The Division - Jak szybko zdobywać doświadczenie i pieniądze

Sposoby na awansowanie postaci oraz szybkie zarabianie.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania związane ze zdobywaniem punktów doświadczenia i rozwojem postaci, a także sposobem rozwijania umiejętności specjalnych głównego bohatera.

Jak awansować na wyższe poziomy

W The Division niemal wszystkie podejmowane przez ciebie akcje zwiększają ilość punktów doświadczenia, dzięki którym awansujesz na coraz wyższe poziomy, przez co postać staje się potężniejsza. W grze możesz awansować maksymalnie na 30 poziom doświadczenia.

Małe ilości punktów otrzymujesz między innymi za drobne czynności pokroju rozprawiania się z przeciwnikami, pomagania potrzebującym, wykonywania zadań dodatkowych czy odnajdywania różnych sekretów pokroju materiałów wywiadowczych.

xp
Pomaganie cywilom, zabijanie przeciwników, a zwłaszcza wykonywanie misji to niektóre z możliwości zdobywania punktów doświadczenia.

Najwięcej punktów doświadczenia otrzymujesz jednak za wykonywanie misji, zwłaszcza fabularnych. Wprawdzie za ukończenie misji głównej zawsze otrzymasz taką samą ilość doświadczenia, ale wybierając wyższy poziom trudności sprawisz, że przeciwnicy będą silniejsi, a ich zabijanie zapewni ci więcej punktów. Ponadto zadania główne możesz rozgrywać powtórnie - może się to wydawać nużące, ale z drugiej strony na dobrze poznanym poziomie możesz szybko zdobyć sporo doświadczenia. Należy jednak wiedzieć, że będą to głównie punkty za rozprawianie się z wrogami, ponieważ za samo, powtórne ukończenie misji, punktów doświadczenia nie otrzymasz.

Kolejnym ważnym krokiem jest wykonywanie zadań dodatkowych, zarówno tych, jakie spotkasz w trakcie eksploracji miasta, jak i związanych z rozwojem bazy (skrzydła: medyczne, techniczne i ochrony). Warto skupić się zwłaszcza na skrzydle ochrony - już na pierwszym poziomie rozwoju możesz odblokować umiejętność Doświadczony agent (Experienced agent), która sprawia, że za wszystko otrzymujesz o 10 procent punktów doświadczenia więcej. Drugim tego rodzaju atutem jest Weteran.

Jak rozwijać zdolności

W przeciwieństwie do typowych gier fabularnych awansowanie na kolejne poziomy doświadczenia nie daje nam dostępu do nowych zdolności. Te zyskujemy poprzez rozbudowę naszej bazy, a konkretnie trzech skrzydeł: medycznego, technicznego i ochrony. To właśnie ich rozbudowa, odbywająca się za specjalne punkty związane z wykonywaniem pewnych zadań, zapewnia nam dostęp do poszczególnych zdolności, które są podzielone na trzy kategorie: umiejętności, talenty i atuty (obrazek poniżej).

zdolnosci
Ekran rozwoju głównego bohatera. Aby rozwijać jego umiejętności rozbudowuj skrzydła baz operacyjnych.

Po co więc awansujemy na kolejne poziomy doświadczenia? Ponieważ dzięki nim postać jest ogólnie silniejsza i może korzystać z broni i ekwipunku na wyższym poziomie. Jeśli jesteśmy na 3 poziomie doświadczenia, a odwiedzimy dystrykt, w którym są przeciwnicy na 20 poziomie, to szybko polegniemy. Ale jeśli rozwiniemy postać i zaopatrzymy się np. w karabin na 20 poziomie, to wejście do takiego miejsca nie będzie już krokiem samobójczym.

Jak szybko zarabiać

Głównym sposobem na zarabianie pieniędzy jest wykonywanie misji głównych i dodatkowych. Te pierwsze możesz dodatkowo powtarzać i chociaż fundusze zdobyte za drugim i kolejnym podejściem nie będą tak duże, to jednak zawsze zdobędziesz nieco gotówki. Warto podejmować się też zadań dodatkowych związanych z rozwojem bazy (skrzydła: medyczne, techniczne i ochrony), ponieważ w ich trakcie zdobywasz nie tylko pieniądze, ale także zasoby niezbędne do rozwoju bazy.

sprzedaz
Nadmiar niepotrzebnego sprzętu można rozebrać na części lub sprzedać handlarzowi. Zobacz jednak, czy cena sprzedaży (1) jest dla ciebie wystarczająca.

Dwa kolejne sposoby, to dokładna eksploracja świata gry oraz sprzedaż ekwipunku. Podczas wykonywania misji oraz w trakcie przemieszczania się po świecie koniecznie sprawdzaj wszelkiego rodzaju zakamarki, przeszukuj ciała poległych przeciwników i zaglądaj do pudeł i skrzyń. Często znajdziesz w nich przydatne przedmioty oraz gotówkę.

Ponadto sprzedawaj u handlarzy nieużywane rzeczy, z których nie skorzystasz. Miej jednak na uwadze, że jeśli nie oferują dobrej ceny, to możesz gromadzić komponenty (zdobywasz je po rozbieraniu elementów ekwipunku na części), aby samemu tworzyć z nich przydatne przedmioty.

Poziom doświadczenia a ranga

W trakcie przemierzania świata gry twój bohater będzie rozwijał się na dwóch niezależnych płaszczyznach. Pierwszy wskaźnik to poziomy doświadczenia, które zdobywasz podczas eksplorowania zwykłej części miasta oraz za wykonywanie misji i drobnych czynności (np. pomagania cywilom). Punkty w poziomie doświadczenia są stałe, co oznacza, że nie tracisz ich po śmierci. Im wyższy jest twój poziom, tym twoja postać jest silniejsza i może korzystać z lepszych broni (postać na trzecim poziomie nie może użyć karabinu na szóstym poziomie itd.).

ranga
Swoją obecną rangę (1) możesz sprawdzić po wejściu w ekwipunek i wybraniu karty Postać (2).

Ranga jest natomiast związana ze Strefą Mroku i rozwijasz ją niezależnie od poziomu doświadczenia. Umożliwia odwiedzanie coraz niebezpieczniejszych miejsc w Strefie Mroku. Rangi zdobywasz głównie za zabijanie przeciwników w owych strefach, ale jeśli zginiesz, to twoja ranga zacznie stopniowo maleć. Dlatego należy czasem pomyśleć czy ryzyko związane z zabicie innego agenta opłaci czy lepiej poczekać na inną okazję.

Następnie: The Division - Dystrykty i baza operacyjna

Powrót do spisu treści: The Division - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami