumienie świata i mechaniki gry, a także opisy broni i zdolności specjalnych, czyli plazmidów i toników. Ponadto przygotowaliśmy kompletną solucję opisującą wszystkie stawiane przed nami zadania. Każda lokacja zawiera szczegółową mapę, na której zaznaczono kluczowe miejsca, a także sekrety, czyli komentarze reżysera i dzienniki.

Ponieważ BioShock jest wydany w wersji angielskiej, dlatego sens poszczególnych dzienników przetłumaczyliśmy, co pozwala lepiej zrozumieć historię Rapture i jego mieszkańców. W samym poradniku odwołujemy się do nazw angielskich podając również ich polskie, autorskie tłumaczenia, w celu łatwiejszego odbioru gry.

Życzymy miłej zabawy!

Broń, plazmidy i toniki

W tej sekcji znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, związane z rozgrywką z używaną przez głównego bohatera bronią oraz zdolnościami specjalnymi, czyli plazmidami oraz tonikami.

Opis przejścia

Jeśli masz problemy z ukończeniem którejś z misji lub konkretnego zadania, albo chcesz zdobyć wszystkie sekrety dostępne na danym poziomie, to poniżej znajdziesz dokładny opis przejścia wzbogacony o mapy i ilustracje.

BioShock: porady na początek

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, z którymi dobrze jest się zapoznać przed przystąpieniem do gry. Zwłaszcza, jeśli wkraczasz do Rapture po raz pierwszy.

Hakuj systemy obronne:

- W trakcie gry natrafisz na wiele lokacji z systemami obronnymi, czyli ostrzeliwującymi cię wieżyczkami i kamerami. Te ostatnie wezwą czasowy alarm i naślą na ciebie latające roboty, jeśli będziesz przebywał w ich zasięgu zbyt długo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obrócić te trudności na swoją korzyść. Wystarczy je zhakować, czyli podejść i wkraść się do systemów bezpieczeństwa (mini gra hakerska), dzięki czemu działka będą ostrzeliwać twoich rywali, a kamery wzywać roboty bojowe przeciwko rywalom. W przypadku kamer wystarczy się do takiej zakraść. Jeśli chodzi o działka, to musisz je wcześniej potraktować plazmidem błyskawica (Electro Bolt).

Przeszukuj wszystko i wszystkich:

- Podczas rozgrywki trafisz na wiele obiektów, w których znajdziesz masę rzeczy - od elementów służących do tworzenia przedmiotów, poprzez dolary do wydania w maszynach handlowych, kończąc na amunicji i plazmidach. Dlatego warto dokładnie sprawdzać każdy zakamarek oraz napotkany element. Sprawdzaj szafki, biurka, kosze na śmieci oraz ciała przeciwników i to za każdym razem, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.

Łącz plazmidy i bronie oraz elementy otoczenia:

- BioShock oferuje bardzo duże możliwości łączenia różnych elementów, co może okazać się bardzo skuteczną bronią w walce z przeciwnikami. Za dobry przykład może tu posłużyć plazmid Błyskawica (Electro Bolt). Użyty na pojedynczym rywalu porazi tylko jego. Jeśli jednak strzelisz nią w kałużę z grupą wrogów, to za jednym zamachem unieruchomisz wszystkich. Inne ciekawe połączenie to np. plazmid podpalenie i kałuże oleju, telekineza i granaty wystrzeliwane przez wrogów i wybuchowe butle czy miny przyklejające z granatnika na ścianach lub suficie i pułapka wirowa (plazmid Cyclone Trap).

Pokonuj Tatuśków:

- Za każdym razem, gdy trafisz na Tatuśka i Siostrzyczkę warto podjąć walkę z tym niebezpiecznym ochroniarzem. Wprawdzie walki z nimi są trudne, ale na upartego możesz odradzać się w komorach witalnych (Vita-Chamber). Pokonanie Big Daddy'ego zapewni ci dostęp do Siostrzyczki. Te możesz zabijać lub ratować, aby zdobywać Adama. Jest to substancja niezbędna do zakupu nowych plazmidów w automatach Gatherer's Garden. Chociaż bezpośrednio zabicie Siostrzyczki zapewnia więcej Adama (160), niż jej ratowanie (80), to jednak w dłuższej perspektywie więcej możesz zarobić na ich ratowaniu. Pamiętaj też, że podejmowane w ich sprawie decyzje zaważą na zakończeniu gry.

Mądrze wybieraj ulepszenia:

- Dostosowuj plazmidy i toniki do swojego stylu gry. Jeśli lubisz przejmować systemy bezpieczeństwa i obracać je przeciwko rywalom, to inwestuj w toniki inżynierskie. Jeśli wolisz prowadzić otwartą walkę, to pomyśl o tonikach związanych właśnie z nią (Combat). Pamiętaj, że ilość Adama jest ograniczona, a szastanie nim przy odblokowywaniu nowych plazmidów czy toników nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami