Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Far Cry 4 - Poradnik, Solucja

Poradnik do Far Cry 4: opis przejścia, wszystkie misje, mapy, sekrety i znajdźki (100% ukończenia).

Witamy w obszernym, darmowym poradniku i solucji do gry Far Cry 4. Znajdziecie tu dokładny opis przejścia głównego wątku fabularnego i misji pobocznych. Oprócz tego wzbogacimy poradnik o mapy ze znajdźkami, dzwonnicami i strażnicami oraz fortecami do zdobycia. Do kompletu dorzucamy garść porad ogólnych dotyczących rozgrywki.

Far Cry 4 to kontynuacja bardzo ciepło przyjętej trzeciej części popularnej serii. Tym razem jednak nie poczujemy żaru tropików, ale mroźny powiew Himalajów. Zabawę zaczynamy od prologu, w którym poznajemy samozwańczego króla Kyratu - Pagana Mina. Po ucieknięciu z posiadłości De Pleura, będziemy mogli ruszyć w otwarty świat, ale oczywiście warto zająć się przy tym kolejnymi misjami z wątku fabularnego. Po drodze naszym zadaniem będzie przejmowanie dzwonnic i wrogich strażnic.

W trakcie gry będziemy mogli wybierać, który lider Złotego Szlaku przekonuje nas do swoich racji - z naszym wyborem związane jest inne podejście do konkretnych misji. Szczegóły na poszczególnych podstronach.

*

Opis przejścia misji

Misje poboczne

Wyzwania, sekrety i znajdźki

Rozwijanie bohatera i inne aktywności

*

Jak przejmować strażnice i forty

Przejmowanie strażnic jest nie tylko stosunkowo proste, ale przede wszystkim przydatne dla późniejszej fazy gry. Aby przejąć strażnicę, powinieneś wyciąć w pień wszystkich przeciwników znajdujących się w obrębie obozu. W niektórych przypadkach warto zlokalizować, o ile takie urządzenia się tam znajdują, i zniszczyć alarmy, które uruchomione zawiadomią posiłki, przez co zadanie będzie nieco trudniejsze.

Przede wszystkim zrób najpierw dobry rekonesans z bezpiecznej odległości. Zwróć uwagę na ścieżki, którymi podążają wrogowie, zlokalizuj samotnych strażników (najlepiej zabić ich w pierwszej kolejności i po cichu), a także klatki z dzikimi zwierzętami. Te ostatnie są szczególnie przydatne - wystarczy oddać w ich drzwi celny strzał z daleka i pozwolić zwierzęciu na rozszarpanie co najmniej kilku wrogów. Ewenementem jest tutaj słoń, który potrafi roznieść w pył całą strażnicę.

Nieco trudniej wygląda zdobywanie fortec, które są mocniej strzeżone i zajadle bronione. W pojedynkę raczej nie mamy tu czego szukać, dlatego najlepiej wykonywać ten rodzaj misji w trybie współpracy lub z pomocą tubylców.

Po przejęciu strażnicy tudzież fortecy w okolicy będziesz natykał się na mniejszą ilość wrogich jednostek, a dotychczas opanowane przez przeciwników miejsca zostaną zasiedlone przez przyjaźnie nastawionych tubylców.

Jak przejmować dzwonnice

Przejmowanie dzwonnic, których na mapie gry znajdziesz siedemnaście, służy do odkrywania mgły z mapy, dzięki czemu poznasz niewidoczne do tej pory drogi, a także interesujące miejsca w okolicy. Aby przejąć taki rodzaj budynku, musisz wdrapać się na sam szczyt za pomocą drabin, linek, przechodząc po cienkich deskach i zadaszeniach, a na samej górze zniszczyć elektroniczne urządzenie. Podczas wspinaczki uważaj, abyś nie spadł z dużej wysokości. Miej także baczenie na często atakujące drapieżne ptaki.

Jak odczytywać mapę

Dostępna w grze mapa może początkowo przyprawić ból głowy nawet wytrawnym graczom. Początkowo może wydawać się niezbyt czytelna, ale wystarczy kliknąć ikonę filtrów, aby dopasować elementy, które chcemy, by były widoczne. Na mapie widoczne będą też rysunki zwierząt, które oznaczają miejsce bytowania danego gatunku. Przyda ci się to, gdy będziesz potrzebował skóry jakiegoś zwierzęcia do wytwarzania przedmiotu.

Wytwarzanie przedmiotów

Kolekcjonowanie skór ze zwierząt przyda się podczas tworzenia różnego typu przydatnych rzeczy. Dzięki skórzanemu futerałowi na broń będziesz mógł nosić więcej różnego typu oręża przy sobie. Większy portfel pozwoli na gromadzenie zwiększonej ilości gotówki. Pojemniejszy plecak pomieści więcej przedmiotów różnego typu, a obszerniejsze etui na mikstury pozwoli na transportowanie różnego typu eliksirów.

Oprócz tego do wykonania są kołczan na strzały, torba na amunicję, materiały wybuchowe czy przedmioty do rzucania, a także ciężką amunicję, taką jak na przykład rakiety do wyrzutni. Każdy przedmiot opisany jest wymaganą ilością skór danego zwierzęcia, bez których wykonanie będzie niemożliwe.

Umiejętności tygrysa i słonia, zdobywanie doświadczenia

Zdobywanie punktów doświadczenia (PD), które będziesz mógł wydać na umiejętności, dzieje się niejako automatycznie podczas zdobywania punktów doświadczenia. Te zaś zbieramy przy niemal każdej aktywności, ale przede wszystkim podczas wykonywania misji głównego wątku fabularnego, misji pobocznych, zdobywania strażnic, fortec i dzwonnic, cichej eliminacji przeciwników i odkrywaniu znajdziek.

Z każdym kolejnym poziomem otrzymasz punkty umiejętności, które będziesz mógł przeznaczyć na rozwój jednej ze ścieżek: tygrysa bądź słonia. Pierwsze są związane bezpośrednio z walką, zaś drugie z wytrzymałością głównego bohatera i zdolnościami regeneracyjnymi, ale również ze zdolnościami bojowymi. W zależności od preferowanego stylu rozgrywki, rozwijaj te umiejętności, które uważasz za bardziej przydatne.

Jak bronić się przed zwierzętami

Dzikie i agresywne zwierzęta będą zawsze oznaczone przez czerwoną ikonę paszczy z kłami. Te nastawione neutralnie ikoną czerwonej łapy. Pierwsza grupa, gdy cię zauważy, prawdopodobnie zechce zaatakować, choć nie jest to reguła. Na przykład mniejsze kotowate będą często uciekać po usłyszeniu strzałów. Druga grupa może cię także zaatakować, ale tylko wtedy, gdy zaczniesz strzelać do innego ich przedstawiciela. Podczas walki cały czas pozostawaj w ruchu.

Jeśli to ty pierwszy atakujesz, lepiej wykorzystać łuk i celować w samą głowę, a nie w tułów zwierzęcia. Gdy zwierzęta są w przewadze, dopiero wtedy wyciągnij pistolet maszynowy lub karabin i strzelaj serią, jednocześnie biegając na boki i do tyłu. Jeśli zależy ci na skórach, które powinieneś kolekcjonować w każdym możliwym momencie, powinieneś zabijać zwierzęta właśnie łukiem lub ostrzem, aby nie poszatkować zanadto skór.

Jak włączyć polskie napisy

Domyślnie napisy polskie w dialogach podczas przerywników filmowych są wyłączone. Aby je włączyć wejdź do głównego menu, wybierz opcję Obraz, a następnie wybierz Napisy. Tutaj odszukaj napisy w języku polskim. Teraz w trakcie rozmów, prowadzonych przez bohaterów gry w języku angielskim, na ekranie pojawią się napisy w języku polskim.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Far Cry 4

PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze