Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Statek lodowy i Starożytny zbiornik

Opis i lokalizacja dwóch pierwszych opcjonalnych grobowców.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

*

Statek lodowy (Jaskinia lodowcowa, Syberia)

Pierwszy z opcjonalnych grobowców dostępnych w grze - statek lodowy - znajduje się w Jaskini lodowcowej, na północ od Syberyjskiej dziczy. Dotrzeć do niego można w połowie jaskini, przeskakując w lewo na drewnianej balustradzie.

079

Gdy będziesz na miejscu, skocz na maszt okrętu i przejdź po nim na drugą stronę groty. Podejdź do kołowrotu i wykorzystaj czekan aby nim zakręcić.

081

Następnie wskocz na drewnianą konstrukcję, na której został przymocowany kołowrót i przejdź przez cały maszt, skręcając na nim w lewo. Skocz na przesuniętą chwilę temu metalową amforę, a otworzysz przejście do dalszej części grobowca.

082

Zeskocz w dół i przejdź po odsłoniętych właśnie, drewnianych szczeblach. Gdy będziesz na górze, jeszcze raz wykorzystaj czekan aby do końca obrócić kolejną przekładnię. W tym momencie musisz szybko wbiec na następny maszt i wykonać skok na jeszcze jedną amforę, w ten sposób rozwalając część lodowca.

083

Spadnij w dół i po lewej stronie odszukaj występ skalny. Wskocz na niego i wejdź do góry, na drewnianej kładce przeskakując w prawo. Właśnie dotarłeś do serca grobowca - znajdziesz tu mapę, dokumenty (Zemsta kapitana) oraz starożytną księgę, dzięki której poznasz technikę szybkiego strzelania z łuku.

*

Starożytny zbiornik (Kompleks radziecki, Syberia)

Ten grobowiec możesz odkryć na terenie Kompleksu radzieckiego na Syberii. Stań przed tartakiem i poszukaj dźwigu utrzymującego drewniany drąg. Użyj broni palnej aby przestrzelić zabezpieczenie na linie, w ten sposób spuszczając kłodę na studnię. Gratulacje - właśnie otworzyłeś przejście do grobowca.

099

Zejdź na sam dół jaskini i idź cały czas przed siebie, zakręcając gdzie trzeba. Obróć się w prawo - w dole zobaczysz głęboką przepaść. Nie skacz w dół, lecz spróbuj doskoczyć do ściany naprzeciwko, a następnie wbij w nią oba czekany. Spokojnie zejdź niżej, a następnie skocz w prawo, uczepiając się kolejnej ściany. Tutaj także musisz zejść kilka metrów w dół, a następnie zeskoczyć na półkę skalną, która znajduje się po lewej.

100

Idź dalej i zsuń się po stromym zboczu, wpadając do kolejnej jaskini. Wejdź na podwyższenie po schodach z prawej strony i skocz na drewnianą belkę widoczną naprzeciwko. Poczekaj, aż woda zostanie wypompowana z komory poniżej. Musisz skoczyć w dół w tak sposób, aby Lara nie uderzyła w żaden z wirujących wiatraków. Kiedy ci się to uda, wyjdź na suchy ląd i przejdź przez niewielki portyk.

101

W korytarzu naprzeciwko dostrzeżesz zatarasowane przejście. Użyj łuku albo rewolweru aby zniszczyć czerwony pojemnik po prawej, tym samym otwierając przejście do dalszej części katakumb. Po drugiej stronie czeka cię miła niespodzianka - rozpalone ognisko. Odpocznij przy nim, a następnie idź przed siebie. Twoim oczom ukaże się starożytny zbiornik w pełnej krasie.

102

Przejdź po kamiennej kładce naprzeciwko, a następnie wskocz na kolumnę. Pobiegnij w stronę zbiornika i wyskocz w jego stronę - niestety drewniane mocowanie załamie się, przez co będziesz musiał szukać innych sposobów na dotarcie do celu.

103

Będąc w wodzie skręć w lewo i przepłyń przez niewielki portyk naprzeciwko. Dotrzyj na miejsce, w którym znajduje się zamknięta, okrągła śluza. Gdy tam będziesz, na podwyższeniu naprzeciwko poszukaj czerwonego zbiornika z paliwem.

104

Rzuć zbiornik pod śluzę, a następnie strzel w niego, wywołując eksplozję. Po chwili pomieszczenie zapełni się wodą, której poziom podniósł się w całym kompleksie. Wróć do głównej sali poprzez otwartą właśnie śluzę - teraz poruszanie się po niej będzie znacznie ułatwione.

105

Podpłyń do platformy z lewej strony starożytnego zbiornika i wyjdź na suchy ląd. W tym momencie musisz rozwiązać prostą zagadkę środowiskową. Z pewnością dostrzegłeś, że na krużganku przy starożytnym zbiorniku znajdują się trzy kanistry z paliwem. Weź do ręki jeden z nich i rzuć go na pływającą kładkę pośrodku stawu.

106

Gdy kanister znajdzie się na miejscu, wejdź po schodach na górę i wskocz na drewniany przełącznik naprzeciwko. Poczekaj, aż kładka przesunie się w lewo, a następnie zeskocz w dół. Wyciągnij rewolwer i poczekaj, aż kładka z kanistrem znajdzie się obok zamkniętej śluzy. Strzel w obiekt, wywołując eksplozję - w ten sposób jeszcze bardziej podwyższysz poziom wody.

107

Wskocz do wody i popłyń w stronę śluzy, którą chwilę temu wysadziłeś. Gdy trafisz do nowego pomieszczenia, przeskocz na drugą jego stronę i po schodach wejdź na samą górę. Przebij się przez ścianę, z powrotem trafiając do pomieszczenia ze zbiornikiem.

108

Jeszcze raz cofnij się na krużganek, na którym leżą kanistry i ponownie wrzuć jeden z nich na kładkę pływającą po powierzchni wody. Znowu uwieś się na drewnianej dźwigni, ale nie czekaj aż sala zapełni się wodą, tylko od razu popłyń w stronę kładki. Wejdź na nią i wrzuć kanister do pomieszczenia, które chwilę temu odblokowałeś.

109

Dostań się do wrzuconego chwilę temu kanistra, po czym przerzuć go pod zamkniętą śluzę widoczną tuż za wielkim kołem zębatym. Wywołaj eksplozję, a jeszcze bardziej podwyższysz poziom wody w grobowcu.

110

Wypłyń z pokoju i dostań się do kopuły starożytnego zbiornika. Na podwyższeniu zobaczysz księgę, dzięki której nabędziesz nową umiejętności - naturalne instynkty. Dzięki niej pobliskie surowce będą automatycznie pokazywane na mapie i podświetlane.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Głos Boga i Czerwona kopalnia

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami