Nintendo NX to przenośna konsola z opcjonalnymi, odłączanymi kontrolerami - dowiedział się Eurogamer, bazując na informacjach z kilku źródeł.

Jako sprzęt przenośny, NX zadziała jak potężny handheld z własnym wyświetlaczem. Jak jednak wskazują nasi rozmówcy, urządzenia ma być wyposażone w złącza umożliwiające podłączenie padów, po obu stronach.

1
Sprzęt napędzi Tegra, mobilny procesor Nvidii

Po powrocie do domu konsolę będzie można podłączyć do telewizora, gdzie posłuży jako bardziej „standardowy” sprzęt do grania. W tym celu potrzebne będzie połączenie za pomocą specjalnej stacji dokującej.

Co więcej, źródła wskazują na to, że domyślnym nośnikiem danych dla gier będą nie płyty czy karty pamięci, lecz specjalne kartridże, podobno nawet o pojemności 32 GB. To nadal dość mało jak na współczesne standardy i zapewne można spodziewać się opcji pobierania tytułów przez sieć. Początkowo rozważano właśnie postawienie tylko na internet, lecz zrezygnowano z takich planów.

Ze względu na radykalną zmianę architektury w porównaniu z poprzednimi konsolami Nintendo, kompatybilność wsteczna jest podobno wykluczona. W planach jest także nowy system operacyjny, wbrew dotychczasowym doniesieniom mówiącym o bazowaniu na Androidzie.

We wnętrzu znajdziemy mobilny procesor Tegra od Nvidii. Obecne zestawy deweloperskie konsoli korzystają rzekomo z modelu Tegra X1, zastosowanego także w konsoli Shield Android TV czy tablecie Google Pixel C.

Gdzie plasuje to nowy sprzęt Nintendo pod względem mocy? Shield Android TV uruchamia Doom BFG Edition w niemal idealnym 1080p60, a platformowe Trine 2 - w stabilnym 1080p30. Sprawnie działają głównie pozycje OpenGL. Te bazujące na DirectX, jak porty Metal Gear Rising: Revengeance czy Resident Evil 5, wypadają już gorzej.

Trudno jednak o bezpośrednie porównania. Warto pamiętać, że mówimy tu o wynikach procesora Tegra X1 w Nvidia Shield Android TV, a nie o rezultatach notowanych przez samo NX. Nintendo nie od dzisiaj słynie ze świetnej optymalizacji na swoich - mniej wydajnych - konsolach.

Możliwe także, że zestawy deweloperskie ulegną jeszcze zmianie przed premierą urządzenia, a NX otrzyma inne CPU - być może Tegra X2, które pozostaje obecnie owiane tajemnicą. Głównym przeznaczeniem wydaje się być granie przenośne, gdzie niższa rozdzielczość będzie miała mniejsze znaczenie.

Jedyny komentarz Nintendo w sprawie najnowszych doniesień jest taki, że „firma nie ujawniła żadnych oficjalnych informacji na temat debiutującego w marcu NX”. Prezentacja ma odbyć się we wrześniu - sugerują źródła.

Reklama

Komentarze (16)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały