Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stellaris - nowa gra, jak zacząć

Początek gry i porady dla początkujących.

Stellaris to gra o dosłownie kosmicznej skali - jej ogrom może początkowo onieśmielać, dlatego poniżej przedstawiamy porady przeznaczone dla początkujących oraz sugestie dotyczące pierwszych etapów rozgrywki. W dalszej części rozdziału opisano podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy budowniczy intergalaktycznego imperium.

Już rozpoczynając grę musisz podjąć wiele istotnych decyzji, od których zależeć będzie kształt twojej przygody. Klikając na opcję Nowa gra w głównym menu przeniesiesz się na ekran wyboru rasy początkowej. Każda z nich została opisana szeregiem statystyk i cech szczególnych, począwszy od wyznawanych zasad moralnych (nazywanych „etykami”), poprzez cechy genetyczne, a na technologiach skończywszy.

Powrót do spisu treści: Stellaris - poradnik i najlepsze strategie


Wybór rasy

Wybór rasy początkowej to najważniejsza, a zarazem najtrudniejsza ze wszystkich decyzji w grze - kieruj się przy niej przede wszystkim własnymi oczekiwaniami względem zabawy. Jeśli masz ochotę na w miarę spokojny rozwój cywilizacji, wybierz któreś z pokojowych imperiów skupionych na ekonomii i wyznających etykę ksenofilii. Jeśli w głowie ci podboje, lepiej wybierz którąś z agresywnych nacji uznających niewolnictwo za podstawę rozwoju imperium (ksenofobia i militaryzm stanowią tutaj dobre połączenie).

Ekran wyboru rasy daje dostęp do wszystkich najważniejszych informacji

Tworzenie własnej rasy

Jeśli nie odpowiada ci żadna z domyślnych ras, możesz też stworzyć własną - wystarczy kliknąć odpowiednią zakładkę w menu. Pamiętaj, że nie istnieje optymalna kombinacja etyk i cech rasowych - kieruj się swoimi oczekiwaniami względem gry, a nie zimną kalkulacją. Rozgrywka i tak szybko zweryfikuje twoje decyzje.


Mapa, rodzaj i wielkość galaktyki

Kiedy wybierzesz początkową rasę, przyjdzie pora na ustalenie szczegółów dotyczących mapy. W pierwszej kolejności wybierz jej rozmiar - im większa galaktyka, tym więcej planet do zajęcia i tym większa maksymalna ilość imperiów zamieszkujących kosmos. O ile na małych mapach zwycięstwo można osiągnąć już po kilkunastu godzinach gry, o tyle wygranie na dużych może wiązać się z kampaniami trwającymi całe dnie i noce. Początkujący gracze powinni decydować się na małe mapy, które pozwalają na szybkie zrozumienie zasad gry.

Poza rozmiarem galaktyki należy także ustalić jej kształt. Istnieją trzy kategorie do wyboru:

  • Galaktyka eliptyczna - w tym trybie galaktyka przyjmuje kształt kolistego, płaskiego dysku z niewielkim, pustym środkiem. Jest to najwygodniejsza ze wszystkich opcji, pozwalająca na szybkie poruszanie się po całym obszarze, niezależnie od preferowanego napędu nadświetlnego. Wybór ten wiąże się jednak z tym, że zawsze będziesz graniczyć z przynajmniej kilkoma innymi imperiami, co może stanowić potencjalne ryzyko.
  • Galaktyka spiralna - posiada dwa lub cztery ramiona, w zależności od wybranej opcji. Galaktyka w tym kształcie stanowi zmorę wszystkich ras posługujących się napędami nadprzestrzennymi (korzystającymi z tzw. hiperlinii), ponieważ znacznie ogranicza ich mobilność. Pozostałe rasy mogą się po niej dość swobodnie przemieszczać, ale dopiero po wynalezieniu zaawansowanych silników pozwalających na ruch między poszczególnymi ramionami. Galaktyka spiralna gwarantuje dość spokojny początek gry (niewielu sąsiadów) i wyjątkowo nerwową końcówkę (ryzyko bycia zaatakowanym w niespodziewanym miejscu).
  • Pierścień - galaktyka pierścieniowa wygląda podobnie do eliptycznej, ale posiada duży, pusty środek. Przez to tylko wąski pas na zewnętrznym okręgu nadaje się do zamieszkania i rozgrywki. W praktyce znacznie ogranicza to mobilność flot - aby dostać się na przeciwległy kraniec galaktyki, należy przebić się przez wszystkie państwa dookoła. Ze strategicznego punktu widzenia galaktyka pierścieniowa to bardzo bezpieczna opcja, ponieważ rzadko sąsiaduje się w niej z więcej niż dwoma imperiami równocześnie.
Korzystając z tego panelu możesz ustalić zasady rozgrywki

Wybór przeciwników

Sama galaktyka to oczywiście nie wszystko - ważni są także przeciwnicy. Możesz swobodnie decydować o tym, ile imperiów stanie z tobą w szranki oraz wybrać poziom ich inteligencji i agresywności. Z reguły im więcej przeciwników, tym ciekawsza rozgrywka - można wówczas tworzyć sojusze, umowy handlowe i nie tylko. Z drugiej strony warto pamiętać, że zaawansowana lub bardzo agresywna SI stanowi wyzwanie dla doświadczonych graczy, spragnionych mocnych wrażeń.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem rozgrywki można także ustalić, jakie napędy nadświetlne będą dostępne w grze. Stanowi to pewien ukłon w stronę graczy, którzy nie lubią być zaskakiwani - najlepiej jednak odblokować wszystkie opcje, tym samym ciesząc się pełnią zawartości gry.

Osiągnięcia na Steam są dostępne tylko w trybie Ironman

Ostatnią opcją przed stworzeniem nowej rozgrywki jest wybór trybu gry: zwykły lub Ironman. Różnica jest dość prosta: o ile w pierwszym trybie możesz swobodnie zapisywać i wczytywać grę, o tyle w drugim sejwy są tworzone automatycznie i nadpisują się wzajemnie (w praktyce dysponujesz więc tylko jednym stanem zapisu, który nieustannie się aktualizuje). Oznacza to, że w trybie Ironman wszystkie decyzje mają charakter nieodwracalny, przez co stanowi on nieporównywalnie większe wyzwanie. Z drugiej strony tylko w tym trybie dostępne są osiągnięcia Steam!


Jak zacząć?

Początki twojego przyszłego imperium są bardzo skromne - na początku rozgrywki będziesz dysponować jedną planetą, statkiem badawczym, statkiem konstrukcyjnym oraz niewielką flotą. W tym samym czasie niektórzy z twoich przeciwników będą posiadać kilka planet wraz z niemałymi armiami - dlatego musisz szybko nadrobić straty i przygotować się do podboju wszechświata.

Zadbaj o technikalia

W pierwszej kolejności zadbaj o technikalia związane z prowadzeniem rozgrywki. Włącz aktywną pauzę (domyślnie: spacja) i wybierz opcję Szczegółowy tryb mapy w niewielkim menu w prawym dolnym rogu ekranu. Dzięki temu będziesz widzieć odkryte przez twoich badaczy surowce na wszystkich planetach i we wszystkich układach gwiezdnych. Kiedy to zrobisz, przejdź na widok mapy galaktyki (duża ikona galaktyki na dole ekranu) i sprawdź swoje położenie - dobrze od razu wiedzieć, gdzie się znajdujesz.

Korzystając z aktywnej pauzy kliknij na zakładkę Technologii w górnym menu i wybierz te z nich, które chcesz zbadać w pierwszej kolejności. Technologie dzielą się na trzy kategorie: fizyczne, socjologiczne oraz techniczne (szerzej opisano je w osobnym rozdziale poradnika).

Panel nauki - koniecznie przydziel przywódcę do każdego z badań!

W początkowych fazach gry najlepiej skupić się na technologiach zapewniających większy przyrost surowców, przede wszystkim energii oraz minerałów. Z reguły służą do tego badania polegające na odblokowywaniu budynków produkcyjnych: elektrowni (energia) lub kopalni (mminerały).


Zbadaj układ statkiem badawczym

Kiedy uporasz się z wyborem technologii, wróć do swojego układu gwiezdnego, klikając na niego dwa razy. Wybierz statek badawczy i każ mu zbadać cały układ - zrobić to możesz klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję. W ten sposób poznasz lokalizację cennych surowców i światów zdatnych do zamieszkania, a jeśli ci się poszczęści - także tajemniczych anomalii.


Badanie anomalii

Jeśli w czasie badań natrafisz na anomalię, sprawdź jakie jest ryzyko porażki - jeżeli będzie niewielkie, koniecznie ją zbadaj. W przypadku sukcesu zyskasz punkty nauki, premię do badań, dodatkowe surowce lub rozpoczniesz dłuższy projekt badawczy kończący się wyjątkową nagrodą. W przypadku porażki istnieje jednak niewielka szansa na utratę statku razem z badaczem, co potrafi być bardzo bolesne w początkowych etapach rozgrywki.

Skanowanie układów jest w pełni zautomatyzowane

Eksploracja sąsiednich układów

Po przebadaniu rodzimego systemu wyślij statek na zewnątrz, by odkryć tajemnice sąsiednich układów. Możesz to zrobić klikając na jedną ze strzałek dookoła początkowego systemu (widok układu) lub wybierając system gwiezdny na mapie galaktyki. Jeśli statek badawczy natrafi na wrogą flotę, automatycznie spróbuje uciec do poprzedniego układu - szansa na utratę okrętu jest więc niewielka.


Budowa infrastruktury

Równolegle do badań musisz także zadbać o rozbudowę infrastruktury w początkowej lokacji. Możesz to zrobić na dwa sposoby: wznosząc budynki na rodzimej planecie lub wybierając statek konstrukcyjny i tworząc stacje górnicze/badawcze na planetach, na których występują surowce (wyświetlą się po przeskanowaniu przez statek badawczy). W pierwszym przypadku zyski będą większe, ale w dalszej perspektywie nie obejdziesz się bez przynajmniej kilku stacji.


Surowce i optymalizacja zysków

Pamiętaj o tym, że surowce na skolonizowanych planetach są zbierane wyłącznie na polach, które są zamieszkane. Aby zoptymalizować zyski, kliknij na planetę, a następnie w panelu po lewej stronie wybierz zakładkę Powierzchnia. Jeśli uważasz, że układ mieszkańców nie jest optymalny, możesz ich łatwo przemieścić, po prostu przeciągając ich z jednego pola na inne.

Aby zmaksymalizować zyski, przemieszczaj obywateli na najlepsze pola

Jeśli pole nie posiadające żadnych budynków w naturalny sposób przynosi jakieś zyski (np. energię lub żywność), to możesz zmaksymalizować ten przychód poprzez wzniesienie odpowiednich budynków. Postawienie nieodpowiedniego budynku zlikwiduje jednak premie - przykładowo stawiając kopalnię na żyznej polanie utracisz premię do żywności.


Sprawdź status planety

Aby sprawdzić ogólny status planety oraz wytwarzane przez nią dobra, kliknij na zakładkę Planeta. Tutaj znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat tej lokacji, możesz też wydać specjalne edykty. Na tym etapie rozgrywki nie opłaca się z nich jednak korzystać.


Energia i minerały

W pierwszych latach funkcjonowania twojego imperium skup się na pozyskaniu jak największej ilości energii oraz minerałów. Nie pozwól jednak, by na planecie zapanował głód - jeśli wskaźnik żywności będzie ujemny, przyrost naturalny zostanie zahamowany, przez co przestaniesz zyskiwać nowych obywateli zamieszkujących kolejne pola z surowcami. Punkty nauki możesz tymczasowo zlekceważyć - stworzenie stabilnej gospodarki powinno być dla ciebie priorytetem.

Dla każdej planety możesz wydać edykt i powołać zarządcę

Czemu tak duży nacisk należy kłaść na energię i minerały? Głównie dlatego, że mają one kluczowe znaczenie przez cały czas trwania rozgrywki. Energia jest zużywana przez wszystkie statki kosmiczne i budynki, więc jej ujemny przychód wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Minerały służą natomiast do budowania nowych struktur, włącznie z budynkami i statkami. Więcej informacji na temat gospodarki możesz znaleźć w osobnym rozdziale poradnika.

Kiedy podejmiesz już wszystkie podstawowe decyzje, możesz wyłączyć pauzę. Jeśli upływ czasu jest zbyt wolny lub zbyt szybki, możesz dostosować go klawiszami + oraz -. W tym momencie nie pozostaje ci nic innego, jak tylko czekać na wykonanie dotychczasowych rozkazów.


Drugi statek badawczy

Jeśli masz nieco surowców w zapasie, zdecydowanie warto zbudować drugi statek badawczy i wysłać go na misję eksploracyjną. Aby to zrobić, wybierz ojczystą planetę i w zakładce Kosmoport kliknij na klawisz Zbuduj. Pamiętaj, że tylko okręty obsadzone przez naukowca mogą badać kosmos - aby dodać go do statku, kliknij na nim i wybierz opcję Przydziel w panelu po lewej.

Kolonizowanie planet jest kosztowne, więc lepiej z nim poczekać

Co dalej? Poczekaj z koloniami

W dalszej kolejności należy odkrywać kolejne układy gwiezdne, wznosić nowe budynki i stacje, rozbudowywać flotę wojenną i stale ją unowocześniać. Nie spiesz się z zakładaniem nowych kolonii - pierwszą warto założyć dopiero wtedy, gdy wszystkie miejsca na twojej ojczystej planecie zostaną już obsadzone przez obywateli (nie zapomnij usunąć ruin i na ich miejsce postawić normalnych budynków!).

Jeśli zależy ci na szybkim poszerzeniu granic, możesz wykorzystać statek konstrukcyjny i zbudować posterunek graniczny - pamiętaj jednak, że pochłonie on sporo punktów wpływu. Tworzenie kolonii również pozwala na zyskanie nowych terenów, ale sam koszt budowy statku kolonizacyjnego oraz jego utrzymania jest bardzo wysoki - najpierw należy więc zadbać o silną gospodarkę. By założyć kolonie musisz nie tylko wynaleźć odpowiednią technologię, ale i znaleźć świat zdatny do zamieszkania - do tego celu wykorzystaj statek badawczy.


Na początku dbaj o pokój

W pierwszych latach gry zapewne zdarzy ci się spotkać przedstawicieli innych imperiów. Staraj się zachowywać w sposób pokojowy, tworząc pozytywne relacje z sąsiadami - wojna na początku rozgrywki to bardzo zły pomysł. Jeśli obok ciebie znajduje się państwo o agresywnym charakterze, postaraj się zawrzeć traktat obronny z pozostałymi nacjami, tym samym zabezpieczając się przed ewentualnym atakiem.

Mając dobre stosunki ze słabszymi nacjami będziesz w stanie je zwasalizować

Nawet jeśli nie planujesz walki, stale dodawaj kolejne okręty do swojej floty, aż do osiągnięcia limitu floty (po jego przekroczeniu koszty znacznie wzrosną). Dzięki temu zniechęcisz ewentualnych wrogów do ataku.

Na wojaczkę ruszaj dopiero wówczas, gdy szansa na zwycięstwo będzie wysoka - w każdej chwili możesz porównać swoją siłę militarną z przeciwnikami, klikając na zakładkę Kontakty w górnym menu. Znajdziesz tam pełną listę wszystkich poznanych imperiów, łącznie z ich podstawowymi statystykami.

W oknie imperiów możesz porównać swój potencjał wojskowy z przeciwnikami

Przesuwając kursor na wskaźnik względnej siły militarnej w tym samym menu możesz z grubsza ocenić potencjał militarny wroga. Uważaj jednak, ponieważ w porównaniu pod uwagę brany jest wyłącznie koszt floty, a nie jej faktyczna zdolność bojowa, co potrafi być mylące.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Stellaris

PS4, Xbox One, PC, Mac

Powiązane tematy
O autorze

Marek Czarnecki

Contributor

Komentarze