Top 20 Gier 2014 Roku według Czytelników Eurogamer.pl

Już jest! Najlepsza dwudziestka!

Oto 20 najlepszych gier 2014 roku, wybranych w głosowaniu przez Czytelników polskiej edycji Eurogamera!

To był rok, który nie jest łatwy w ocenie. Nie było jednoznacznych liderów - takich jak GTA 5 czy The Last of Us w ubiegłym roku. Otrzymaliśmy kilka fantastycznych gier, pojawiło się niemało niespodzianek od większych wydawców: zaowocowało to kilkoma świetnymi grami, które niekoniecznie wpisywały się w sposób oczywisty w obecny nurt gier akcji.

Reszta należała do graczy, i to Wy zadecydowaliście, które gry ostatecznie znalazły się poza zestawieniem, a które trafiły do ścisłej dwudziestki. I wreszcie na tegoroczne podium.

Zapraszamy do lektury!

*

20. Hearthstone: Heroes of WarCraft

Karcianka Blizzarda przebojem zdobyła serca graczy. „Niesamowita, prosta, a przy tym grywalna” - podsumowuje krótko użytkownik Tomazzy, przyznając Harthstone pierwsze miejsce na swojej liście. Zresztą słowa „wciąga” czy „nigdy się nie nudzi” padają częściej, choćby w wypowiedzi dwóch kolejnych Czytelników: Lord_Ummona czy The_ZbyszeK

„Hearthstone to doświadczenie absorbujące, źródło przyjemności na wiele godzin. Może stanowić swego rodzaju wprowadzenie do świata karcianek lub oferować po prostu świetny sposób na lekką, niezobowiązującą rozrywkę i relaks” - napisał w naszej recenzji Hearthstone Mateusz, przyznając grze wysoką notę 8/10.

Gra doczekała się także dodatku - Gobliny vs Gnomy

*

19. Mario Kart 8

„Najlepsza gra wyścigowa w tym roku, po prostu” - konkluduje macik4aka.

Użytkownik Solarek817 dodaje: „Gra, której największą zaletą jest świetny i dopracowany w każdym szczególe gameplay. Warto dodać, że Mario Kart 8 wygląda prześlicznie. Kolejny pretekst dla kupna Wii U, chyba że ktoś ma alergię na kolory!”

Mateusz nie miał wątpliwości i wystawił grze 9/10. „Mimo drobnych wad, Mario Kart 8 to bez dwóch zdań najlepsza odsłona serii. Angażująca, wymagająca, a do tego najzwyczajniej w świecie śliczna. Oferuje dużo zawartości i zapewnia wiele godzin świetnej zabawy.”

Gra, której największą zaletą jest świetny i dopracowany w każdym szczególe gameplay.

*

18. Watch Dogs

Jedna z większych premier mijającego roku z pewnością należy do tytułów, o których można mówić długo i w różnym kontekście. Wiele z opinii osób, którzy ostatecznie dobrze bawili się przy grze Ubisoftu, zaczyna się od słów: „Mimo że...”. To chyba najlepiej oddaje naturę tego, co by nie mówić, wyjątkowo ambitnego projektu.

„Mimo wszystko najlepszy nowy sandbox tego roku. Nie jest to GTA V, ale mimo wszystko i wszystkich jest to wciąż bardzo dobra gra” - zapewnia użytkownik jose1617.

„Mimo rozczarowania, jakie wynikło z rozdmuchanych przez marketingowców oczekiwań, należy tę grę docenić za fajną zabawę w Chicago” - przyznaje milekp.

Marcinkrajewski dodaje: „Mimo że wiele było problemów z działaniem, to jednak przedstawiony świat jest dobry, a sama gra to świetny sandbox.”

Co ciekawe, Watch Dogs zgromadził bardzo dużo „małych punktów”, trafiając głównie na przedostatnie czy ostatnie miejsce indywidualnych list, ale nie był w stanie przebić się wyżej w naszym zestawieniu.

„W ostatecznym rozrachunku Watch Dogs nie jest grą ani słabą, ani też zupełnie inną, niż moglibyśmy się spodziewać. Mimo niedoróbek i drobnych niedociągnięć, to ogromna i ciekawa gra, która na wiele sposobów potrafi skłonić odbiorcę do przeżywania własnych przygód w otwartym świecie” - napisał Łukasz w naszej recenzji, wystawiając grze ocenę 8/10.

*

17. Sunset Overdrive

„Jest coś niezwykle relaksującego i kojącego w tak nieformalnej konwencji, że do każdej gry zawsze siadamy z przyjemnością i trudno szybko wyłączyć konsolę” - tak Łukasz podsumowywał z kolei naszą recenzję gry Sunset Overdrive, zwariowanego exclusive'a na Xbox One oceniając na „dziewiątkę”.

Czytelnik Solarek817 nie spodziewał się, że tytuł znajdzie się na pierwszym miejscu jego osobistego zestawienia najlepszych gier. „Fabularnie nie jest to gra wyjątkowa, polskie tłumaczenie jest do bani, ale rozgrywka wszystko rekompensuje. Poruszanie się po Sunset City jest czystą przyjemnością. Jestem skłonny polecić kupno konsoli własnie dla tego tytułu” - przyznaje.

Zobacz: Ranking Gier 2017 - najlepsze gry roku

„Zabawa w najczystszej postaci podlana zwariowanym humorem, którego nie widziałem od czasów Giants: Citizen Kabuto” - dodaje marcinzuk.

Zabawa w najczystszej postaci podlana zwariowanym humorem.

*

16. inFamous: Second Son

„Jako że jestem wielkim fanem serii, podoba mi się, że studio postawiło odświeżyć inFamous i zaproponowało nam coś nowego, w przeciwieństwie do wielu innych produkcji, będących odgrzewanymi kotletami” - podkreśla Dante82.

„Świetna gra, oprawa graficzna jest śliczna. Fabuła trochę nudna, ale bardzo emocjonująca” - poleca cinek.

„Bez dwóch zdań to wciąż to samo, świetne inFamous. Nieco komiksowa w formie i narracji historia - „od zera do superbohatera” - jest stara jak świat, lecz wciąż nie jest ani odrobinę nudna i potrafi świetnie bawić” - Łukasz nie miał wątpliwości, kończąc recenzję oceną 9/10.

*

15. The Last of Us: Remastered

„Bez wątpienia The Last of Us: Remastered to obecnie najlepsza z możliwych form odkrycia przepięknej gry od studia Naughty Dog. Genialny tytuł doczekał się jeszcze lepszego wydania, które nie tylko oferuje poprawione efekty wizualne, lecz przede wszystkim wzmacnia odbiór scenariusza i ogólne wrażenia płynące z podróżowania po świecie gry” - przekonywał Łukasz w naszej recenzji, wystawiając grze możliwie najwyższą notę - 10/10!

Użytkownik skalattt umieścił tytuł na pierwszym miejscu swojej listy. „Nie miałem okazji zagrać w The Last of Us na PS3. Gdy sięgnąłem po grę w edycji na PlayStation 4, zupełnie zapomniałem o rzeczywistości. Świetne postacie, dialogi, grafika... Kurczę, można tak wymieniać bez końca. Dla mnie: najlepsza gra roku.”

„Klimat i wykonanie” - podsumowuje krótko kowal08, a LehorM dodaje: „Warto zagrać ponownie.”

*

14. Bayonetta 2

Bayonetta 2 zauroczyła wiele osób. Dla użytkownika dzl1992 to zdecydowanie gra roku: „Najbardziej odjechany i dynamiczny slasher w jaki kiedykolwiek grałem. Świetna historia, masa contentu i genialna główna bohaterka - wszystko to sprawiło, że zdecydowałem kupić konsolę Wii U.”

Rafalben1 rzuca filozoficznie: „Bo jest piękna; pod wieloma względami piękniejsza niż piękna.”

„Niezwykła, niepowtarzalna, piękna, wspaniała. Taka właśnie jest Bayonetta. Identycznym zestawem przymiotników można też opisać najnowszą - wydaną wyłącznie na konsolę Wii U - grę Platinum Games z uroczą wiedźmą w roli głównej” - napisaliśmy naszej recenzji. Gra otrzymała wysoką notę 9/10, choć - jak później przyznał Mateusz - długo zastanawiał się nad „dziesiątką”.

*

13. Forza Horizon 2

Dla użytkownika cinek Forza Horizon 2 to gra roku. „Pobiła na głowę inne ścigałki. Bardzo podoba mi się klimat, idealne połączenie muzyki z szybkimi autami.”

„Kupa radości z jazdy, ogromny teren i wakacyjny klimat" - wtrąca m1szer. Marcinzuk uzupełnia kolegów: „Setki wyścigów do wygrania? Nie, zostaw je na później, a w tym czasie daj się ponieść fantazji i pozwiedzaj widoki!”

Łukasz wystawił nowej Forzie ocenę 8/10: „W każdej chwili możemy zmienić sportowe, luksusowe auto na samochód terenowy i wziąć udział w kompletnie innych wyścigach, w całości składających się z jazdy po polanach i wertepach. Forza Horizon 2 świetnie relaksuje, oferując przyjemny model jazdy i luźną atmosferę samochodowego święta.”

Forza Horizon 2 świetnie relaksuje.

*

12. This War of Mine

Wysokie miejsce w naszym zestawieniu dla polskiego This War of Mine nie powinno dziwić. Tytuł szturmem wbił się na bestsellery Steama, stając się z miejsca największą rewelacją mijającego roku wśród tytułów niezależnych.

Grę docenili nasi Czytelnicy. Wladimir_Mauskiewitz umieścił This War of Mine na pierwszym miejscu swojej listy:

„Dlaczego? Dlaczego twierdzę, że ta ambitna, pełna niejednoznacznego przekazu i w pewnym sensie gra dająca ciekawe spojrzenie na kwestii moralności zasługuje na tytuł gry roku? Wyjdź, systemie.”

„Myślę, że nie trzeba tłumaczyć” - pyta retorycznie expezo, jakby telepatycznie rozumiejąc się z przedmówcą

Arklup92 także docenia tytuł 11 bit studios, ale dostrzega jej wady: „Bardzo oryginalna. Zwłaszcza pierwsze podejście do gry robi wrażenie. Później łatwo oszukiwać mechanikę gry.”

„This War of Mine to gra o tym, co musimy zrobić, by przetrwać wojnę. Opowieść o grupce cywilów, którzy w zniszczonym domu próbują stworzyć sobie przyzwoite warunki życia, momentami nieco nuży - nie można jednak odmówić jej siły przekazu, pozostającego w głowie na długo po zakończeniu rozgrywki” - wyjaśniał Artur w naszej recenzji, oceniając produkcję na „ósemkę”.

*

11. Divinity: Grzech Pierworodny

Divinity to jedno z większych, pozytywnych zaskoczeń tego roku. Świetne RPG od Larian Studios została ufundowane na Kickstarterze. Po premierze wszystko było jasne - fani otrzymali doskonały tytuł, dokładnie taki, jaki sobie wymarzyli, a Grzech Pierworodny ociera się o główną dziesiątkę naszego zestawienia.

„W Divinity: Grzech Pierworodny widać pasję twórców i radość, jaką czerpali w trakcie tworzenia gry. Wiele ciekawych rozwiązań sprawdza się najlepiej, gdy dzielimy kontrolę nad głównymi bohaterami z innym graczem w trybie kooperacji. Jednak w żadnym momencie nie czujemy się karani, jeśli zdecydujemy się odkrywać fabułę samodzielnie. Wobec swobody, jaką oferuje gra, jest to spore osiągnięcie” - napisał Artur w recenzji. Gra otrzymała wysoką notę - 9/10.

”Absolutnie najlepszy tytuł w tym roku. Plusy to interakcja z otoczeniem i satysfakcjonująca walka, a na deser wspomnienia z Baldur's Gate” - podkreśla użytkownik ripdanger. A Janek_Izdebski dodaje: „Bardzo ciekawy, oldschoolowy RPG.”

Groszek potwierdza te wrażenia: „Wspaniała mechanika walki i niespotykana do tej pory interakcja podczas pojedynków.”

„Powrót starego, dobrego RPG” - przyznaje lukaszbienias1, także wskazując Divinity jako najlepszą grę tego roku na swojej liście.

*

Czas na pierwszą dziesiątkę: Przejdź na następną stronę - Miejsca od 10 do 1

Reklama

Skocz do komentarzy (11)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (11)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami