Gry zarabiają w tym roku na Kickstarterze znacznie mniej niż w 2013

O ponad połowę.

Tegoroczne wpłaty na projekty gier w serwisie Kickstarter zmniejszyły się o ponad połowę w porównaniu z wynikami osiągniętymi w ubiegłym roku.

2
Liczba sfinansownych gier

Firma badawcza ICO Partners sprawdziła dane z pierwszej połowy roku, prognozę rozciągając na następne sześć miesięcy. Szacunkowe wpłaty wyniosą w tym roku nieco ponad 27 milionów dolarów, czyli znacznie mniej niż niecałe 58 mln w 2013 r.

Przyczyn może być kilka. Nie bez znaczenia są zapewne spektakularne porażki typu Yogventures oraz Clang, ale także brak znanych nazwisk i marek. Torment, Mighty Number 9, Elite: Dangerous, Camelot Unchained, Dreamfall czy Shroud of the Avatar od Richarda Garriotta zostały już ufundowane.

W ubiegłym roku 21 tytułów zdołało przekroczyć poziom pół miliona dolarów, w 2013 r. już tylko trzy: Amplitude HD, Unsung Story i Kingdom Come: Deliverance. O 20 procent zmniejszyła się także liczba udanych kampanii - 446 w porównaniu z 350 teraz. Należy pamiętać, że dane za ten rok są w dużej mierze szacunkowe.

Analityk Thomas Bidaux z ICO Partners sugeruje, że największym „wrogiem” Kickstartera jest program Early Access na Steamie. Większość projektów z serwisu społecznościowego finansowania zmierza na PC, a praca potrzebna do przygotowania profesjonalnej kampanii jest większa niż wysiłki wymagane do publikacji w systemie Valve. Co więcej, na Steamie fundusze nie kończą wpływać na konto po miesiącu.

1
Łączne wpłaty. Koniec mody na Kickstarter?

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami