Po raz pierwszy od ośmiu lat Sony wróciło na szczyt na liście największej sprzedaży konsol w roku fiskalnym. Zestawienie przygotowała japońska gazeta Nikkei Business Daily.

1
Szef Sony nie ma powodów do narzekań, przynajmniej w dziale gier. Inne segmenty firmy radzą sobie gorzej.

Rodzina PlayStation sprzedała się w nakładzie 18,7 mln egzemplarzy. Wynik Nintendo to 16,31 mln, a Microsoftu - 11,6 mln (dzięki, Yahoo).

Warto pamiętać, że japońska korporacja ma na rynku aż pięć modeli: PS4, PS3, PS2, Vita oraz PSP. Tymczasem główny konkurent ze Stanów Zjednoczonych tylko dwie: Xbox One i Xbox 360. W przypadku Nintendo podliczono Wii U, Wii, 3DS (2DS i 3DS XL) oraz DS (DSi, DS Lite i DS XL).

PlayStation 4 w dużym stopniu pomogło Sony, podczas gdy niskie zainteresowanie Wii U wpłynęło negatywnie na wynik drugiego producenta z Japonii. Od listopada ubiegłego roku do połowy kwietnia Sony sprzedało ponad 7 mln konsol nowej generacji.

Microsoft - także w połowie kwietnia - informował o wyniku 5 mln sztuk, ale w tym przypadku podano liczbę Xbox One wysłanych do sklepów, a nie w rękach graczy.

Wii U rozeszło się w nakładzie 6,17 mln sztuk na całym świecie od premiery w listopadzie 2012 roku.

Sony nie ma na pewno powodów do narzekań, ale firma musi liczyć się z powolnym wygaszaniem sprzedaży PlayStation 2 i PSP. Microsoft zapewne poprawni wyniki dzięki obniżonej cenie Xbox One (poprzez brak Kinecta w zestawie), a wyniki Wii U napędza w ostatnim czasie udane Mario Kart 8.

Reklama