Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Kowal: wzmacnianie i zaklinanie broni oraz tarcz

Wszystko o modyfikowaniu uzbrojenia.

Ulepszanie broni to bardzo istotny element Dark Souls 3, tak jak każdej innej odsłony serii. Wzmacnianie, naprawa i zaklinanie elementów ekwipunku to usługi oferowane w Kapliczce Zjednoczenia przez kowala Andre.

Kowal jest w Kapliczce od samego początku. Może nam pomóc, o ile tylko posiadamy odpowiednie surowce i skromną zapłatę (walutą są oczywiście dusze).

Najważniejsze jest wzmacnianie i zaklinanie broni lub tarcz, dlatego na tych aspektach skupimy się poniżej. O wzmacnianiu Butelki Estusa możecie przeczytać tutaj. Jeżeli natomiast chodzi o naprawę ekwipunku, rzadko kiedy będziesz potrzebować usług kowala - reperuje on tylko kompletnie zepsuty sprzęt. Lekko zużytą broń i pancerz naprawisz po prostu odpoczywając przy dowolnym ognisku.

Wzmacnianie ekwipunku

Wzmacnianie to najpopularniejszy i najbardziej godny uwagi sposób ulepszania broni, a także tarcz i niektórych innych elementów wyposażenia. Proces jest prosty, wystarczy porozmawiać z kowalem i wybrać odpowiednią opcję z listy. Następnie klikamy przedmiot, który chcemy ulepszyć - i to wszystko.

Do wzmacniania potrzebujemy jednak kilku fragmentów tytanitu w różnych formach. To jaki rodzaj tytanitu jest wymagany, zależeć może od stopnia ulepszenia lub od rangi przedmiotu, który chcemy ulepszyć.

Kowal Andre służy pomocą

Titanite shard (Odłamek tytanitu)

Najczęściej występujący rodzaj tytanitu, znajdujemy go już w pierwszych lokacjach. Dzięki tym odłamkom wzmocnimy zwykłą broń maksymalnie do wartości +3 (tak oznaczane są ulepszenia - cyframi od 1 do 10).

Odłamki tytanitu wypadają - choć nie za każdym razem - z humanoidalnych przeciwników w Wysokiej Ścianie Lothrica, Osadzie Nieumarłych i Ofiarnej drodze. Od pewnego momentu zwiedzania Twierdzy Ferrona możemy też kupić odłamki od starej kapłanki w Kapliczce Zjednoczenia.

Large Titanite shard (Duży odłamek tytanitu)

Dzięki tym odłamkom ulepszymy broń lub tarczę do wartości +6. To bardziej cenne i nieco rzadziej spotykane odłamki. Nie wypadają często z pokonanych przeciwników.

Pierwszy Duży odłamek tytanitu można zdobyć już w Wysokiej Ścianie Lothrica - należy tu zadać smokowi na wieży tyle obrażeń, żeby odleciał. Najlepiej zrobić to za pomocą łuku. Odłamek automatycznie pojawi się w naszym ekwipunku. Kolejne znajdziemy w Ofiarnej drodze i później w Katakumbach oraz Katedrze Głębin.

Titanite chunk (Grudka tytanitu)

Ten rodzaj tytanitu pozwoli na dalsze ulepszanie broni do wartości +9. Zaczynamy trafiać na nie mniej więcej od połowy gry. Można też wymienić Czarną bombę zapalającą na grudkę w ptasim gnieździe na Kapliczce, do którego dotrzemy otwierając zamknięte przejście po lewej stronie Kapliczki (wcześniej kupując klucz od starej kapłanki).

Grudki są naprawdę cenne, dlatego pamiętaj, by nie zużywać ich na broń, co do której nie jesteś pewien, że będziesz regularnie z niej korzystał.

Titanite slab (Sztaba tytanitu)

Najcenniejszy i najlepszy rodzaj tytanitu w grze, pozwalający ulepszyć broń do wartości +10. Wykorzystywana także do ulepszania broni specjalnych do wartości +5.

Sztaby zdobywamy w finałowych etapach, jedną możemy nawet kupić w Kapliczce po sprowadzeniu na trony wszystkich Władców Pogorzelisk. Przed użyciem sztaby zastanów się - nie chcesz ulepszyć złej broni.

Twinklink titanite (Migoczący tytanit)

Od czasu do czasu zdobędziesz w trakcie gry broń, której nie będziesz w stanie ulepszyć zwykłym tytanitem. Może to być na przykład oręż otrzymywany po starciu z jednym z bossów. W takiej sytuacji musisz wykorzystać Migoczący tytanit.

Ten minerał zdobędziesz między innymi pokonując kryształową jaszczurkę - małą, niebieską, która zaczyna uciekać, gdy się zbliżasz. Od pewnego momentu będziesz też mógł kupić Migoczący tytanit od staruszki w Kapliczce.

Titanite scale (Łuska z tytanitu)

Ten rodzaj tytanitu wykorzystywany jest do ulepszania broni wytworzonych w Piecu Transpozycyjnym. Do pieca zyskujesz dostęp po pokonaniu bossa Osady Nieumarłych. Piec zanieść musisz do Kapliczki i przekazać go Ludethowi na tronie. Od tego momentu, poświęcając dusze bossów, będziesz mógł wytworzyć te wyjątkowe rodzaje broni.

Łuski z tytanitu wypadają między innymi z dużych, kryształowych jaszczurów - pierwszego spotykamy już w pierwszej lokacji, na Cmentarzu Popiołów.

Zaklinanie ekwipunku ma swoje wady i zalety

Zaklinanie ekwipunku

Ulepszanie broni to nie tylko wzmacnianie siły ataku. Używając specjalnych minerałów, innych niż tytanit, możemy nadać różnym przedmiotom specjalnych właściwości - na przykład sprawić, by miecz zadawał obrażenia od ognia.

Wykorzystywanie takich surowców i zaklinanie broni wiąże się jednak często z ograniczeniami. Nadając przedmiotowy jakąś cechę, możemy usunąć inną. Dlatego zawsze warto uważnie czytać opisy minerałów. Poniżej opisujemy najpopularniejsze i najbardziej przydatne. Zazwyczaj wypadają one z losowych wrogów w różnych lokacjach.

Ciężki klejnot

Klejnot z przekształconego tytanitu - jak czytamy w opisie przedmiotu. Używając go na broni sprawiamy, że zaczyna ona skalować się z atrybutem siły, ale zadaje nieco mniejsze obrażenia bazowe.

Ostry klejnot

Działa podobnie do klejnotu ciężkiego, ale sprawia, że broń skaluje się ze zręcznością. Możemy więc sprawić, że ciężki miecz normalnie wykorzystujący siłę, zada większe obrażenia jeżeli rozwijać będziemy atrybut zręczności.

Czysty klejnot

Ten klejnot działa inaczej niż wyżej wymienione - usuwa bowiem skalowanie obrażeń z jakimkolwiek atrybutem. Zamiast tego, zwiększa bazowe obrażenia danej broni. Taki oręż można później ulepszać tytanitem.

Ognisty klejnot

Dodaje wybranej broni obrażenia od ognia, na które wrażliwa jest duża część wrogów. Usuwa jednak skalowanie z atrybutem broni, co należy brać pod uwagę przed zaklęciem broni. Ognisty klejnot można wybrać jako dar startowy.

Skalowanie broni i atrybuty

Różne bronie powiązane są z konkretnymi atrybutami. Kiedy przyjrzysz się danej broni na ekranie ekwipunku, po prawej stronie zobaczysz obok ikon reprezentujących atrybuty różne litery. Są to oznaczenia pokazujące jak każdy atrybut wpływa na zadawane obrażenia.

Kolejność liter, wedle obrazowanej jakości skalowania, to: E, D, C, B, S, gdzie S jest najlepszą możliwą wartością, a E najgorszą. Oznacza to, że jeżeli przy mieczu widzisz literę B przy ikonce atrybutu siły, to znaczy, że broń dobrze skaluje się z tą statystyką. W efekcie - im bardziej rozwijać będziesz siłę, tym większe obrażenia zadawać będzie ten miecz.

Następnie: Dark Souls 3 - Przymierza: jak dołączyć, ważne informacje

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dark Souls III

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze