The Division - Interfejs, podstawy walki, jak zacząć

Co oznaczają ikony na ekranie oraz ważne wskazówki.

Poniżej znajdziesz zestaw informacji, z którymi warto zapoznać się na początku rozgrywki. Opisaliśmy również pierwsze kroki w świecie gry i interfejs.

Interfejs

Początkowo ilość informacji pokazujących się na ekranie w trakcie rozgrywki może nieco przytłaczać, zwłaszcza osoby mniej doświadczone. Wystarczy jednak kilka chwil, aby szybko zorientować się w całym interfejsie.

interface
Chociaż na ekranie jest sporo wskaźników, to ich opanowanie jest stosunkowo proste.
 • 1 - mini mapa - są na niej zaznaczane wszystkie najważniejsze wydarzenia i przedmioty w pobliżu bohatera. Chodzi tu między innymi o skrzynie z amunicją czy przedmiotami oraz miejsca rozpoczynania misji i zadań dodatkowych.
 • 1a - kropka w środku pokazuje głównego bohatera.
 • 1b - wokół mini mapy znajdują się małe bloki. Jeśli któryś z nich zacznie świecić na czerwono, to oznacza, że z tego kierunku zaczynają nadchodzić przeciwnicy.
 • 1c - wskaźnik pokazujący nasze obecny cel zaznaczony na mapie.
 • 2 - obecny cel misji oraz odległość do punktu zaznaczonego na mapie.
 • 3 - obecny poziom doświadczenia postaci.
 • 4 - informacje i wskazówki pojawiające się w trakcie rozgrywki (w lewym dolnym narożniku po aktywacji jest z kolei okienko czatu).
 • 5 - znaczniki przy głównym bohaterze - pojawiają się na przykład w trakcie przylegania do osłon i pokazują, jaki klawisz należy wcisnąć, aby przez nią np. przeskoczyć (jak w zaprezentowanym na obrazku przypadku).
 • 6 - menu informacyjne związane z bohaterem.
 • 6a - obecna ilość amunicji w trzymanej broni - na górze pociski znajdujące się w broni, na dole ich ogólna liczba.
 • 6b - poziom zdrowia postaci. W pojedynczych paskach z czasem regeneruje się sam, ale aby odnowić dany pasek (jeśli życie w całości z niego spadło), należy posłużyć się apteczką.
 • 6c - pasek zdolności specjalnych bohatera. Początkowo możesz korzystać tylko z jednej naraz. Wraz z awansem na kolejne poziomy jego pojemność się zwiększy.
 • 6d - pasek granatów i apteczek - pokazuje ile jednych i drugich akurat posiada bohater.

Osłony i podstawy walki

Podstawą walki w The Division jest korzystanie z osłon. Te zapewniają ci wszelkie elementy otoczenia - ściany, murki, auta itd. Wystarczy podejść do danego miejsca i wcisnąć klawisz odpowiedzialny za schowanie się za osłoną (PC - spacja). W miarę możliwości staraj się prowadzić ogień zza osłon - wyjście na otwarty teren sprawia, że stajesz się łatwym celem.

Przeszkody możesz też obchodzić nie wychylając się zza nich. Bohater automatycznie przejdzie za narożnik danego budynku lub elementu, jeśli wciśniesz i przytrzymasz klawisz przemieszczania się w danym kierunku. Jeśli przeszkoda jest niska, to możesz również na nią wejść, jeśli wciśniesz odpowiedni klawisz (PC - ctrl).

Aby szybko przemieszczać się między osłonami wychyl się i po zlokalizowaniu drugiej osłony, do której chcesz się szybko dostać, wciśnij i przytrzymaj klawisz odpowiedzialny za ukrywanie się za osłonami.

strzelanie
Im bardziej celownik będzie się rozjeżdżał, tym mniej celne będzie prowadzenie ognia.

Staraj się prowadzić ogień seriami. Im dłużej przytrzymasz spust broni maszynowej, tym większy rozrzut pocisków (obrazek powyżej) i trudniejsze ustrzelenie przeciwnika.

Istnieją dwie możliwości prowadzenia ognia - z celowaniem i bez. Pierwsza umożliwia lepsze wycelowanie we wrogów, ale jej mankamentem jest fakt, że bohater wychyla się zza osłony. Strzelanie bez celowania sprawia, że dużo trudniej jest ci trafić w przeciwnika, ale jesteś lepiej chroniony. Ogólnie z celowaniem lepiej prowadzić pojedynki na większy dystans, kiedy masz chwilę na wycelowanie. Jeśli musisz działać szybko, bo na przykład przeciwnicy zbliżają się do ciebie, to strzelaj bez celowania.

Pamiętaj, aby często przeładowywać broń. Nie ma nic gorszego niż przerwa w walce, po której stajesz twarzą w twarz z przeciwnikiem i uświadamiasz sobie, że musisz przeładować broń. W takich przypadkach lepiej i szybciej jest zmienić broń główną na boczną, która może uratować ci życie.

Uważaj w kogo celujesz. Jeśli chcesz pomóc jakiemuś cywilowi, a weźmiesz go na muszkę, to istnieje spora szansa, że ten się przestraszy i zwyczajnie ucieknie przed tobą.

Wymieniaj sprzęt na lepszy - chociaż wydaje się to oczywistością, to często bywa tak, że po zdobyciu jakiejś cennej rzeczy zapominamy o niej. Dlatego w miarę możliwości często zaglądaj do ekwipunku i jeśli widzisz, że nosisz na przykład przestarzały pancerz, to zamień go na lepszy.

Możesz szybko porównywać jakość przedmiotów na podstawie poziomów (są na prawo od opisów) - im większy, tym lepszy. Pamiętaj jednak, że nie możesz korzystać z przedmiotów, jeśli są one na wyższym poziomie niż twój. Druga możliwość to porównanie statystyk lub spojrzenie na strzałki z lewej strony - jeśli są zielone i pokazują w górę, to znaczy, że sprzęt jest lepszy od tego, który używamy. Jeśli są czerwone i wskazują w dół, to znaczy, że dany przedmiot jest gorszy od naszego.

Korzystaj z tablic informacyjnych - najczęściej znajdują się w bazach lub w ich pobliżu. Dzięki nim szybko zlokalizujesz na przykład zadania dodatkowe związane z rozwojem poszczególnych skrzydeł bazy operacyjnej.

Jak zacząć grę

Początkowy etap to samouczek, w którym poznasz podstawy związane z poruszaniem się, strzelaniem czy możliwością korzystania z osłon. Po dotarciu do pierwszej kryjówki (Plymouth Rock) rozpoczniesz w końcu pierwsze wprowadzające do świata gry zadania.

W ich trakcie będziesz przemierzał miasto i warto w tym momencie dokładnie eksplorować każdy zakątek. Zbieraj wszystko, co wpadnie ci w ręce - amunicję, przedmioty (obrazek powyżej) i broń, nawet jeśli nie możesz z niej korzystać z powodu zbyt niskiego poziomu doświadczenia. W ten sposób zdobędziesz sporo sprzętu, który możesz następnie sprzedać lub rozebrać na części potrzebne do tworzenia nowych przedmiotów.

eksploracja
Warto dokładnie przeczesywać zakamarki miasta oraz napotkane skrzynie.

Na razie skupiaj się głównie na zyskiwaniu punktów doświadczenia (wykonywanie misji głównych i dodatkowych) oraz gromadzeniu majątku, a nie wydawaniu uzbieranej mamony. Oprócz eksplorowania warto pomagać osobom na mieście, którzy mogą prosić cię na przykład o apteczki lub jedzenie. Jeśli posiadasz takie rzeczy i możesz się nimi podzielić, to uczyń to - zyskasz punkty doświadczenia, a często także różne przydatne przedmioty.

Następnie: The Division - Jak szybko zdobywać doświadczenie i pieniądze

Powrót do spisu treści: The Division - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami