Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 4 - Osada, rozbudowa i rozwój

Co warto wiedzieć o osadach i jak nimi zarządzać.

W Fallout 4 istnieje możliwość rozwoju i rozbudowy osady, co powinno ucieszyć zwłaszcza graczy lubiących zbierać różne rzeczy i elementy rozsiane po całym świecie gry. Dzięki nim można od teraz wznosić budynki i rozwijać osady.

Podstawy

Na początku gry otrzymasz zadanie stworzenia schronienia dla postaci gracza oraz innych ocalałych, tworząc coś na wzór osady. Możesz je wznosić wszędzie, gdzie zlokalizowany jest warsztat (workshop). To właśnie dzięki nim istnieje możliwość tworzenia i przemieszczania obiektów w terenie ograniczonym do zaznaczonej na zielono granicy. Aby rozpocząć budowę musisz najpierw zdobyć odpowiednie materiały.

Zacznij od przejścia do warsztatu ulokowanego po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko twojej starej posiadłości. Następnie przejdź się po okolicy, w której zamierzasz założyć osadę. Obiekty, które możesz podnieść lub rozebrać na części będą zaznaczona na zielono, natomiast te nadające się jedynie do „rozbiórki" zostaną oznaczone kolorem żółtym. Rozbierz na części wszystkie „żółte" obiekty, natomiast zielone pozbieraj - przydadzą ci się później.

Po uzbieraniu odpowiedniej ilości materiałów możesz rozpocząć budowę. Przejrzyj opcje dostępne w warsztacie, aby zaznajomić się z dostępnymi funkcjami. Przy każdym obiekcie jest pokazana lista wymaganych elementów do jego stworzenia. Brakujące komponenty możesz oznaczyć do szukania korzystając z ikony szkła powiększającego. Dzięki tej opcji łatwiej odnajdziesz deficytowe elementy.

Obiekty możesz stawiać i umieszczać wszędzie w zasięgu danego warsztatu, co łatwo poznasz po zielonym kolorze rzeczy, jakie możesz stworzyć. Jeśli te zmienią barwę na czerwoną, to będziesz musiał znaleźć dla nich nowe miejsce do postawienia. Jeśli chciałbyś przesunąć jakiś obiekt, który już postawiłeś, to po prostu zaznacz go ponownie i umieść w innym miejscu.

Jeżeli uznałeś, że jakaś rzecz już ci się nie przyda, to nie przerabiaj jej na „złom", ponieważ otrzymasz mniej surowców, niż zainwestowałeś w jego stworzenie. Zamiast tego lepiej jest zachować taki przedmiot do wykorzystania w warsztacie w przyszłości.

Zarządzanie osadą

W pierwszym okresie rozwoju osady najważniejszą rzeczą jest zadbanie o potrzeby mieszkańców. Twój pierwszy ośrodek będzie znajdował się w Sanktuarium, gdzie kilku ocalałych poprosi cię o wypełnienie kilku zadań, pozwalających zaznajomić się z zarządzaniem osadą.

Na początku musisz ocenić ilu osadników przybyło do danego miejsca. Otwórz menu warsztatu i spójrz na górę interfejsu, gdzie znajdziesz wymaganą informację, a także wiadomości z innych kategorii związanych z: jedzeniem, wodą, energią, obroną, łóżkami oraz szczęściem. Kolory symbolizują poszczególne kategorie oraz ogólny status osadników.

Szczęście mieszkańców danej osady zależy od kilku czynników opisanych poniżej:

Łóżka

Czyli miejsca, gdzie mogą spać osadnicy. Tutaj sprawa wygląda dość prosto - na każdego mieszkańca powinno przypadać przynajmniej jedno łóżko. W innym przypadku mogą stać się zrzędliwi. Otwórz interfejs warsztatu i przejdź do opcji łóżek.

Z tego miejsca możesz stawiać nowe miejsca noclegowe. Co ciekawe łóżka możesz dostawiać w już istniejących budynkach, więc nie musisz dobudowywać nowych budowli. Postać gracza również może korzystać z łóżek, co przyczynia się do odzyskania zdrowia.

Racje

Oprócz snu mieszkańcy osady potrzebują również pożywienia. Jeśli w trakcie eksploracji świata natrafiłeś np. na kukurydzę lub melony, to możesz je potem zasadzić w osadzie, dzięki czemu zyskasz źródło odnawialnego pożywienia. Aby z tego skorzystać zlokalizuj miejsce, w którym chcesz zasadzić rośliny - w tym celu wybierz w menu warsztatu opcję „Jedzenie", po czym wskaż miejsce, gdzie ma powstać plantacja.

W celu zbierania plonów musisz wyznaczyć do tego zadania jednego z pracowników. Z menu warsztatu wybierz odpowiedniego kandydata, a potem wskaż mu plantację, którą ma się zajmować. W ten sposób zapewnisz osadnikom dopływ pożywienia.

Woda

W zanieczyszczonym świecie Fallouta, czysta woda jest luksusem. Aby zapewnić sobie jej dostęp musisz w menu warsztatu przejść do zakładki „Woda" i wybudować pompę wodną, która będzie ją filtrować. Następnie wybierz odpowiednie miejsce (musisz ją postawić na utwardzonej, betonowej powierzchni) i wybuduj maszynerię.

Moc

Niektóre obiekty wymagają do wybudowania odpowiedniego poziomu energii. Aby zapewnić prąd niezbędny do działania np. oświetlenia czy też filtrów wodnych musisz najpierw stworzyć generator. Wybierz go z odpowiedniego menu w warsztacie, po czym wskaż miejsce budowy. Istnieje kilka rodzajów generatorów wytwarzających różne ilości energii oraz posiadających różne koszty utrzymania. Dobrym pomysłem jest stawianie ich w pobliżu budynku, w którym znajdują się łóżka dla osadników.

Aby rozbudować sieć elektryczną potrzebujesz także słupa wysokiego napięcia, który należy umieścić przy obiekcie wymagającym prądu. Następnie musisz połączyć generator z takim słupem korzystając z polecenia „Podłącz przewód". Od tej pory słup będzie przekazywał energię elektryczną pobliskim strukturom, które tego wymagają. Gdybyś miał problemy z zasilaniem, to wybierz słup i spróbuj przestawić go w taki sposób, żeby problemy zniknęły. Warto dodać, że generatory produkują ograniczoną ilość mocy.

Obrona

Kolejną ważną rzeczą w przypadku osady jest zapewnienie jej mieszkańcom ochrony. Przejdź do odpowiedniego działu w menu warsztatu, gdzie znajdziesz różnego rodzaju struktury obronne. Chodzi między innymi o posterunki czy wieżyczki. Zważ na to, że każda taka budowla wymaga oddelegowania do niej osadnika. Odbywa się to podobnie, jak w przypadku zbierania pożywienia - wybierz z menu osobę, a potem przydziel ją do struktury obronnej. Niektóre budynki obronne (np. wieżyczki) nie wymagają pracowników, ale często są one droższe do postawienia. Warto utrzymywać wskaźnik obronności na wysokim poziomie (zielony kolor), ponieważ w innym przypadku narażasz się na ataki przeciwników.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osady możesz rozbudowywać w miejscach, gdzie znajdują się warsztaty. W trakcie przemierzania bezdroży będziesz natykał się na takie miejsca - w niektórych możesz już spotkać kilku osadników. Pamiętaj też, że wszystkie zebrane materiały mogą posłużyć do budowy różnych elementów, ale tylko w granicy danego warsztatu. Dlatego jeśli w danym miejscu nie możesz odnaleźć wystarczającej liczby materiałów, to być może będziesz zmuszony zapewnić je sobie ze swojej podstawowej bazy.

Niektóre perki usprawniają proces zbierania. Jednym z nich jest „złomiarz", który umożliwia między innymi pozyskiwanie śrub i złomu z pancerzy. W ten przydatny sposób możesz wykorzystać pancerze, których i tak nie zamierzasz używać w przyszłości.

Po stworzeniu osady warto zbudować odbiornik radiowy, który będzie przyciągał nowych osadników. Pamiętaj przy tym, żeby dbać o poziom ich zadowolenia opierając się na podstawowych wskaźnikach opisanych powyżej. Dzięki przejrzystym statystykom możesz szybko sprawdzić, co wpływa negatywnie na humor twoich ludzi.

Powrót do spisu treści: Fallout 4 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Fallout 4

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze