Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nowa wersja PS4 jest bardziej energooszczędna i mniej hałaśliwa

Pierwsze testy prosto z Japonii.

Na chwilę przed drugimi urodzinami PlayStation 4, Sony przedstawia nową wersję konsoli, która jest nie tylko tańsza w produkcji, ale też cichsza i bardziej energooszczędna od oryginału. Model CUH-1200 jest obecnie dostępny tylko w Japonii, nie możemy więc osobiście przeprowadzić dokładnych testów. Na szczęście, analizą zajął się blog Pocket News. Wnioski są fascynujące.

Przyjrzyjmy się maszynie od zewnątrz. Zmiany dotyczą przede wszystkim portów z tyłu urządzenia - zmieniono ich położenie. Pozbyto się też powierzchni z gładkiego, błyszczącego plastiku z wierzchu konsoli. Wewnątrz znajdziemy nową, mniejszą płytę główną z kilkoma modyfikacjami. Na środku widzimy przekonfigurowaną pamięć GDDR5. Wcześniejsze wersje PS4 korzystały z 16 modułów pamięci, po 512MB każda. Model CUH-1200 zmniejsza liczbę modułów o połowę, do 8, co ma znaczny wpływ na zmniejszenie poziomu zużycia energii.

Główny procesor PlayStation 4 zmienił położenie, sugerując być może pewne zmiany w jego konstrukcji, ale wygląda identycznie, co potwierdza obecność chipu 28nm. Nie jest wykluczone, że inżynierowie Sony mogli zaimplementować procesor odrobinę bardziej wydajny, ale nic na to nie wskazuje. Sądzimy, że to cały czas ten sam chip.

Dysk twardy w wersji CUH-1200 to cały czas sprawdzony HGST Z5K500 (5400rpm), ale inne elementy doczekały się zamienników. Wprowadzono chociażby prostszy mechanizm napędu Blu-ray, wymieniono też parę chipów, choćby ten od kontrolera Panasonic HDMI. Drobne zmiany zaimplementowano też w systemie chłodzenia, chociaż główny wiatrak pozostał niezmieniony. Zamontowano również nowy zasilacz, o 80 g lżejszy, z mniejszą przepustowością. To także wpływa na ogólne polepszenie w zakresie energooszczędności.

Przedstawiciele Pocket News rozebrali model CUH-1200 unit, ukazując nowy układ podzespołów na płycie głównej. Na poprzedniej widzieliśmy 16 modułów pamięci GDDR5 (po 512MB), ale nowa wersja to już tylko 8 tego typu elementów. Kliknijcie obrazek, by przyjrzeć się detalom.

To właśnie w tej kwestii model CUH-1200 zabłysnął. Według analizy Pocket News, nowa wersja zużywa w trybie czuwania od 30 do 50 procent mniej energii, a przy aktywnym menu głównym - do 11 procent. W trakcie rozgrywki oryginalna konsola zużywała do 148,6W, natomiast usprawniona zmniejsza tę wartość do 122W. To 18-procentowy spadek, który przybliża PlayStation 4 pod tym względem do Xbox One.

Dla wielu istotną zmianą okaże się z pewnością zmniejszenie poziomu hałasu wiatraka. Bez konkretnych testów trudno opisać ten element, ale analiza Pocket News wskazuje na spadek liczby decybeli. Pierwszy model PS4 osiągał nawet 60dB, przy średniej wartości 57db, a minimalnej 43dB. CUH-1200 to natomiast średnia 52dB, minimum 42dB i maksimum 56dB. Nie wygląda to może imponująco „na papierze”, ale efekt jest podobno wyraźnie odczuwalny. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wymieniono wiatraka, mniejszy hałas musi być powodowany zmniejszeniem liczby obrotów.

Głośny wiatrak to właściwie jedyna z poważniejszych wad PlayStation 4, a oryginalny model nadal pozostaje świetnie zaprojektowanym urządzeniem. Sony zdecydowało się na mniejsze gabaryty, w porównaniu do Microsoftu i Xbox One, co zaowocowało bardziej stylowym sprzętem, który wymagał jednak mniejszego wiatraka, obracającego się szybciej, a więc i głośniejszego. Ważniejsze od dźwięku pozostaje jednak zużycie energii, a 18-procentowy spadek z pewnością poskutkuje mniejszym nagrzewaniem, a co za tym idzie - mniejszym zapotrzebowaniem na agresywne chłodzenie.

Postaramy się dokładnie przyjrzeć nowej wersji PS4 tak szybko, jak to będzie możliwe. Nie jest to jednak łatwe, biorąc pod uwagę dostępność modelu. Wersja z dyskiem 1TB, która trafia na europejski rynek, bazuje na oryginalnym projekcie. Nie wiadomo jeszcze kiedy CUH-1200 ukaże się poza Japonią. W każdym razie, wstępna analiza sugeruje, że na jakikolwiek model Slim jeszcze poczekamy. Takie rozwiązanie wymagałoby zmiany procesora i przejściu z chipu 20nm na 16 nm. Koniec końców, CUH-1200 prezentuje się imponująco.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Richard Leadbetter

Richard Leadbetter

Technology Editor, Digital Foundry

Rich has been a games journalist since the days of 16-bit and specialises in technical analysis. He's commonly known around Eurogamer as the Blacksmith of the Future.
Komentarze