Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mafia 3 - wszystko o grze

Najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Mafia 3 to kolejna część gangsterskiej sagi. Tym razem za produkcję odpowiada świeżo powstałe studio deweloperskie - Hangar 13. W skład zespołu wchodzą między innymi osoby, które pracowały przy poprzednich odsłonach serii.

Trzecia część cyklu to typowy przedstawiciel gier akcji z otwartym światem. Gracze obejmują kontrolę nad gangsterem, weteranem wojennym, który mści się na oprawcach swoich kolegów i próbuje przejąć kontrolę nad mafijnym światkiem Nowego Bordeaux.

Twórcy nie porzucają korzeni serii. Mafia 3 będzie oferować rozbudowaną, wielowątkową fabułę. Wśród elementów charakterystycznych gry wymienia się duży, otwarty świat, żyjące własnym życiem miasto, walkę za pomocą broni białej i palnej, możliwość prowadzenia pojazdów oraz umiejscowienie akcji w burzliwym roku 1968.

  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Premiera: 7 października 2016
  • Producent: 2K Czech, Hangar 13
  • Wydawca: 2K Games
  • Dystrybutor: Cenega

Fabuła i świat

Mafia 3 przenosi nas do Nowego Bordeaux, fikcyjnej wersji Nowego Orleanu z 1968 roku. Był to burzliwy okres w dziejach Stanów Zjednoczonych. Obywatele żyli śmiercią Martina Luthera Kinga. Wśród tematów przewodnich pojawiały się protesty przeciwko wojnie w Wietnamie. W mieście dość istotny był także problem dyskryminacji rasowej.

Głównym bohaterem jest Lincoln Clay, Afroamerykanin, weteran wojny w Wietnamie. Wychowywał się w sierocińcu i od małego poszukiwał miejsca w świecie. W taki sposób wszedł na drogę przestępczą, gdzie odnalazł swoją „rodzinę”.

Nie nacieszył się nią jednak zbyt długo. Członkowie gangu zostali zdradzeni, a w efekcie wymordowani przez włoską mafię. Celem Claya jest zemsta na oprawcach, w tym na donie wrogiej organizacji przestępczej - Salu Marcano. Jest on głównym czarnym charakterem Mafii 3.

Motywem przewodnim jest więc zemsta oraz budowanie struktur przestępczych. Twórcy obiecują liczne nawiązania do poprzednich części. W grze pojawi się m.in. Vito Scaletta, czyli główny bohater Mafii 2.

Podczas tworzenia miasta deweloperzy starali się inspirować Nowym Orleanem z 1968 roku. Ich celem nie było jednak odwzorowanie metropolii w każdym detalu.

Nowe Bordeaux jest podzielone na kilka pomniejszych stref. Znajdziemy tu zarówno dzielnice zamieszkałe przez ludzi białych, jak i rejony, w których mieszkają wyłącznie Afroamerykanie. Nie zabraknie charakterystycznych cmentarzy, doków czy podmiejskich bagien i mokradeł.

Deweloperzy dołożyli wszelkich starań, by miasto było autentyczne. Odwiedzając dzielnice białych niejednokrotnie spotkamy się z rasistowskimi wyzwiskami. Na murach dostrzeżemy antywojenne slogany, a w klubach posłuchamy muzyki jazzowej.

Lincoln Clay nie stroni od życia nocnego

Główny bohater i towarzysze

Mafia 3 nie oferuje wyboru głównego bohatera. Jest nim z góry założony Lincoln Clay. Człowiek ten kieruje się zemstą, wykorzystując umiejętności nabyte podczas wojny w Wietnamie. Próbuje stanąć na czele nowej organizacji przestępczej. Jego zadaniem jest przejęcie kontroli nad miastem i pomszczenie pobratymców.

W rozgrywce ważne będą postacie poboczne, w tym trójka dowódców, z którymi będziemy ściśle współpracować. Zaoferują nam swoje umiejętności i wsparcie (np. przekupienie policji).

Wśród towarzyszy znajdziemy:

  • Cassandrę - przywódczynię haitańskiej mafii;
  • Irlandzkiego gangstera Burke'a;
  • Vito Scalettę - głównego bohatera poprzedniej części serii;

Z każdą z tych postaci będziemy mogli wejść w zażyłe stosunki, poznając ich historię i motywy działania.

Dowódców można przydzielać do zdobytych kryjówek mafii, zyskując tym samym dostęp do szeregu bonusów. Cassandra zaoferuje m.in. zmechanizowane wsparcie i dostęp do pokaźnego arsenału broni, podczas gdy Burke przekupi miejscową policję.

Wybór towarzyszy będzie mieć znaczenie fabularne. Twórcy obiecują kilka różnorodnych zakończeń.


Rozgrywka i samochody

Główny trzon rozgrywki jest podobny do innych „sandboksowych” gier akcji, z serią GTA na czele. Kontrolowaną postać obserwujemy zza pleców. Wśród dominujących elementów gry wyróżniają się efektowne wymiany ognia, wypełnianie misji głównych i pobocznych oraz jazda samochodem.

Rozgrywka została zaprojektowana wyłącznie z myślą o jednej osobie. W Mafii 3 zabraknie trybu kooperacji czy modułów sieciowych, przeznaczonych dla większej liczby graczy.

Walkę możemy podzielić na kilka elementów:

  • Głównym trzonem rozgrywki jest wymiana ognia za pomocą broni palnej. Wśród dostępnego uzbrojenia dominuje broń charakterystyczna dla tej epoki - pistolety, karabiny maszynowe, strzelby, rewolwery, granaty, a nawet wyrzutnie rakiet;
  • Jednocześnie Lincoln może mieć przy sobie dwie sztuki broni oraz kilka granatów;
  • W grze dostępny jest system osłon, zza których możemy prowadzić ostrzał;
  • Lincoln posiada zdolności do efektownej walki wręcz, w tym do cichej eliminacji przeciwników poprzedzonej skradaniem;
  • Dostęp do nowych „finisherów” otrzymujemy wraz z postępami w grze;
  • W grze dostępny będzie hybrydowy system leczenia. Pasek zdrowia został podzielony na trzy części. Każda z nich może się regenerować, o ile nie została utracona w całości. Pełny pasek można przywrócić wyłącznie za pomocą apteczek;

Ważnym elementem gry będą pojazdy. Dominują tzw. „muscle cars”, czyli masywne samochody z potężnymi silnikami, charakterystyczne dla lat 60. ubiegłego wieku:

  • W grze nie zabraknie innych środków lokomocji, np. łodzi;
  • Podczas prowadzenia pojazdu możliwy będzie ostrzał przeciwnika;
  • Twórcy skupili się na fizyce pojazdów. Każdy samochód ma się prowadzić inaczej. Mafia 3 nie jest symulatorem, jednak np. przestrzelenie opony poskutkuje unieruchomieniem auta;
  • Pojazdy będzie można wysadzać w powietrze. Do tego celu posłuży np. granatnik;
  • Samochody będzie można modyfikować i ulepszać. Nowe części otrzymamy np. dzięki współpracy z Burke;
  • Główny bohater będzie posiadać kilka własnych samochodów. Możliwa jest też kradzież aut z ulicy;

Nie zabraknie szybkich samochodów

Zadania i aktywności poboczne

Mafia 3 skupia się przede wszystkim na fabule. W grze nie zabraknie jednak zadań i aktywności pobocznych, które wypełnią tętniący życiem świat. Są one w mniejszym lub większym stopniu powiązane z wątkiem głównym.

Wybrane aktywności:

  • Przesłuchiwanie świadków i informatorów, dzięki którym np. poznamy lokalizację wrogiej kryjówki. Wyciąganie informacji odbywa się w różny sposób. Jednym z nich jest zastraszenie informatora szaloną jazdą po drogach;
  • Podkładanie podsłuchów w celu zdobycia informacji;
  • Przejmowanie kryjówek mafii. Gracz musi najpierw poznać ich lokalizację, a następnie skutecznie zinfiltrować. Dostępnych będzie kilka ścieżek do celu. Każda prowadzi do przywódcy konkurencyjnej mafii, którego należy wyeliminować. Kryjówki można przejmować po cichu, zakradając się do przeciwników, jak również bez pardonu, strzelając do wszystkiego, co się rusza.
  • Przejęte kryjówki należy oddać w ręce jednego z towarzyszy, zyskując tym samym bonusy (wsparcie ogniowe, łapówki dla policji, dodatkowe części do samochodów).

Choć Mafia 3 umożliwia przejmowanie kryjówek i kontrolowanie dystryktów Nowego Bordeaux, w grze zabraknie typowego zarządzania strukturami mafijnymi, jak miało to miejsce np. w Ojcu Chrzestnym.


Kiedy odbędzie się premiera gry?

Mafia 3 została po raz pierwszy zaprezentowana w sierpniu 2015 roku, podczas targów Gamescom. Finalną datę premiery ustalono na 7 października 2016 roku.

Gra od początku powstawała z myślą o obecnej generacji sprzętowej. Tytuł zadebiutuje na PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Więcej: Mafia 3 - premiera, edycje i cena


Jaki komputer będzie potrzebny do uruchomienia gry?

Mafia 3 nie będzie wymagającą produkcją, a do uruchomienia gry wystarczy kilkuletni komputer. Wśród minimalnych wymagań sprzętowych wymienia się kartę graficzną GeForce GTX 660 z 2012 roku lub Radeon HD7870. W zalecanej konfiguracji widnieje natomiast GTX 780 oraz Radeon RX290X.

Więcej: Mafia 3 - wymagania sprzętowe


Materiały wideo

Twórcy gry nie szczędzą materiałów wideo, prezentując zarówno otoczkę fabularną, jak i czystą rozgrywkę. Dotychczas opublikowano szereg filmików, które skupiają się na różnych aspektach gry - broni, fizyce pojazdów, aktywnościach pobocznych itp.

Więcej: Mafia 3 - wszystkie trailery i gameplaye


Poradnik do gry

W naszej obszernej darmowej publikacji znajdziesz kompletny opis przejścia gry, wszystkie misje, mapy i sekrety. Jeśli masz jakikolwiek problem, utknąłeś w danej misji lub po prostu nie chcesz niczego przeoczysz, zachęcamy do zerknięcia na nasz poradnik.

Więcej: Mafia 3 - Poradnik, Solucja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Mafia III

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze