Dark Souls 3 - co warto wiedzieć

Wszystko w jednym miejscu: premiera, fabuła, walka i materiały wideo.

Dark Souls 3 to kontynuacja słynnego cyklu gier action-RPG od japońskiego studia From Software. Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon, tak i tym razem wcielamy się w bezimiennego bohatera zwiedzającego ponury świat pełen potworów, pułapek oraz tajnych przejść. Seria jest znana z wyjątkowo wyśrubowanego poziomu trudności, mrocznego i tajemniczego klimatu oraz wymagającego systemu walki.

Za trzecią część cyklu odpowiada nie kto inny, a Hidetaka Miyazaki - autor gier takich jak Demon's Souls, Dark Souls oraz Bloodborne. Między innymi z tego względu produkcja jest promowana jako połączenie starych i sprawdzonych wzorców z rozwiązaniami wprowadzonymi w ostatnim z wymienionych tytułów.

 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: From Software
 • Wydawca: Bandai Namco Entertainment
 • Dystrybutor w Polsce: Cenega

Jeśli szukasz informacji na temat trzeciej części serii, możesz zerknąć również na nasz obszerny poradnik do Dark Souls 3 - znajdziesz tu kompletny opis przejścia i wszystkie sekrety.

Premiera i dostępne edycje

Gra zostanie wydana 12 kwietnia 2016 roku - dystrybucją tytułu w Polsce zajmuje się firma Cenega. Produkcja pojawi się równolegle zarówno na PC, jak i na konsolach aktualnej generacji: PS4 oraz Xbox One. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon cyklu, tym razem nie możemy liczyć na wersje Xbox 360 oraz Play Station 3.

a
Bossowie są zabójczy i świetnie zaprojektowani

Równoległą premierę gry na wszystkich wiodących platformach można uznać za ukłon w stronę graczy. Pierwsze Dark Souls trafiło na komputery pół roku po premierze wersji konsolowej, natomiast druga ukazała się na PC po miesiącu od debiutu na PS3 i X360. Tym razem posiadacze wszystkich platform mają zostać potraktowani jednakowo.

Produkcja jest dostępna w trzech edycjach do wyboru - w tym dwóch wersjach kolekcjonerskich.

 • Dark Souls 3 Apocalypse Edition - kupując grę w pre-orderze otrzymujemy: Dark Souls 3, metalowe opakowanie oraz oficjalny soundtrack. Cena: 169,99 (PC), 269,99 (Xbox One), 269,99 (PS 4);
 • Dark Souls 3 Edycja Kolekcjonerska - wybierając tę wersję otrzymujemy: grę Dark Souls 3, 25-centymetrową figurkę Czerwonego Rycerza, album trylogii Dark Souls w twardej oprawie, metalowe opakowanie, oficjalny soundtrack, pudełko kolekcjonerskie, trzy prasowanki na odzież oraz płócienną mapę. Cena: 469,99 zł (PC), 509,99 zł (Xbox One), 509,99 zł (PS 4);
 • Dark Souls 3 Edycja Prestiż - wybierając tę wersję otrzymujemy: grę Dark Souls 3, 25-centymetrową figurkę Czerwonego Rycerza, 40-centymetrową figurkę Władcy Popiołów, album trylogii Dark Souls w twardej oprawie, metalowe opakowanie, oficjalny soundtrack, pudełko kolekcjonerskie, trzy prasowanki na odzież oraz płócienną mapę. Cena: 1849,99 zł (PC, Xbox One, PS 4).
h
Edycja prestiżowa w pełnej okazałości

Fabuła i świat

Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, tak i tym razem fabuła jest zaledwie zarysowana, a gracze muszą włożyć wiele wysiłku w poznanie wszelkich jej meandrów. Wiedzę na temat świata zdobywamy poprzez rozmowy z postaciami niezależnymi, eksplorację terenu oraz czytanie opisów poszczególnych przedmiotów. Większość informacji pozostawiono jednak naszym domysłom, historię można zaś interpretować w różny sposób.

Akcja gry toczy się w tym samym uniwersum, które znamy z poprzednich epizodów. Mamy więc do czynienia z niesamowicie mrocznym uniwersum dark fantasy, zamieszkanym przez upiory, upadłych rycerzy i wynaturzone bestie. Jednym z motywów przewodnich gry jest przemijanie, będące wynikiem stopniowego gaśnięcia Pierwotnego Ognia. Stąd obecność zrujnowanych zamków, wojowników w zardzewiałych zbrojach czy zagubionych dusz zagubionych we wszechobecnej ciemności.

Głównym bohaterem jest bezimienny wojownik zwany tym razem Nierozpalonym, a nie jak poprzednio - Nieumarłym. Można go stworzyć od podstaw i rozwijać poprzez inwestycję w poszczególne statystyki. Śmiałek wyrusza w niełatwą drogę, aby pokonać Władców Pogorzelisk i jego licznych popleczników. Sam władca wydaje się być łącznikiem z poprzednimi odsłonami serii, bowiem główny boss w pierwszym Dark Souls - Gwyn - również nosił ten sam tytuł.

c
W grze nie mogło zabraknąć truposzy

W czasie przygód bohater przemierza kolejne lokacje - zbrukane katedry, zniszczone miasta czy zatęchłe grobowce. Podobnie jak w pierwszym Dark Souls, tak i tutaj mamy do czynienia z licznymi skrótami i tajnymi przejściami, pozwalającymi w łatwy sposób przemieszczać się pomiędzy odległymi na pozór punktami na mapie. Ponadto istnieje także opcja korzystania z szybkiej podróży - zasiadając do ogniska można przenieść się do dowolnego z pozostałych, o ile zostały wcześniej rozpalone.

Rozgrywka i walka

Głównymi elementami zabawy pozostają eksploracja, rozwój postaci oraz walka. Nieprzypadkowo serię określa się mianem „symulatora umierania” - walka jest niesamowicie wymagająca, ale każde zwycięstwo przynosi sporą satysfakcję. Poszczególne potyczki są rozgrywane w czasie rzeczywistym i wymagają zarówno zręczności, jak i taktyki. Walczyć można przy użyciu zróżnicowanych broni, cechujących się różnymi statystykami i odmiennym zastosowaniem, jak również czarów.

W czasie starcia z przeciwnikami istotne jest parowanie ciosów, robienie uników oraz poszukiwanie słabych punktów w obronie wroga. Nawet najsłabszy zombie potrafi stanowić śmiertelne zagrożenie, co wymusza naukę i doskonalenie własnego stylu walki. Wisienką na torcie są wielcy i przerażający bossowie, będący zwieńczeniem każdego poziomu. Na szczęście można poradzić sobie z nimi przywołując do pomocy innych graczy lub postaci niezależne.

Mimo zastosowania znanych wcześniej rozwiązań, Dark Souls 3 wprowadza do starć z przeciwnikami kilka istotnych nowości:

 • System walki stanowi kompromis między stawiającą na defensywę pierwszą częścią serii, a agresywnym Bloodborne; do łask wracają tarcze, jednak niektórzy przeciwnicy potrafią je omijać;
 • Potyczki z wrogami są szybsze i bardziej dynamiczne. Większy nacisk położono na uniki i sprytne zwody;
 • Limit zaklęć zastąpiono paskiem many. Zasób punktów magii można uzupełnić poprzez spożywanie niebieskich mikstur;
 • Większe zróżnicowanie broni oraz zaklęć - każdemu zaklęciu towarzyszą dodatkowe efekty, przez co różnica nie ogranicza się jedynie do rodzaju zadawanych obrażeń;
 • Tymczasowe ulepszenia broni działają krócej, ale są potężniejsze;
 • Nowy mechanizm walki, pozwalający na wyprowadzenie ataku specjalnego kosztem many. W wypadku braku tej ostatniej uderzenie i tak jest wyprowadzane, ale odnosi słabszy skutek;
e
Łuk wraca w glorii i chwale

Powraca także możliwość ponownego przydzielenia punktów umiejętności po ich zresetowaniu, choć nie będzie to łatwe. Niecierpliwych graczy ucieszy pewnie fakt, że gra wieloosobowa nie wymaga już zbierania żadnych przedmiotów - teraz tryb multiplayer dostępny jest w każdej chwili. W czasie naszych przygód ponownie napotkamy też znaki i porady zostawione przez innych graczy - czasem przydatne, a czasem prowadzące do śmierci.

Odejście od konsol Xbox 360 oraz PlayStation 3 pozwoliło twórcom gry na skorzystanie z bardziej zaawansowanego silnika graficznego, przez co Dark Souls 3 wygląda znacznie lepiej od swoich poprzedników. Dotyczy to nie tylko tekstur w wyższej rozdzielczości, ale także dodatkowych efektów w postaci lepszego oświetlenia, refleksów światła czy faktury dymu. Subtelnej zmianie uległa także stylistyka gry - stała się ona jeszcze bardziej krwawa, mięsista i dosadna.

Trailery i gameplaye

Od momentu zapowiedzi w ubiegłym roku gra doczekała się kilku zwiastunów i filmów z rozgrywką. Poniżej znajdziecie najciekawsze z nich:

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami