Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ranking Gier 2016 - najlepsze gry tego roku

Top 30: na bieżąco aktualizowana lista gier na PC, PS4 i Xbox One.

Wyjątkowe przygody, niezwykłe światy, intrygujące opowieści - gry wideo zawsze dostarczają wielu wspaniałych wrażeń. Czasami jednak trudno trafić na te naprawdę wyjątkowe tytuły, stąd też idea niniejszego rankingu. Na bieżąco aktualizowane zestawienie zawiera listę najlepszych gier, wydanych w 2016 roku.

O miejscu każdej gry w zestawieniu decydowały nasze rekomendacje, ocena, w następnej kolejności średnia w serwisie Metacritic, który agreguje oceny gier z całego świata, i wreszcie opinie użytkowników z Metacritic. Wszystko to składa się na trzydzieści wyselekcjonowanych gier.

Znajdziecie tutaj zarówno te największe, wysokobudżetowe przeboje, jak i wiele mniejszych, ale równie atrakcyjnych gier. Przy każdym tytule, oprócz platformy, zaznaczyliśmy wersję językową, a także pozostałe kluczowe informacje oraz linki do naszej recenzji i wymagań sprzętowych.

Życzymy udanej zabawy!

Jeśli szukasz gier z 2017 roku, zerknij także na nasz Ranking Gier 2017.

1. Dark Souls 3

Czwarta (licząc Demon's Souls) odsłona serii Souls autorstwa japońskiego studia From Software. Dark Souls 3 łączy elementy gier akcji TPP i RPG, rzucając graczy w mroczny świat pełen smoków, zamków i magii.

Chwalmy słońce!

Rozgrywka skupia się przede wszystkim na walce. Fani mogą liczyć na ogromny wybór wszelkiej maści broni, pancerzy, przedmiotów i zaklęć, aby dopasować styl gry do własnych preferencji lub danej sytuacji. Wybór na pewno się przyda, gdyż Dark Souls 3 może poszczycić się imponującym bestiariuszem - od szczurów po ogromne ogniste demony.

Seria Souls słynie z wysokiego poziomu trudności i skomplikowanych, nie do końca wyjaśnianych podczas rozgrywki mechanik. Recenzenci zgodnie przyznają, że najnowsza odsłona jest bardziej przystępna, jednak ciągle stawia przed graczami zdecydowanie większe wyzwania niż inne współczesne, wysokobudżetowe produkcje.

2. Uncharted 4: Kres Złodzieja

  • PS4
  • Premiera: 10 maja 2016
  • Wersja językowa: polska
  • Nasza ocena: 9/10 - Rekomendacja
  • Metacritic: 93

Przygodowa gra akcji z widokiem z trzeciej osoby, z silnym nastawieniem na filmowość rozgrywki. Akcja toczy się trzy lata po wydarzeniach przedstawionych w Uncharted 3. Nathan Drake wraca do awanturniczego życia, ruszając ze swoim starszym bratem na poszukiwania skarbu legendarnego pirata, Henry'ego Avery'ego.

Braterska wyprawa w nieznane

Fani serii tradycyjnie mogą liczyć na oprawę audiowizualną, dialogi i grę aktorską na najwyższym poziomie. Najnowsza odsłona przygód Drake'a wprowadza wiele nowości, między innymi hak urozmaicający mechanikę wspinania i walki, ulepszony system skradania się oraz większe lokacje.

Kres Złodzieja zdobył powszechne uznanie recenzentów z całego świata. Krytycy jednogłośnie zachwalają techniczną wirtuozerię twórców, dojrzały ton fabuły oraz udane zwieńczenie historii sztandarowej serii PlayStation. Studio Naughty Dog deklaruje, że Uncharted 4 jest ich pożegnaniem z cyklem.

3. Overwatch

Drużynowa strzelanka od legendarnego studia Blizzard, pierwsza nowa marka tej firmy od czasu wydanego prawie 20 lat temu StarCrafta. Akcja rozgrywa się na Ziemi, w niedalekiej przyszłości. Elitarna jednostka do zwalczania zagrożeń ludzkości, Overwatch, zostaje rozwiązana po oskarżeniach o korupcję i zniszczeniu jednej z głównych siedzib organizacji. Jej agenci podróżują po świecie jako ochroniarze, najemnicy i samozwańczy bohaterowie.

Overwatch szybko zdobyło serca wielu graczy

Rozgrywka przypomina Team Fortress 2 - z dużo większą liczbą jeszcze bardziej zróżnicowanych postaci. Bohaterom przypisano jedną z czterech ról, specjalizują się w ofensywie, obronie, przyjmowaniu obrażeń i wsparciu. Gracze mogą zmieniać herosa w trakcie meczu, aby lepiej dostosować się do obecnej sytuacji lub zwyczajnie urozmaicić sobie zabawę. Tryby gry opierają się przed wszystkim na wspólnym wykonywaniu celów.

Recenzje zachwalają fantastyczną, mocno stylizowaną oprawę audio-wizualną, niski próg wejścia do zabawy ale i ogromną głębię dla bardziej zaawansowanych graczy, świetny balans i przyjemną rozgrywkę. Wszystko wskazuje na to, że Blizzard stworzył kolejną, wielką markę.

4. Wiedźmin 3: Krew i Wino

Drugie rozszerzenie wielkiego hitu polskiego studia CD Projekt RED. Geralt dostaje zadanie od Anny Henrietty, księżnej słonecznej krainy Toussaint - miejsca dobrze znanego fanom twórczości Sapkowskiego. Jak to u Białego Wilka często bywa, proste z pozoru zadanie szybko przemienia się w morderczą intrygę pełną akcji, zdrady, nieoczekiwanych sojuszy i namiętności.

Spotkanie po latach

Na potrzeby dodatku stworzono zupełnie nowy, odmienny stylowo obszar, rozmiarem rywalizujący ze znanym z podstawki Velen. Przejście głównego wątku zajmie około dwudziestu godzin, ale wypełnianie zadań pobocznych może ten czas znacznie wydłużyć. Do gry wprowadzono nowe mechaniki, na przykład system mutacji i winnicę, stanowiącą swego rodzaju kwaterę główną dla Geralta.

Krew i Wino zbiera fantastyczne recenzje. Drobne zastrzeżenia padają jedynie pod adresem głównego wątku fabularnego, wypadającego nieco blado w porównaniu z historią z Serc z Kamienia. Wszystkie pozostałe elementy są powszechnie zachwalane. Wiele serwisów uważa, że polskie studio zaoferowało fanom nie tyle dodatek, co pełnoprawną grę.

5. Forza Horizon 3

  • PC, Xbox One
  • Premiera: 27 września 2016
  • Wersja językowa: polska
  • Nasza ocena: 9/10 (Rekomendacja)
  • Metacritic: 91

Produkcja studia Playground Games po raz kolejny stawia na wyścigi w otwartym świecie, tym razem przenosząc akcję na drogi i bezdroża Australii. Dostępny teren jest największy w historii serii.

Do dyspozycji graczy oddano setki samochodów i wiele rodzajów wyścigów, rajdów i różnorodnych zawodów. Można się nawet ścigać z helikopterem. Możliwa jest oczywiście rywalizacja z innymi graczami, albo wspólne zwiedzanie pięknych lokacji.

Australijskie bezdroża zapraszają

Gra wspiera 60 klatek i rozdzielczość 4K w wersji PC na Windows 10, choć warto nadmienić, że optymalizacja nie jest idealna - 30 klatek można jednak uzyskać bez większych problemów. Tak czy inaczej, odbiorcy jednogłośnie wyrażali zachwyt oprawą wizualną. Nie zawiodła też ścieżka dźwiękowa.

6. Titanfall 2

  • PC, PS4, Xbox One
  • Premiera: 28 października 2016
  • Wersja językowa: polska
  • Nasza ocena: 9/10 (Rekomendacja)
  • Metacritic: 89

Sequel debiutanckiego projektu studia Respawn spotkał się z ciepłym przyjęciem graczy i krytyków. Chwalono przede wszystkim pełnoprawną kampanię fabularną, która wielokrotnie zaskakiwała odbiorców.

Ponownie trafiamy do świata science-fiction, gdzie na terenie pozaziemskich kolonii toczy się spór dwóch frakcji. Obydwie strony konfliktu korzystają w bitwach nie tylko ze zwykłych żołnierzy, ale i z mechów - Tytanów.

Sterowanie Tytanem to świetne doświadczenie

Tryb wieloosobowy jest rozbudowany, oferuje różnorodne tryby rozgrywki i więcej opcji customizacji pilota oraz Tytana niż część pierwsza. Warto też dodać, że twórcy udostępniają wszystkie DLC - mapy, tryby itp. - za darmo.


Kolejne gry na następnej stronie

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze

Paweł Boroś

Contributor

Komentarze