Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Podtopione archiwa (Syberia)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, freski i relikty występujące w zalanym archiwum.

Wejście do tej lokacji znajdziesz na północno-wschodnim skraju Geotermicznej doliny - dostęp do niej zyskasz jednak dopiero po odwiedzinach w Akropolu. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w odpowiednich rozdziałach tego poradnika.

mapa

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.

#Dokument 1

Pierwszą znajdźkę odkryjesz przy pierwszym ognisku w tej lokacji (Komnata Archiwów). Dokumenty znajdują się w kącie pomieszczenia, przed pęknięciem w ścianie (Zerwane więzi).

385

#Fresk 1

W pomieszczeniu z ogniskiem znajduje się grecki fresk.

386

#Dokument 2

Przejdź przez drzwi obok, aby trafić do długiego korytarza wypełnionego zwłokami. Na jego końcu zobaczysz kadzie z łatwopalną cieszą - wyposaż Larę w łuk z płonącymi strzałami i wysadź przeszkodę.

Gdy przejdziesz dalej, skręć w prawo - na niewielkim postumencie znajdziesz dokument (Wygnanie).

387

#Dokument 3

Tuż obok znajdziesz wielką jaskinię, na skraju której znajdują się schody. Wejdź na platformę po prawej, po czym obróć się w lewo - powinieneś dostrzec dwa uchwyty zawieszone pod sufitem. Użyj czekana oraz linki aby przedostać się na drugą stronę rozpadliny. Na końcu mostu znajdziesz kolejny dokument (Śmierć i odrodzenie).

388

#Zestaw surwiwalowy 1

Kolejne znajdźki znajdują się nieco dalej - w sporej wielkości pomieszczeniu, pośrodku którego znajduje się wielka statua Proroka, a naprzeciwko niej - ognisko (Magazyn Ognia Greckiego). Stojąc przy obozu przejdź po schodach widocznych obok, po czym obróć się w prawo - kilka metrów przed tobą zakopano zestaw surwiwalowy.

389

Aby dotrzeć do pozostałych znajdziek musisz się nieco nagimnastykować. Wróć do dziury w podłodze z której wyszedłeś, po czym skorzystaj ze schodów aby wejść w wąski korytarz naprzeciwko. Za ścianą powinieneś usłyszeć głosy żołnierzy Trójcy. Idź przed siebie, a następnie skręć w lewo, przeciskając się pod kratą. Gdy trafisz do nowego pomieszczenia, zabij trzech stacjonujących tu wojaków.

#Relikt 1

Przejdź pod przeciwległą ścianę, poszukując miękkiego fragmentu skały. Wbij w nią swe czekany i wespnij się do góry. Gdy będziesz na szczycie, obróć się w prawo - zobaczysz krótki korytarz. Uważaj jednak, ponieważ w podłodze umieszczono dwie zapadnie. Przeskocz przez nie, na krańcu korytarza znajdując skrzynkę w reliktem (Flaga).

390

#Dokument 4

Tym razem wybierz przeciwną odnogę korytarza, wbiegając do wielkiej sali z pomnikiem, którą opuściłeś kilka chwil wcześniej. Stań na skraju platformy, przeskakując na jej lewą część - na niewielkim postumencie znajdziesz mongolski dokument (Większe dobro).

391

#Monolit i monety

Nieco dalej po lewej, na wystającym krużganku znajdziesz monolit ujawniający lokalizację skrzyń z monetami. Dwie z nich ukryto w znacznie wcześniejszej części archiwum - aby do nich dotrzeć, będziesz musiał skorzystać z opcji szybkiej podróży dostępnej przy ogniskach.

392

#Zestaw surwiwalowy 2

Wróć się kawałek, stając przed dziwną, drewnianą maszyną (nie chodzi o dźwig, tylko o sporą konstrukcję po prawej). Obejdź urządzenie dookoła, wchodząc na obszar wypełniony półkami z beczkami. Przejdź na północno-zachodni skraj lokacji, w jednej z bocznych odnóg odkopując zestaw surwiwalowy.

393

#Mapa

Udaj się na południe, przechodząc przez niewielki portyk i nurkując w korytarzu naprzeciwko. Trafisz do częściowo zalanej komnaty, patrolowanej przez trzech żołnierzy Trójcy. Możesz ich łatwo zlikwidować, wynurzając się nagle z wody i topiąc niczego się nie spodziewających wrogów.

Gdy poradzisz sobie ze wszystkimi żołnierzami, rozejrzyj się po pomieszczeniu - na jednej ze ścian powinieneś dostrzec drabinę. Skorzystaj z niej aby wejść n górę, po czym obróć się w prawo - zobaczysz deski obwiązane liną. Użyj strzał ze sznurem aby pozbyć się tej przeszkody, po czym przejdź dalej. Podążaj jedyną możliwą ścieżką, ostatecznie trafiając do pokoju ze stołami i szafkami. Na jednym z mebli położono mapę.

394

#Relikt 2

Wyjrzyj przez okno pomieszczenia - powinieneś dostrzec uchwyty pod sufitem oraz drewnianą kładkę na oknie naprzeciwko. Skocz przed siebie i użyj czekana z linką aby przedostać się na drugą stronę. Skręć w korytarz po lewej i uniknij zamontowanej w nim pułapki, ostatecznie w niecce obok odnajdując kuferek z reliktem (Sztandar bojowy).

395

#Dokument 5

Wróć do pokoju obok i poszukaj drewnianej barykady obwiązanej linami - użyj strzał ze sznurem aby ją zniszczyć. Następnie przejdź dalej i skręć w prawo, schodząc na niższy poziom lokacji. Ponad strumieniem płynącej wartko wody powinieneś dostrzec uchwyt - skocz przed siebie, mocując do niego czekan z liną, po chwili przedostając się na drugą stronę wody. Skorzystaj ze schodów oraz zawaliska po prawej aby dostać się do pomieszczenia naprzeciwko, pod kolumnadą - znajdziesz tam dokument (Exodus).

396

#Fresk 2

Dostęp do kolejnej znajdźki jest absurdalnie wręcz utrudniony. W pierwszej kolejności przenieś się do obozu przy powalonej statule proroka (Magazyn Ognia Greckiego) i skręć w lewo. Przedostań się na drugi brzeg rwącej rzeki, po czym wejdź po schodach na wyższą kondygnację budynku. Z prawej strony powinieneś dostrzec pięknie zdobione drzwi z uchwytami w kształcie lwich głów.

397

Użyj szóstego zmysłu Lary aby zauważyć, że za jednym z odrzwi znajduje się pojemnik z ogniem greckim. Wyciągnij łuk i użyj wybuchowych strzał aby trafić w drzwi, za którymi ukryto pojemnik, a wysadzisz całość w powietrze. Wejdź do odblokowanego właśnie pokoju i wskocz na drewnianą konstrukcję naprzeciwko, na jej szczycie obracając się w lewo. Skocz przed siebie i użyj czekana z linką aby wejść wyżej, a następnie skręć w prawo. Oto poszukiwany przez ciebie fresk.

398

#Zestaw surwiwalowy 3

Skieruj swój wzrok w stronę drewnianego urządzenia, w którym składowane są pojemniki z łatwopalnym materiałem. Tuż pod nim zakopano zestaw surwiwalowy.

399

#Monety 1

Następną znajdźkę zdobędziesz nieco później, w czasie ucieczki przed Nieśmiertelnymi. Kiedy Lara zsunie się do tunelu prowadzącego do podmokłej jaskini znacznie niżej, na zmianę idź i płyń przed siebie, dopóki nie dotrzesz do sporej wielkości groty. Z jej prawej strony zauważysz półkę skalną - zakopano w niej monety.

400

#Skrzynia 1

Przejdź przez pęknięcie w ścianie groty, po czym płyń przed siebie. Ostatecznie dotrzesz do kamiennego korytarza - naprzeciwko siebie dostrzeżesz pomarańczową skrzynię, w której schowano element strzelby automatycznej.

401

#Fresk 3

Na bocznej ścianie w tym samym korytarzu znajdziesz grecki fresk.

402

Idź przed siebie, dopóki nie dotrzesz pod miękką ścianę w którą można wbić czekan. Wespnij się na jej szczyt i wyjdź z jaskini. W ten sposób opuścisz Podtopione archiwa i ponownie wrócisz do Geotermicznej doliny.

384

#Monety 2

Aby dotrzeć do pozostałych znajdziek, będziesz musiał skorzystać z dowolnego ogniska i przenieść się z powrotem do Podtopionych archiwów. Najlepiej skierować się od razu do obozu Komnata Archiwów - wówczas wystarczy przejść przez pęknięcie w ścianie, aby odkopać mieszek z monetami.

403

#Monety 3

Drugie składowisko monet zakopano w piasku, tuż obok miejsca w którym znalazłeś Atlas (po lewej stronie schodów).

404

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Łaźnie Kitieżu i Dom przeklętych (Geotermiczna dolina)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami