Wygląda na to, że zapowiedzi Xbox One S oraz Project Scorpio na tegorocznych targach E3 wpłynęły negatywnie na sprzedaż obecnego modelu Xbox One.

1
Xbox One S

Microsoft podsumował wyniki finansowe za ostatni kwartał fiskalny (kwiecień - czerwiec). Podano, że w dziale gier przychody zmalały o 152 miliony dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem - około 9 procent - właśnie ze względu na niższe zainteresowanie konsolą.

Amerykańska firma przestała podawać konkretne wyniki liczbowe sprzedanych egzemplarzy dla Xbox One i Xbox 360, lecz to drugie urządzenie nie jest już produkowane, więc większość pieniędzy musi generować właśnie system obecnej generacji.

Jeśli mowa o samej sprzedaży sprzętu Xbox, to spadek przychodów wyniósł tu aż 33 procent - podaje Microsoft. Przyczyną jest nie tylko mniejsze zainteresowanie obecnym modele, ale i niższe ceny.

Takie dane nie powinny być jednak zaskoczeniem i zapewne nie są większym powodem do zmartwień dla Microsoftu. Po zapowiedziach mniejszego Xbox One S (premiera w sierpniu) oraz potężnego Project Scorpio (w 2017 roku), logiczne jest, że gracze wolą poczekać.

Pozytywną wiadomością są za to rosnące przychody z usługi Xbox Live. W porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku liczba aktywnych użytkowników wzrosła o 33 procent, do 49 milionów.

Microsoft zmienił niedawno założenia dla marki Xbox, która obejmuje teraz wiele platform, z Windows 10 włącznie. Produkcje od Microsoft Studios, jak Forza Horizon 3, Gears of War 4 czy Halo Wars 2, zmierzają teraz także na komputery.

Jeśli o całej firmie mowa, to korporacja radzi sobie bardzo dobrze. W kwartale zanotowała 20,6 mld dol. przychodów oraz 3,1 mld dol. zysków.

Reklama