Pokémon GO - porady dla zaawansowanych

To warto wiedzieć.

Najistotniejsze jest, by pamiętać o regularnym sprawdzaniu mapy. To oczywiste, ale nie chodzi wyłącznie o zerkanie na okoliczne Pokémony. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś znajdujący się niedaleko nie użyje przedmiotu Lure Module. Jeżeli tak się stanie, na mapie zobaczysz konfetti. Wybierz się tam, by korzystać z siły przyciągania przedmiotu Lure Module, który wabi Pokémony w dane miejsce.

Powrót do spisu treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

1. Pokéballe się wyczerpują

Na początku przygody, gdy łapiemy pierwsze stworki, łatwo się zapomnieć - szczególnie, gdy nie uda nam się trafić Pokéballem w cel. Rzucamy wtedy jeden za drugim. Jednak tak samo jak w grach z przenośnych konsolek Nintendo, mamy przy sobie określoną liczbę tych przedmiotów. Dlatego nie śpiesz się i rzuć dokładnie.

Zobacz: Pokémon GO - awansowanie trenera, XP i nagrody

2. Daleki zasięg

Dookoła awatara możesz dostrzec pulsujący okrąg - to zasięg postaci. Pamiętaj więc, że często nie musisz podchodzić blisko do Pokémona czy punktu PokeStop. Cel znajduje się po drugiej stronie budynku? Zapewne dosięgniesz go bez problemu nie obchodząc struktury dookoła. Próbuj więc śmiało, stukając w ikonę celu.

pokego7poradscr1
Nawet jeżeli cel znajduje się na krawędzi okręgu dookoła awatara, prawdopodobnie dosięgniesz go bez problemu

3. Nie ignoruj żadnych stworków

Im większy poziom postaci, tym częściej spotykamy inne, nieco rzadsze okazy Pokémonów. Z początku widzimy głównie 2-3 rodzaje, co może nieco denerwować i sprawić, że zaczniemy je ignorować. Warto jednak łapać każdego napotkanego stworka - to źródło cennego doświadczenia. Początkowe stworki łatwo też ewoluować, co stanowi kolejne źródło punktów XP.

Zobacz: Pokémon GO - lista wszystkich Pokemonów

4. Transferuj

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Jeżeli zbierzemy dużo podstawowych stworków, od których roi się w naszej okolicy na początku przygody, będziemy mogli bez wyrzutów sumienia przetransferować część z nich do profesora. By to zrobić, wystarczy wybrać stworka, zjechać na dół ekranu z informacjami i kliknąć „Transfer”. Zyskamy dzięki temu ciastka danego Pokémona, które pomogą rozwinąć tego, którego sobie zostawimy.

5. Wyłącz AR

Dostrzeganie Pokémonów na ulicy, na masce samochodu, na trawniku czy w sklepowej witrynie to ciekawe doświadczenie, ale szybko zorientujesz się, że łapanie stworków jest o wiele bardziej wygodne, gdy wyłączy się tryb rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy kliknąć przełącznik w prawym górnym rogu ekranu podczas spotkania z Pokémonem. Widzimy wtedy wygenerowaną komputerowo łączkę, a stworek jest o wiele bardziej statyczny, więc łatwiej trafić go Pokéballem.

6. Zerkaj na listę okolicznych Pokémonów

Pamiętaj o liście znajdujących się w okolicy stworków, którą widzisz w prawym dolnym rogu ekranu. Dzięki niej zorientujesz się, czy niedaleko nie ma jakiegoś Pokémona, na którym szczególni ci zależy. Niestety niedawno twórcy usunęli ikony łapek, które wskazywały odległość stworków - możliwe jednak, że funkcja zostanie przywrócona..

7. Nie bój się Aren (Gyms)

Gdy osiągniesz piąty poziom doświadczenia, będziesz mógł wybrać się do Gymu, czyli na Arenę, na której zmierzysz się z trenerami. Warto odwiedzać każdy punkt tego typu - to nie tylko źródło doświadczenia, ale i cennych monet Pokécoins, które wykorzystać można w sklepiku.

Zobacz: Pokémon GO - Gyms (Areny), wybór drużyny i prestiż

8. Punkty Pokéstop nie są jednorazowe

Gdy odwiedzisz Pokéstop i zbierzesz nagrody, punkt staje się nieaktywny, ale nie na stałe. Po jakimś czasie się odnowi i znów będzie można go wykorzystać, by zdobyć przedmioty. Pamiętaj o tym.

Zobacz: Pokémon GO - gdzie szukać Pokemonów, gdzie są PokeStopy

9. Nie rozwijaj Pokémonów zbyt wcześnie

Po złapaniu pierwszych stworków łatwo się zapomnieć. Chętnie rozwijamy Pokemony, gdy zdobywamy pierwsze Candy i proszek Stardust. Radzimy jednak, by nie zużywać Stardust - czyli nie zwiększać siły stworków - do momentu, gdy osiągniemy 20-22 poziom trenera. Zbytnie rozwijanie Pokemonów wcześniej to w praktyce marnowanie zasobów. Gdy awansujemy na kolejne poziomy, będziemy spotykać stworki silniejsze od tych, które ulepszyliśmy na poziomie 5 czy 10. Dlatego nie warto inwestować zbyt wcześnie w rozwój naszej drużyny.

10. Czasem warto wydać trochę pieniędzy

Pokémon GO to gra Free to Play, w którą bez żadnych przeszkód i ograniczeń można grać, nie wydając nawet grosza. Nie da się jednak ukryć, że chcąc szybciej zdobyć wyższy poziom doświadczenia i zdobyć więcej Pokemonów, trzeba sięgnąć do wirtualnego portfela. Dodatkowe inkubatory są nieocenione, gdy zaczniemy zdobywać więcej jajek, podobnie jak Lucky Egg, które zwiększa przychód punktów doświadczenia.

11. Typ ataku ma duże znaczenie

Podobnie jak w tradycyjnych grach z cyklu Pokemon, znaczenie w GO ma typ ataków stworków. Przykładowo, atak wodny będzie bardziej skuteczny w walce z Pokemonem ognistym, a atak elektryczny w starciu z wodnym stworkiem. Zazwyczaj ataki specjalne (wzmocnione) odpowiadają typowi Pokemona. Ataki szybkie reprezentują często typ Normalny.

pokego7poradscr3
Tabela skuteczności różnych typów ataków. Pionowo: typ atakujący; poziomo: typ atakowany.

12. Niektóre Pokemony nie występują na każdym kontynencie

Tauros, Kangaskhan, Mr. Mime oraz Farfetch'd - Pokemony te łączy fakt, że każdy występuje wyłącznie na jednym kontynencie. Taurosa spotkamy w Ameryce Północnej, Kangaskhana w Australii, Mr. Mime występuje w Europie a Farfetch'd w Azji. Zdobycie tych stworków na innych kontynentach jest możliwe - mogą wykluć się z pięciokilometrowego jajka.

Zobacz: Pokémon GO - hodowanie jajek i wykluwanie Pokemonów

13. Nie zmarnuj Master Balla...

...kiedy już go zdobędziesz. Najlepszy rodzaj Poke Balla jest dostępny w grze, co potwierdzają pliki przeanalizowane przez użytkowników. Pokémon GO jest produkcją stosunkowo młodą, nic więc dziwnego, że odkrycie wszystkiego zajmie trochę czasu. Już teraz trzeba jednak mocno podkreślić - jeżeli zdobędziesz Master Balla, użyj go tylko i wyłącznie do złapania legendarnego Pokemona (które to, swoją drogą, też nie zostały jeszcze odnalezione).

14. Ruszaj się!

Na koniec coś oczywistego. Chociaż teoretycznie można grać w Pokémon GO przebywając w domu i rzucając Lure Module czy Incense, bez spacerów nie osiągniemy wiele - nie odwiedzimy PokeStopów i Gymów, a przede wszystkim, nie spotkamy innych graczy, by porozmawiać o schwytanych stworkach. Jeżeli zaczniemy spacerować z Pokémon GO, szybko nauczymy się wszystkiego na temat tej aplikacji.

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami