Bloodborne - Wszystko na temat cechy Wgląd

Czemu służy ten atrybut i jak go zdobyć.

Wgląd to nowa statystyka w Bloodborne, nieznana do tej pory z poprzednich gier serii Souls. Pełni też rolę waluty, a nawet otwiera przed nami kolejne aspekty rozgrywki i wpływa na poziom trudności. Poniżej wyjaśniamy konkretnie zastosowanie Wglądu, a także tłumaczymy jak go zdobyć.

Do czego służy Wgląd

Punktów Wglądu używać można do:

 • Rozpoczęcia procesu rozwijania postaci (musisz mieć jeden punkt Wglądu, by dostrzec Lalkę).
 • Zakupywania wybranych przedmiotów (w tym zestawów ubioru po pokonaniu konkretnych wrogów) w dodatkowej fontannie w Śnie Tropiciela. By móc z niej korzystać, musisz mieć co najmniej 10 punktów Wglądu.
 • Przeprowadzania inwazji na światy innych graczy. Musisz mieć 30 punktów Wglądu, by kogoś zaatakować.
 • Przywoływania innych graczy na pomoc za pomocą Dzwonu Przywołania. Każde zabicie w dzwon zużywa jeden punkt Wglądu.

Warto zaznaczyć, że Wglądu nie tracisz przy śmierci. Niektórzy przeciwnicy mogą ukraść jeden punkt, ale jest to rzadkie zjawisko.

blwglad
W tej fontannie kupisz przedmioty za Wgląd (dostępne po osiągnięciu 10 punktów Wglądu)

Jak zdobywać Wgląd

Istnieje kilka sposobów na zdobywanie punktów Wglądu. Poniżej wymieniamy te znane w chwili obecnej (jak to bywa w grach From Software, niewykluczone, że poznamy jeszcze kolejne sposoby).

 • Jeden punkt zdobywamy za pierwsze spotkanie z każdym bossem
 • Dwa punkty zdobywa się za pokonanie bossa
 • Jeden punkt Wglądu gwarantuje użycie przedmiotu Wiedza Szaleńca
 • Jeden punkt można zdobyć, jeżeli pomoże się komuś pokonać bossa w kooperacji
 • Punkt Wglądu można zdobyć pokonując napastnika przeprowadzającego inwazję na nasz świat
 • Punkty zdobywa się też czasem za interakcję z postaciami niezależnymi i docieranie do konkretnych miejsc, co związane jest ściśle z fabułą

Wypada podkreślić, że przedmiot Wiedza Szaleńca jest dostępny do zakupu w Śnie Tropiciela, w fontannie z podstawowym wyposażeniem - nabojami, fiolkami itp. Można więc po prostu wydać Tętnienia krwi, by zyskać Wgląd.

W trakcie gry poznajemy też dodatkowe informacje na temat Wglądu. Oficjalny opis statystyki mówi, że im więcej punktów tego atrybutu posiadamy, tym bardziej zwiększamy poziom „nieludzkiej wiedzy” i bardziej rozumiemy koszmarne miasto Yharnam. Dlatego też świat zmienia się w pewien sposób w miarę jak zwiększamy liczbę punktów Wglądu.

Zmiany zależne od posiadanego Wglądu

 • Po zdobyciu 15 punktów Wglądu zauważysz, że niektórzy wrogowie stają się trudniejsi do pokonania. Niektórzy zyskują dodatkowe ataki. W paru miejscach pojawiają się niewidzialni wcześniej wrogowie. Bądź więc uważny. Podobne zmiany zachodzą także później.
 • Każdy posiadany punkt Wglądu zmniejsza statystykę Bestialstwa. To najbardziej tajemnicza statystyka w grze, nikt jeszcze nie wie tak naprawdę na co ma wpływ. Najprawdopodobniej w stanie bestii otrzymujemy bonus do zadawanych obrażeń, stan ten trudno jednak osiągnąć.
 • Po zdobyciu 40 punktów Wglądu uważaj, żeby się nie przestraszyć. W dzielnicy katedralnej zobaczysz ogromnego stwora przypominającego skrzyżowanie muchy z pająkiem. Możesz przejść obok, nic ci nie zrobi.

Niemal pewne jest, że Wgląd ma jeszcze wpływ na inne elementy rozgrywki. Minie jednak trochę czasu, zanim poznamy i wyjaśnimy je wszystkie. Zaktualizujemy tę stronę, gdy tylko dowiemy się czegoś więcej na temat Wglądu. Zachęcamy też do dzielenia się przemyśleniami i własnymi odkryciami związanymi z tym atrybutem.

W przyszłości dodamy także informacje dotyczące opisywanego wyżej Bestialstwa. W chwili obecnej wiemy jednak zbyt mało na temat tej statystyki. Radzimy zupełnie ją ignorować w trakcie pierwszego podejścia do gry.

Następnie: Bloodborne - Klinika Iosefki, Centralne Yharnam

Powrót do spisu treści: Bloodborne - Poradnik, Solucja - kompletny opis przejścia

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (4)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami