Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dying Light: The Following - Pytania i odpowiedzi

Nie wiesz, jak zatankować samochód oraz gdzie szukać części na ulepszenia? Przejrzyj nasz poradnik.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które mogą pojawić się zwłaszcza na początku zabawy z dodatkiem The Following.

Pytania techniczne

  • Czy The Following wymaga do gry podstawowej wersji gry?
  • Jaki warto mieć poziom rozwoju, żeby rozpocząć dodatek?
  • Jak uruchomić dodatek The Following?

Pytania związane z autem

  • Jak zatankować samochód?
  • Skąd brać benzynę/paliwo do tankowania?
  • Jak naprawić samochód?
  • Jak ulepszyć samochód?
  • Jak ruszyć zablokowane auto?
  • Jak przywołać auto?

Pytania dotyczące rozgrywki i rozwoju bohatera

  • Czy w grze istnieje opcja szybkiej podróży?
  • Co to jest ranga i poziom zaufania?
  • Co to jest poziom legendy?
  • Jak otworzyć skrzynię wojskową?

Pytania związane z trudniejszymi przeciwnikami

  • Jak pokonać Thora?
  • Jak pokonać Behemota?
  • Jak pokonać Davida i Goliata?

Czy The Following wymaga do gry podstawowej wersji gry?

Tak, dodatek wymaga podstawowej wersji Dying Light. Co więcej, warto mieć dość dobrze rozwiniętą postać z „podstawki", ponieważ w rozszerzeniu czekają na nas zadania często na wysokim poziomie trudności. Bez rozwinięcia głównego bohatera, postać ta będzie po prostu za słaba, żeby przeżyć w dodatku.

Jaki warto mieć poziom rozwoju, żeby rozpocząć dodatek?

Nie ma tu reguły - im wyższy, tym lepiej. Najlepiej ukończyć najpierw podstawową wersję gry, a dopiero potem przejść do dodatku (co nie jest warunkiem koniecznym). Dobrze rozpoczynać rozszerzenie z postacią przynajmniej na 18 poziomie rozwoju.

Jak uruchomić dodatek The Following?

Po zainstalowaniu podstawowej wersji Dying Light oraz dodatku, uruchom grę. W menu głównym wybierz opcję „Graj", a następnie The Following (obrazek powyżej), po czym określ poziom trudności. Pamiętaj, że rozszerzenie automatycznie przeniesie postać głównego bohatera z podstawowej wersji gry wraz z jego umiejętnościami i ekwipunkiem. Dobrze by więc było zaopatrzyć go zawczasu w mocne bronie, przydatny ekwipunek i oczywiście zadbać o jego rozwój (patrz pytanie wyżej).

Jak zatankować samochód?

Jest to bardzo prosta czynność. Po zdobyciu butelki z paliwem wystarczy podejść do pojazdu od tyłu (obrazek poniżej), a kiedy wyświetli się ikona tankowania przycisnąć przycisk interakcji. Pamiętaj, że tankowanie przywraca część zapasów paliwa - jeśli bak jest pusty, to musisz użyć kilka butelek z paliwem, żeby go napełnić.

Wskaźnik poziomu paliwa znajduje się na dole w prawym dolnym narożniku ekranu. Kiedy zmieni kolor na czerwony, to znaczy, że należy pomyśleć o jego napełnieniu. Wskaźnik poziomu zatankowania jest też widoczny z zewnątrz auta, po tym jak podejdziesz do niego od tyłu.

Skąd brać benzynę/paliwo do tankowania?

Butelki z paliwem znajduje się w dwóch głównych miejscach - przeszukując baki porzuconych pojazdów oraz odwiedzając stacje benzynowe, które po odkryciu są zaznaczane na mapie.

Aby przeszukać bak samochodu wystarczy do niego podejść i wejść z nim w interakcję (obrazek powyżej). Większość auto osobowych posiada go z prawej strony, ale już na przykład jeepy mają go najczęściej z lewej strony z tyłu, dlatego czasem trzeba się za nim nieco rozejrzeć.

Należy też pamiętać, że nie we wszystkich porzuconych autach znajdziesz paliwo. Niektóre są po prostu puste. Inaczej jest w przypadku stacji benzynowych. W dystrybutorach za każdym razem znajdziesz butelki z benzyną. Pamiętaj jednak, że po podniesieniu musi minąć nieco czasu zanim znów będziesz mógł skorzystać z dystrybutora.

Jak naprawić samochód?

Korzystanie z auta powoduje eksploatację jego części. Ich stan jest widoczny w trakcie jazdy w lewym dolnym narożniku ekranu. Kolor biały oznacza, że część jest w porządku, żółty, że zaczyna się psuć, a czerwony, że dany element uległ zepsuciu.

Aby przejść do ekranu naprawy musisz opuścić pojazd, podejść do niego od przodu (obrazek powyżej) i wcisnąć oraz przytrzymać klawisz interakcji (opcja ulepsz pojazd). W ten sposób przejdziesz do nowego menu.

Z lewej strony znajdują się zainstalowane w samochodzie części (1 na powyższym obrazku), a z prawej ich wytrzymałość podana w procentach (2 na powyższym obrazku). Jeśli dana część ulegnie awarii, a jej poziom spadnie do 0, to wpłynie to na osiągi wozu. Przykładowo zniszczone opony spowodują, że przyczepność pojazdu spadnie z 60 do 0, co przełoży się na znacznie trudniejsze utrzymanie go na drodze.

Aby naprawić daną część wystarczy wybrać jej ikonę z lewej i wcisnąć klawisz napraw (3 na obrazu powyżej). Możesz też naprawić wszystkie części za jednym zamachem korzystając z opcji „napraw wszystko". Należy pamiętać, że wszystkie naprawy wymagają części - najczęściej śrub. Ponadto poszczególne części można naprawiać tylko kilka razy, o czym informuje wskaźnik „Możliwe naprawy" znajdujący się z prawej strony (4 na powyższym obrazku).

Jak ulepszyć samochód?

Ulepszanie auta odbywa się niemal identycznie, jak jego naprawa. Musisz zatem podejść do auta z przodu i wcisnąć oraz przytrzymać klawisz odpowiadający za „Ulepszenie pojazdu". W nowym menu wystarczy kliknąć dwa razy na wybrany element. Przejdziesz w ten sposób do menu, z którego możesz wybierać między dostępnymi ulepszeniami (na dole są też plany, z których możesz tworzyć nowe części). Teraz wystarczy wybrać element, który chcesz zainstalować i wybrać opcję „Zamontuj" (ewentualnie „Wytwórz i zamontuj", jeśli korzystasz z planu).

Skąd brać części do napraw i ulepszeń samochodu?

Do napraw części twojego auta najczęściej wymagane są śruby. Możesz je kupować u różnych handlarzy, ale często lepiej jest przeszukiwać mechanizmy pod maskami porzuconych aut (obrazek poniżej).

W tych miejscach, oprócz śrub, możesz też znaleźć inne komponenty (np. smary) niezbędne do tworzenia nowych, ulepszonych części do auta. Jak tworzyć te ostatnie? Musisz zdobyć plan ulepszeń (znajdujesz je w trakcie eksploracji świata gry oraz otrzymujesz je w nagrodę za wypełnianie zadań). Potem wystarczy przejść do auta i z menu tworzenia nowych części (patrz pytanie „Jak ulepszyć samochodów?") wybrać część, którą chcemy stworzyć.

Ta powstanie automatycznie, jeśli dysponujemy odpowiednimi komponentami. Ważne jest również to, że im bardziej zaawansowany plan i tworzona część, tym wyższymi zdolnościami musi dysponować nasz bohater. Chodzi tutaj konkretnie o zdolność „Mechanik", którą rozwijamy w drzewku kierowcy. Im jej poziom jest wyższy, tym bardziej zaawansowane części możemy tworzyć.

Jak ruszyć zablokowane auto?

Czasami zdarza się, że wjedziesz w takie miejsca, z którego nie ma możliwości wyjechać (np. po wjechaniu na głaz, które wbije się w podwozie). W takim przypadku opuść auto, podejdź do niego od przodu, po czym wciśnij klawisz odpowiedzialny za opcję „Resetuj położenie". W ten sposób zostaniesz przeniesiony do auta w pobliskim punkcie, w którym możesz swobodnie jeździć. Możesz to również wykorzystać jako ucieczkę np. w momencie ataku przeważających sił zombie - w ten sposób zyskasz nieco terenu i czas na ucieczkę.

Jak przywołać auto?

Opcja taka jest możliwa tylko, jeśli przebywasz w bezpiecznej strefie, z możliwością przywołania łazika (możesz to łatwo sprawdzić najeżdżając na takie miejsce kursorem na mapie).

Jeśli w danym miejscu istnieje taka możliwość, to musisz zlokalizować radio (obrazek powyżej), podejść do niego i wejść z nim w interakcję korzystając z opcji „Przywołaj pojazd". Po chwili łazik pojawi się w pobliżu placówki, z której go przywoływałeś.

Czy w grze istnieje opcja szybkiej podróży?

W dodatku The Following nie istnieje możliwość błyskawicznego przemieszczania się między punktami. Wszędzie musimy docierać o własnych siłach. Natomiast po śmierci jesteśmy przemieszczani do najbliższego bezpiecznego punktu.

Co to jest ranga i poziom zaufania?

Nowością w The Following jest tak zwany poziom zaufania, który możesz obejrzeć w menu w zakładce „Ranga" (obrazek poniżej). Pokazuje on zaufanie, jakim obdarzają cię mieszkańcy odwiedzanych terenów. Im wyższy poziom i ranga, tym więcej będziesz otrzymywał zadań dodatkowych oraz odblokujesz dostęp do kolejnych misji głównych. Aby podnosić poziom zaufania musisz wypełniać misje poboczne, odkrywać nowe miejsca i pomagać osobom w tarapatach.

Zdobycie wyższego poziomu zaufania wiąże się również z pewnymi nagrodami. Oto kolejne rangi i związane z nimi bonusy.

  • Obcy - pierwsza ranga, z którą rozpoczynasz grę. Nic za nią nie otrzymujesz.
  • Nieznajomy - strój obcego.
  • Przybysz - kusza kompozytowa i bełty.
  • Sprzymierzeniec - strój sprzymierzeńca i ogień w puszcze (ulepszone bełty).
  • Wierny - ulepszona kusza.
  • Piewca wiary - strój akolity.

Co to jest poziom legendy?

Jest to nowe drzewko wprowadzone do dodatku The Following (obrazek poniżej). Punkty do niego rozwijasz dopiero po maksymalnym rozwinięciu przynajmniej jednego drzewka z podstawowej wersji gry. Wtedy wykonując różne czynności (np. zabijając zombie w walce wręcz) zdobywasz punkty legendy, które następnie możesz zamieniać w nowe zdolności.

Te są najczęściej związane z ulepszaniem statystyk głównego bohatera. Przykładowo inwestując punkty w umiejętność „Broń jednoręczna" spowodujesz, że ciosy zadawane przez bohatera tym rodzajem oręża będą silniejsze. Im więcej punktów zainwestujesz w daną umiejętność, tym będzie ona lepsza (na pierwszym poziomie wspomnianej zdolności obrażenia zwiększają się o 8 procent, a na drugim już o 12 procent).

Jak otworzyć skrzynię wojskową?

Charakterystyczne, pomalowane na zielono skrzynie możesz odnaleźć w trakcie eksploracji świata gry. Przy próbie ich otworzenia okaże się jednak, że są zablokowane. Aby się do nich dostać potrzebujesz specjalnej karty, którą możesz zdobyć na dwa sposoby.

Pierwszy, to ukończenie misji fabularnej „Zgromadzenie". Jeśli nie chcesz tyle czekać, to możesz również przeszukać ciało żołnierza, które znajdziesz na dnie zbiornika wodnego przy tamie na południowym zachodzie mapy. W celu lokalizowania skrzyń warto posługiwać się dźwiękowym lokalizatorem, który zdobędziesz w trakcie zadania dodatkowego o nazwie „Niecodzienna rakieta".

Jak pokonać Thora?

Thor to jeden z wielkich zombie-mutantów, których zabicie często związane jest z cenną nagrodą. W przeciwieństwie do niektórych tego typu wrogów ten nie jest akurat związany z żadną misją poboczną.

Thora możesz znaleźć na autostradzie na północnym wschodzie mapy (obrazek powyżej). Przeciwnik znajduje się we fragmencie autostrady oddzielonej od głównej części betonowymi blokami. Walka z nim musi się odbyć na dość ograniczonym terenie.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności rozpraw się ze wszystkimi zombie wokół Thora. Są to przeciwnicy z butlami i kilku wojskowych - możesz na przykład ostrzelać ich butle i poczekać, aż wybuchną. Pamiętaj jednak, że dźwięk może zwabić wirale, którymi będziesz musiał się zająć. Następnie wejdź na pole bitwy z Thorem i zacznij walkę. Wróg jest dość wolny, dlatego możesz do niego podbiegać, zadawać kilka ciosów i uciekać.

Bądź czujny, ponieważ wróg dysponuje kilkoma potężnymi atakami, które zabierają sporą część życia. Ponadto jego uderzenie w ziemię młotem powoduje podpalenie okolicznych kałuży z benzyną. Z jednej strony ogranicza to twoje pole manewru, ale z drugiej umożliwia ci zwabienie Thora wprost w ogień (obrazek powyżej), który zadaje mu spore obrażenia.

Kontynuuj tę taktykę szybkich ciosów, uników i zwabiania wroga w ogień, aż padnie. Potem przeszukaj jego ciało oraz skrzynkę stojącą przy kamiennym bloku (otworzysz ją specjalnym kluczem radiowym zdobywanym w jednym z zadań dodatkowych). W środku znajdziesz lakier „USS Techland".

Jak pokonać Behemota?

Behemot to jeden z ogromnych zombie mutantów, którego znajdziesz w fabryce na południu mapy (patrz mapa poniżej). Przebywa w jednym z hangarów i ważną informacją jest to, że nie może go opuścić.

Dzięki temu masz dwa warianty walki. Pierwszy to ustawienie się poza hangarem i ostrzeliwanie przeciwnika z broni palnej - najlepiej podpalającymi bełtami lub ze strzelby. Staraj się celować w głowę, ponieważ po strąceniu przeciwnikowi hełmu jego głowa stanie się znacznie bardziej podatna na ataki. Wadą tego rozwiązania jest hałas wydawany przez broń palną (wyjątkiem jest kusza), co powoduje, że w okolicy pojawiają się szybkie wirale. Wykańczaj je w pierwszej kolejności, a potem kontynuuj ostrzeliwanie Behemota. Uważaj jeszcze na rzucane przez niego głazy.

Druga możliwość, to wejście na teren hangaru i walka z wykorzystaniem broni białej. Najpierw rozpraw się z mniejszymi przeciwnikami, a potem przygotuj się do walki, jak ze standardowym mutantem. Przede wszystkim nie zbliżaj się do wroga (dysponuje bardzo mocnymi ciosami) i czekaj, aż zacznie szarżę. Odskakuj wtedy na bok i czekaj, aż wróg uderzy w jakiś przedmiot i straci na chwilę orientację. Podbiegaj wtedy do niego, zadawaj kilka ciosów i się wycofuj. Powtarzaj tą taktykę, aż rozprawisz się z przeciwnikiem.

Po walce przeszukaj ciało potwora, przy którym znajdziesz plany na „Potężny grom".

Jak pokonać Davida i Goliata?

Dawid i Goliat to dwa kolejne zombie mutanty, których możesz znaleźć na małej, kamiennej wysepce na południowym wschodzie (mapa poniżej).

David to mocniejsza wersja szybkiego wirala - po wejście na pole bitwy skup się w pierwszej kolejności na nim. Wykonuj uniki i atakuj, kiedy to tylko możliwe. Jeśli ustawisz się blisko krawędzi w momencie szarży przeciwnika, po czym wykonasz w dobrym momencie unik, to istnieje spora szansa, że wróc wleci do wody.

Goliata zostaw sobie na drugie starcie. To duży, potężny, ale i bardzo powolny zombiak. Jeśli chcesz się z nim łatwo rozprawić, to wykonuj uniki w taki sposób, aby być cały czas z jego boku lub z tyłu (obrazek powyżej), gdzie wyprowadzaj ataki. Nie ustawiaj się przed nim, ponieważ dysponuje potężnymi ciosami, niektóre mogą cię nawet powalić na ziemię. Korzystaj z szybkości, a w przypadku problemów wycofuj się, korzystaj z apteczek i znów przystępuj do ataków, aż pokonasz rywala.

Oprócz nagród z ciał rywali, warto również zainteresować się lakierem „Zygzak", który znajdziesz w pobliskiej skrzynce.

Powrót do spisu treści: Dying Light: The Following - Poradnik, Solucja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dying Light: The Following

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.
Komentarze