Nintendo świętuje 125 urodziny

Wszystkiego najlepszego!

1
Źródło: zippycustomcakes.com

Twórcy Mario, Zeldy i Donkey Kong - firma Nintendo - obchodzi dziś swoje 125 urodziny. Japońska firma może pochwalić się imponującą datą powstania - 23 września 1889 roku.

W tym roku Stany Zjednoczone składały się jeszcze z 38 stanów, a Wiktoria Hanowerska była cesarzową Indii. W Polsce odbył się pierwszy zjazd chirurgów, a w Kurierze Codziennym ukazał się ostatni odcinek powieści „Lalka” Bolesława Prusa.

125 lat na rynku stawia Nintendo na równi z Coca-Colą, The Wall Street Journal czy Wieżą Eiffla.

Firmę założył przedsiębiorca Fusajiro Yamauchi, koncentrując się na kartach do gry. Biznes nie osiągnął większych rozmiarów do lat 50. XX wieku.

Wtedy właśnie opiekę nad działalnością przejął wnuk Fusajiro - zmarły w ubiegłym roku Hiroshi Yamauchi. Mężczyzna postawił na rozwój i zaczął sprzedaż poza Japonią.

Przejście na rynek gier wideo nie było proste, a Nintendo eksperymentowało jeszcze z taksówkami, ryżem a nawet popularnymi w Japonii hotelami dla zakochanych.

Ale w latach 70. Yamauchi rozpoczął współpracę z wizjonerami, takimi jak Gunpei Yokei i Shigeru Miyamoto. Uruchomiono pierwsze eksperymenty z elektronicznymi zabawkami, co doprowadziło wkrótce do konsol.

Taka działalność trwa do dzisiaj. Obecna oferta firmy - składająca się głównie z Wii U i 3DS - cieszy się zróżnicowanym zainteresowaniem, ale firma już nie raz przechodziła przez trudniejsze czasy. Następne miesiące to okres kolejnych zmian i koncentracji większych wysiłków na zabawkach amiibo i nowej gałęzi działalności, skupiającej się na zdrowiu użytkowników.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Red Dead Redemption 2 już dostępne na Steamie

Po miesiącu od premiery na platformie Rockstara i Epic Games Store.

Mod do Red Dead Redemption 2 pozwoli zostać stróżem prawa

Dzieło twórców podobnej modyfikacji do GTA 5.

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami