FIFA 16 - Formacje

Objaśnienie dostępnych ustawień piłkarzy na boisku.

Formacje to sposób rozstawienia zawodników na murawie. Zawsze są określone trzema liczbami, które oznaczają piłkarzy ustawionych na danych pozycjach: obrońców - pomocników - napastników. Jak pewnie zauważyłeś, pominięty jest tutaj bramkarz. Poniżej możesz zapoznać się z dostępnymi w grze formacjami. Ich wybór jest bardzo ważny dla całego stylu twojej gry.

4-5-1

Ustawienie z bezpieczną liczbą aktywnych obrońców i pięcioma pomocnikami, którzy mogą łatwo rozciągać rozgrywkę na skrzydła, a także szybko cofać się do defensywy. Użyty jest tutaj tylko jeden klasyczny napastnik, a więc jest to formacja dobra w przypadkach drużyn nie posiadających silnie obsadzonego ataku.

4-4-2

Najpopularniejsza i najczęściej używana formacja w historii piłki nożnej. Posiada taką samą ilość obrońców i pomocników, a także dwóch atakujących. Zaletą tej formacji jest elastyczna zmiana rozgrywania piłki - łatwe jest tutaj budowanie akcji w środku boiska, a także rozciągnięcie sytuacji na skrzydła. W przypadku szybkich kontr możliwa jest także współpraca dwóch napastników.

4-3-3

Jedno z popularniejszych ustawień zespołu. Ciężej tu o rozgrywanie piłki na skrzydłach, budowanie akcji dzieje się raczej w środku boiska. Większe pole manewru ma tutaj linia w ataku, gdzie jest jeden klasyczny napastnik, a także dwóch wspomagających z boków, często dośrodkowujących piłkę na pole karne w przypadku bardzo szybkich akcji.

4-2-4

Formacja w dużej mierze awaryjna, którą warto zastosować w trakcie przegrywanego meczu. Z racji na użycie czterech napastników, sporo łatwiejsze są tutaj kontry oparte na długich piłkach skierowanych na front skrzydeł. Rzadko kiedy takie ustawienie ma sens od samego początku meczu, gdyż trudno tu o zaawansowane rozgrywanie piłki w środku boiska.

sdaasdasd
Użycie formacji zgodnej z twoim stylem gry to klucz do sukcesu

5-4-1

Typowo defensywne ustawienie. Warto je wykorzystywać, gdy mamy dobry wynik i musimy za wszelką cenę go utrzymać. Pięciu obrońców i czterech pomocników gwarantuje nam dostateczne zagęszczenie na naszej połowie, aby zatrzymanie przeciwnika było łatwiejsze. Jeśli chodzi o atakowanie w tej formacji, możesz liczyć tylko na szybkie kontry, gdyż do dyspozycji będziesz miał zaledwie jednego napastnika.

5-3-2

Ustawienie również bardzo defensywne, jednakże można je wykorzystywać od samego początku meczu, gdy mamy bardziej obronny styl. Formacja daje nam dużo spokoju z tyłu, a jednocześnie sporo możliwości rozgrywania piłki, zwłaszcza w środku boiska. Z przodu ustawieni są dwaj napastnicy, których zadaniem będzie wykończenie akcji.

5-2-3

Bardzo specyficzna formacja, mająca na celu pogodzenie silnej obrony i większymi możliwościami względem współpracy trzech atakujących. Podczas rozgrywki obrońcy na skrzydłach często podpinają się pod akcje ofensywne, czyniąc z tego chwilowe ustawienie 3-4-3, jedno z najbardziej ofensywnych ustawień.

3-5-2

Jedno z ustawień, które przeżywa swoisty renesans w dzisiejszej piłce nożnej. Choć domyślnie oferuje małą liczbę obrońców, to cały sukces tkwi w dużej ilości pomocników. Głównie skrzydłowi, w zależności od sytuacji, mogą raz wspierać obronę, a innym razem atak. Bardzo uniwersalna formacja, do użytku której zachęcamy bardzo wszystkich graczy, niezależnie od preferowanego stylu.

3-4-3

Formacja nastawiona na atak, rozgrywanie piłki zarówno w środkowej strefie boiska jak i grę skrzydłami. Ofensywne ustawienie dzieje się oczywiście kosztem uboższej linii obrony, która domyślnie operuje trzema obrońcami. W każdej chwili pomocnicy ze skrzydeł mogą wspomagać skutecznie defensywę. Formacja raczej niewskazana na start meczu. Polecamy, gdy za wszelką ceną musisz walczyć o zwycięstwo.

Każda z wyżej wymienionych formacji posiadać może swoje odmiany, na przykład płasko - ustawienie pomocników następuje w jednej linii. Romb - dwóch środkowych pomocników ustawionych za sobą. Defensywnie lub ofensywnie - z naciskiem linii pomocy na wspomaganie którejś z części boiska.

Nie istnieje ustawienie uniwersalne, które moglibyśmy polecić każdemu graczowi. Wybór formacji jest uzależniony przede wszystkim od preferowanego stylu gry oraz od danej sytuacji na boisku. Ustawienia możesz zmieniać w każdym momencie meczu i warto z tego skorzystać. Przestudiuj powyższe opisy, aby wiedzieć, której formacji używać w danym momencie.

Powrót do spisu treści: FIFA 16 - Poradnik, FUT, Kariera, Triki

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami