CD Projekt wywalczył tylko milion złotych od Skarbu Państwa w sprawie Optimusa

Domagano się nawet 70 mln.

Krakowski Sąd Okręgowy orzekł, że Skarb Państwa musi zapłacić firmie CD Projekt 1,09 mln zł odszkodowania (plus odsetki od listopada 2005 roku) za błędne decyzje urzędników w sprawie Optimusa.

1
Geralt pewnie szybciej rozwiązałby sprawę

Obu stronom przysługuje jeszcze możliwość apelacji do innych instancji. Zasądzona kwota jest zdecydowanie mniejsza od żądanej przez polskie studio deweloperskie. Domagano się 36 mln zł z odsetkami, czyli łącznie nawet 70 mln zł.

Tym samym zamknięto ciągnącą się od kilkunastu lat sprawę. Optimus pod koniec lat 90. eksportował na Słowację budowane komputery, które następnie Ministerstwo Edukacji Narodowej sprowadzało do Polski, co pozwalało na pominięcie opłat.

Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie uznał wtedy, że firma wyłudzała w ten sposób podatek VAT, a założyciel i prezes - Roman Kluska - został nawet zatrzymany przez policję. W 2003 roku wszystkie zarzuty oddalono, ale trwające postępowanie i nałożone już kary zrujnowały działalność.

CD Projekt połączył się z Optimusem w 2009 roku, wykonując tak zwane „odwrotne przejęcie”. Optimus pozyskał 100 procent udziałów w CDP w zamian za własne akcje, co ułatwiło CD Projektowi wejście na giełdę papierów wartościowych w Warszawie. Nazwę zamieniono wkrótce potem na CD Projekt RED S.A.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami