Pokémon GO - premiera, polska wersja, Pokemon GO Plus

Wszystko, co warto wiedzieć o grze Pokemon Go.

Pokémon GO to produkcja studia Niantic. Za dystrybucję odpowiada firma The Pokémon Company, która zajmuje się popularną marką Nintendo.

Pomysł na grę zrodził się w roku 2013, gdy Satoru Iwata i Tsunekazu Ishihara wymyślili okazjonalną minigrę z okazji prima aprilis - było to Pokémon Challenge, dzięki któremu użytkownicy smartfonów mogli szukać stworków w Google Maps. Później postanowiono rozwinąć formułę.

Przed rozpoczęciem gry warto pamiętać, że produkcja nie jest jeszcze dostatecznie dopracowana. Okres premierowy to występujące od czasu do czasu problemy z serwerami.

Premiera - Android, iPhone (iOS)

Pokémon GO zadebiutowało 6 lipca 2016 roku - choć oficjalnie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii. W ciągu kolejnych dni gra debiutowała w następnych krajach, w tym także w Polsce

Produkcja jest obecnie dostępna na telefony z systemem Android (co najmniej 4.4) oraz na iPhone'ach (z systemem iOS 8). Grę można też zainstalować na tabletach, ale jest stworzona i zoptymalizowana z myślą o ekranach smartfonów.

Gra nie jest dostępna na urządzeniach Windows Phone.

Dostępność i polska wersja

Gracze mogą pobrać Pokémon GO za pośrednictwem sklepów Google Play (na Androidzie) lub AppStore (na telefonach firmy Apple). Produkcja jest dostępna za darmo, więc na stronie produktu wystarczy kliknąć „Instaluj”.

Zobacz: Jak pobrać i zainstalować Pokémon GO

Choć gra jest oficjalnie dostępna w Polsce, nie posiada obecnie polskiej wersji językowej. Warto podkreślić, że w niektórych krajach europejskich Pokemon GO jest dostępne w lokalnym języku, np. niemieckim.

Na czym polega gra

Po zainstalowaniu Pokémon GO tworzymy naszą postać, awatara. Rozgrywka polega na zdobywaniu kolejnych stworków po dostrzeżeniu ich na mapie naszej okolicy.

Na ekranie telefonu widzimy lekko przerobioną wersję okolicznych ulic, osiedla, stworzoną na podstawie Google Maps. To po niej spaceruje bohater. Przemieszczając się, widzimy różne Pokémony, do których należy podejść, a następnie w nie kliknąć, by móc złapać wskazanego stworka.

Zobacz: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Na mapie widzimy również punkty zainteresowania oferujące różne nagrody oraz Areny. W trakcie przygody zdobywamy doświadczenie, przedmioty, rozwijamy schwytane Pokémony. Element walki występuje w grze, ale jest uproszczony i sprowadza się głównie do stukania w stworka wystawionego do boju oraz wykonywania uników.

Mikropłatności

Rozpoczynając grę mamy przy sobie kilka przedmiotów - środek przyciągający stworki, trochę Pokéballi, aparat do zdjęć oraz inkubator do jajek. Możemy jednak kupić więcej przedmiotów.

pokegowszystko2

Nabyć możemy Lure Module, dzięki któremu w danym obszarze przez 30 minut pojawiać będą się stworki. Kupić można także jajka zwiększające przyrost doświadczenia, większy plecak czy dodatkowe sloty pozwalające złapać więcej stworków.

Zobacz: Pokémon GO - jak zdobywać monety Pokecoins

Zakupów z poziomu aplikacji dokonujemy przy użyciu waluty Pokécoins. Monety te możemy zdobyć walcząc w Arenie i broniąc jej wystawiając tam swoje stworki, ale główne źródło Pokécoins to przede wszystkim sklepik z mikropłatnościami.

Koszt zestawów:

  • 100 Pokécoins - 4,89 zł
  • 550 Pokécoins - 23,99 zł
  • 1200 Pokécoins - 47,99 zł
  • 2500 Pokécoins - 94,99 zł
  • 5200 Pokécoins - 199,99 zł
  • 14500 Pokécoins - 479,99 zł

Przykładowy koszt przedmiotów:

  • Zwiększenie pojemności plecaka na przedmioty - 200 Pokécoins
  • Lucky egg - 80 Pokécoins
  • Incense - 80 Pokécoins
  • Lure Module - 100 Pokécoins

Pokémon Go Plus

Przed końcem lipca do sprzedaży - być może także w Polsce - trafi Pokémon Go Plus. To urządzenie Bluetooth o niskim zapotrzebowaniu na energię, przypominające pod pewnymi względami zegarki smartwatch.

Plus pozwoli korzystać z nagród przy punktach PokeStop, a nawet łapać stworki bez patrzenia na ekran smartfona. Gdy gracz zbliży się do Pokémona lub punktu zainteresowania, urządzenie zacznie wibrować, a lampa na froncie zamruga lub zacznie świecić.

Zobacz: Pokémon GO Plus - jak korzystać, funkcje i porady

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami