Obecna generacja konsol jest na rynku dopiero od trzech lat, lecz coraz więcej wskazuje na to, że już wkrótce doczekamy się odświeżonego modelu nie tylko PlayStation 4, ale i Xbox One.

1

O urządzeniu o nazwie kodowej PS4 Neo wiemy już całkiem sporo, a Sony planuje podobno oferować nowy sprzęt bez dzielenia istniejącej bazy użytkowników, sięgającej 40 milionów osób.

Tymczasem informacje na temat nowego układu scalonego dla Xboksa pojawiły się w Federalnej Komisji Łączności w Stanach Zjednoczonych, a wczoraj do tych doniesień dołączyły pogłoski o rozpoczętej w Chinach produkcji.

Paul Thurrot - zaufany „donosiciel”, jeśli mowa o działaniach Microsoftu - ujawnił wczoraj na swoim blogu, że firma ujawni nowy sprzęt na tegorocznych targach E3 w czerwcu, razem z odświeżonym padem.

Nie jest jednak jasne, czy mowa o mocniejszych podzespołach - na wzór PS4 Neo - czy tylko o zmniejszonej wersji istniejącego Xbox One, czyli popularnej odsłonie slim.

2

Dane z pewnej chińskiej fabryki wskazują na rozpoczęcie produkcji „Xbox One drugiej generacji” już w lutym tego roku. Mowa o urządzeniu o wadze 600-800 gramów. Obecna wersja konsoli waży 3,2 kg, więc to zapewne tylko jeden komponent całej konsoli.

Wskazuje to jednak na możliwość rozpoczęcia sprzedaży w stosunkowo krótkim okresie. Być może zaraz po targach E3? To potwierdzałoby zgłoszenie sprzętu do obowiązkowych testów w Komisji Łączności i rozpoczęcie prac już w lutym.

FCC przed testami podpisuje umowę o poufności, by czujni internauci nie wyszperali zbyt wielu szczegółów. W przypadku zgłoszenia Microsoftu umowa wygasa 25 czerwca - krótko po E3.

Phil Spencer, szef działu Xbox, odrzucił niedawno pomysł na „Xbox One i pół” w stylu Sony i PS4 Neo, co zdaje się wskazywać właśnie na mniejszy model slim, bez większych zmian w możliwościach podzespołów.

3

Reklama