Xbox One nie od dzisiaj słynie jako idealne miejsce do sprawdzenia najnowszych gier, takich jak Halo, Forza czy Gears of War.

1
To były czasy!

Teraz jednak konsola Microsoftu może posłużyć także do uruchomienia najlepszego domowego systemu operacyjnego, czyli - oczywiście - Windows 95.

Dokładnie rzecz ujmując, poniżej widzimy aplikację Dosbox, uruchamiającą wirtualną kopię DOS-a, gdzie następnie włączyć można Windows 95 i inne, nie mniej interesujące programy.

Użytkownik serwisu YouTube o pseudonimie „vcfan” pochwalił się swoim osiągnięciem w formie wideo, pokazując - dość wolne - działanie systemu operacyjnego.

„Nie próbujcie tego w domu” - można dodać. Przynajmniej na razie, ponieważ do zabawy z Dosbox na Xbox One potrzebna jest deweloperska wersja konsoli, gdzie można już korzystać z Uniwersalnej Platformy Windows (UWP).

Zwykli użytkownicy na publiczne wsparcie UWP na Xbox One muszą poczekać do lata - poniższe wideo to tylko pogląd na to, co czeka nas w przyszłości. O ile Microsoft nie przygotuje jakichś dodatkowych zabezpieczeń, by uniemożliwić uruchamianie dowolnych aplikacji (co nie brzmi zbyt bezpiecznie).

Poniżej wspominane wideo, z Duke Nukem 3D w ramach bonusu.

Reklama