Wartość rynku konsolowego w Japonii najniższa od 24 lat

Sprzedano tylko 45 tys. egzemplarzy Xbox One. Na pierwszym miejscu 3DS. 

Wartość rynku konsolowego w Japonii jest obecnie najniższa od 24 lat. Wskazują na to dane sprzedaży platform oraz gier opublikowane przez magazyn Famitsu, a przetłumaczone przez użytkowników NeoGAF.

jap
Niepokojące wyniki

Łączna wartość sprzedanych konsol i gier konsolowych w 2014 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni wyniosła 369 mln jenów. Gorszy wynik - 360 mln - odnotowano w 1990 roku.

W 2013 wartość rynku konsolowego wynosiła 409 mln jenów, choć spada nieustannie od siedmiu lat - w 2007 roku odnotowano wynik 688 mln jenów, najwyższy w historii.

Dane dotyczą zarówno platform stacjonarnych, jak też przenośnych. Najlepiej sprzedającą się konsolą pozostaje 3DS - w ubiegłym roku Japończycy kupili ponad 3 mln egzemplarzy. PlayStation Vita może pochwalić się wynikiem ponad 1 mln sztuk.

Niższa okazuje się sprzedaż większych konsol. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy w Japonii sprzedano 925 tys. egzemplarzy PS4, 604 tys. sztuk Wii U i 450 tys. konsol PlayStation 3. Najgorszy wynik należy do Xbox One - to niecałe 46 tys. sprzedanych egzemplarzy.

W rankingu najlepiej sprzedających się gier 2014 roku dominują produkcje na 3DS. Pierwsze miejsce należy do RPG Yo-kai Watch 2: Ganso (3 mln egzemplarzy), na drugim uplasowały się nowe Pokemony (2,5 mln), a na trzecim - Monster Hunter 4 Ultimate. W pierwszej dziesiątce znalazły się tylko dwa produkty na konsolę stacjonarną - to Mario Kart 8 (842 tys. sprzedanych egzemplarzy) oraz Super Smash Bros. Wii U (478 tys.).

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami