Przykłady ocenzurowanych fragmentów Wolfenstein: The New Order

Spojrzenie na niemiecką wersję gry.

Nasi koledzy z brytyjskiej redakcji Eurogamera postanowili porównać ocenzurowaną w Niemczech i Austrii wersję gry Wolfenstein: The New Order z edycją dostępną w innych europejskich państwach. Najciekawsze różnice możecie obejrzeć w materiale wideo poniżej.

Zgodnie z zapowiedzią z początku maja, symbole kojarzone z nazistowskim reżimem zastąpiono fikcyjnymi. Zamiast hitlerowskiego orła na wielu skrzyniach widnieje logo serii Wolfenstein. Tym samym symbolem zastąpiono także żelazny krzyż na nogach metalowych robo-psów.

Najczęściej spotykanym znakiem jest swastyka umieszczona w białym kole na czerwonym tle. Na rękawach oficerów w niemieckiej wersji pojawiły się zamiast niej czarne symbole cyklu. Podwójne błyskawice oddziałów SS zastąpione zostały przypadkowymi oznaczeniami - trójkątami lub głową wilka.

Co ciekawe, cenzura dotknęła nie tylko tekstur, ale także dialogów. Niemieccy gracze nie usłyszą słów „naziści” czy „hitlerowcy”. Rzesza określana jest mianem „Reżimu”. Wycięto także charakterystyczne „heil Hitler” - w jednej ze scen żołnierz legitymujący członka ruchu oporu zamiast użyć tego pozdrowienia mówi po prostu: „jedźcie”.

Niemiecka edycja Wolfenstein: The New Order jest równie brutalna, co inne wersje. Nie ograniczono krwawych efektów i nie usunięto żadnych scen przemocy.

Wolfenstein: The New Order debiutował we wtorek, 20 maja na PC i konsole. Gra została raczej ciepło przyjęta przez recenzentów.

Reklama

Skocz do komentarzy (5)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (5)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami