BioShock - plazmidy: wszystkie zdolności, jak z nich korzystać

Poznaj wszystkie aktywne zdolności bohatera, z których możesz korzystać w trakcie gry.

W trakcie gry główny bohater będzie ewoluował, dzięki zdobywaniu specjalnych zdolności, czyli plazmidów oraz toników. Zdobywasz je poprzez odszukiwanie charakterystycznych słojów z kolorową substancją, w misiach zostawianych przez Małe Siostrzyczki (o ile je ratujesz), a także w specjalnych maszynach nazywanych Ogrodami Obfitości (Gatherer's Gardens). W tych ostatnich możesz je kupować płacąc substancją Adam zdobywaną za zabijanie lub ratowanie Małych Siostrzyczek (Little Sisters).

Czym różnią się plazmidy od toników? W skrócie: pierwsze są zdolnościami aktywnymi, a drugie biernymi. W praktyce oznacza to, że aby użyć plazmidu musimy go wybrać zamiast broni (nie można używać jednocześnie broni i plazmidu), a potem skorzystać z niego zużywając przy tym punkty EVE (niebieski pasek w lewym górnym narożniku ekranu). Toniki umieszczamy natomiast w specjalnych miejscach (tzw. slotach) i działają one na bohatera automatycznie, zawsze i bez zużywania zapasów EVE.

Poniżej znajdują się opisy wszystkich plazmidów i toników oraz miejsca, gdzie można je znaleźć.

Plazmidy:

Electro Bolt (Błyskawica) - pierwszy plazmid, jaki znajdziemy w grze. Pozwala unieruchamiać i osłabiać przeciwników, a także otwierać drzwi z iskrzącymi się przełącznikami. Możemy używać go na kałużach wody, które przewodzą elektryczność i w ten sposób razić np. grupy rywali. Znajdziesz go w pierwszej lokacji, czyli Witamy w Rapture (Welcome to Rapture).

Incinerate! (Podpalenie) - jak sama nazwa wskazuje umożliwia podpalanie przeciwników, a także plam oleju. Poza tym możesz przy jego pomocy stapiać śnieg blokujący np. zablokowane drzwi. Po raz pierwszy znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Telekinesis (Telekineza) - umożliwia łapanie i przyciąganie oraz odrzucanie różnych obiektów. Przydaje się na przykład w celu odrzucania przeciwnikom miotanych przez nich granatów lub koktajli mołotowa. Po raz pierwszy znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Enrage (Furia) - średnio przydatny plazmid, który używasz na konkretnym przeciwniku. Kiedy to uczynisz atakuje on nie tylko głównego bohatera, ale każdego, kto stoi na jego drodze. Znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Hypnotyze Big Daddy (Hipnoza Wielkiego Tatuśka) - sprawia, że Tatusiek chroni nas czasowo przed atakującymi bohatera przeciwnikami. Znajdziesz go Nagrodzie Neptuna (Naptune's Bounty).

Winter Blast (Uderzenie Zimna) - całkiem przydatny plazmid pozwalający zamrażać przeciwników oraz hakowalne elementy. W pierwszym przypadku rywale stają się chwilowo bezbronni, a w drugim spowalniasz zielony płyn przelewający się w trakcie mini gry hakerskiej. Pamiętaj jednak, że jeśli zabijesz zamrożonego wroga, to rozleci się na kawałki nie pozostawiając żadnych przedmiotów. Znajdziesz go w Nagrodzie Neptuna (Neptune's Bounty).

Target Dummy (Sztuczny Cel) - ustawia w wybranym miejscu hologram bohatera, który jest atakowany przez przeciwników. Plazmid raczej mało przydatny. Znajdziesz go w Nagrodzie Neptuna (Neptune's Bounty).

Security Eye (Oko Ochrony) - sprawia, że wskazany cel jest atakowany przez wszystkie lokalne systemy obronne (wieżyczki, roboty). Przydatne zwłaszcza, jeśli chcemy rozprawić się z Wielkim Tatuśkiem - jeśli użyjemy na nim tego plazmidu, to zaatakują go systemy, ale nasz bohater nie stanie się obiektem ataku wielkiego przeciwnika. Znajdziesz go w Skarbie Neptuna (Neptune's Bounty).

Sonic Boom (Dźwiękowy Uderzenie) - podmuch powietrza odrzucający obiekty i przeciwników do tyłu (dodatkowo rani tych ostatnich). Do znalezienia w Neptune's Bounty (Skarb Neptuna).

Powrót do spisu treści: BioShock - Poradnik, Solucja

Następnie: BioShock - tonics: czy są toniki i jak ich używać

Cyclone Trap (Pułapka Cyklonowa) - umieszczony na ziemi punkt, po wejściu w którym przeciwnik jest wyrzucany wysoko w górę, a przy upadku otrzymuje obrażenia. Sprawdzają się nieźle np. w wąskich korytarzach lub w niskich pomieszczeniach, gdzie na suficie możesz umieścić miny przylepne (proximity mines). Znajdziesz go w Arkadii (Arcadia).

Insect Swarm (Rój Owadów) - bohater wypuszcza chmarę pszczół, które przez pewien czas atakują przeciwników stopniowo zabierając im zdrowie. Największym plusem plazmidu jest to, że odrywa przeciwników od walki. Możesz też skorzystać z niego, a kiedy rywal zacznie opędzać się od pszczół przejść obok niego bez narażania się na atak. Znajdziesz go na Targu Farmerów (Farmers' Market).

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami