Twórca moda GTA 5 Redux oskarżony o „kradzież” plików

Josh Romito zaprzecza.

Modyfikacja GTA 5 Redux do Grand Theft Auto 5 w edycji PC zadebiutowała oficjalnie w ubiegłym tygodniu, lecz oczekiwania szybko zastąpiły kontrowersje - twórcy zarzuca się „pożyczenie” plików z innych modów, bez zgody ich autorów.

Twórca - Josh „Jrom” Romito - przeprojektował efekty pogodowe, przygotował nowe skrypty oświetlenia oraz cieniowania i szereg innych zmian: w teksturach, cząsteczkach, roślinach, modelach i wielu, wielu innych elementach produkcji.

Efekty prezentuje materiał wideo:

Jednym z oskarżycieli jest niejaki „CP”, twórca projektu VisualV. We wpisie na forum dyskusyjnym GTAForums.com wskazuje na podobieństwa miedzy modami, w tym wykorzystanie podobnych ustawień dla części opcji pogodowych. Zastrzeżenia ma też „Mkeezay30”, autor Realism mod.

Sam Romito już w przeszłości był celem podobnej krytyki, a wcześniejszą modyfikację o podobnych założeniach - The Pinnacle of V - zdecydował się nawet usunąć po fali kontrowersji, przyznając się do błędu i przepraszając.

1
Dowód „pożyczenia” plików

Mkeezay30 dodaje, że celowo wstrzymał prace nad swoimi projektami, ponieważ spodziewał się właśnie, że Jrom ponownie będzie „pożyczał” jego pracę. Wskazuje nawet, że niedawne opóźnienie GTA 5 Redux miało nie być wcale wywołane atakiem hackerów, lecz właśnie oczekiwaniami na zakończenie innych modów.

Romito odpiera oskarżenia w serwisie społecznościowym Reddit, gdzie wskazuje, że kilka podobnych wartości w plikach konfiguracyjnych to zbyt mało, by mówić o plagiacie.

Również inni członkowie społeczności GTA 5 sugerują, że trudno mówić o kradzieży w przypadku nawet nie tych samych, lecz podobnych wartości liczbowych, a przez konkurencyjnych twórców może przemawiać zazdrość.

Kto inny dodaje, że skala popularności GTA 5 Redux - miliony wyświetleń w YouTube i artykuły w największych serwisach - zmieniają znaczenie tego moda, w którym tym bardziej należałoby docenić prace innych.

„Gdy tworzysz bardzo specyficzne wartości dla zmian o określonych porach dnia, a potem widzisz te same wartości, nieco zmodyfikowane, w innymi projekcie, od razu wiesz, że zostały »skradzione«” - uważa „RPG” z Reddita.

„Podobne wartości nic nie znaczą. Wprost przeciwnie, są inne - więc nie zostały skradzione. To tyle ode mnie w tym temacie, marnuję tylko czas” - ucina Romito.

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami